Taksi sorununa cozum onerisi?

nedir acaba?
hepimiz malum sebeplerle sikayetciyiz malum..
Şöyle ayaklari yere basan makul cozum onerileriniz nedir acaba?
En son A haber in taxici haberini gorunce tekrar aklima ne geldi, ne yapilabilir nasil bi cozum bulunabilir?
cezalar mi arttirilmali, toptan baska bir sisteme mi gecilmeli, her sikayette atiyorum 10 puan ceza yazilip 100 puan da men cezasi mi verilmeli?
Alternatif cok..
Dunyayi ornek alalim diyecegim ama taxiciler konusunda uyardigim bir turist bana " merak etme butun dunya da taxiciler ayni o yuzden dikkatliyim" gibi birsey dedi, galiba hakli..
siz olsaniz nasil bir cozum bulursunuz?

çözüm şu:
-taksi plakası kaldırılacak. isteyen gerekli şartları sağlarsa taksici filoları oluşturabilecek. bireysel olarak isteyen taksici olamayacak. büyük şirketlerin maaşlı taksici çalıştırmasının önü açılacak. bireysel takılmak isteyen über'e vs geçecek.
-über ve diğer uygulamalara izin verilecek.
-taksici sertifikası getirilecek ve eğitimi başarıyla tamamlamamış kimse taksici-überci olamayacak.
-hakkında 1 yılda 3 haklı şikayet olan taksicilik yapamayacak.
-sürekli olarak polis turist taklidi yapıp taksilere binecek ve yamuk yapanları enseleyip meslekten atacak.
-araç içi kamera olacak ve kayıt yapacak.

bunlar olursa sorunlar %97 oranında (bilimsel olarak ölçülmüştür) azalır. fakat bunlar olmaz.
  • kamile necaset  (22.11.18 19:41:38 ~ 19:42:53)
Once sorun nedir ona bakalim.
Taksicinin seni dolandirmasi.

Niye dolandiriyor?
Para yetmiyor, egitimsiz.

Egitim saglanabilir mi, saglanmaz cunku egitimli kisi taksi soforu olmaz.

Paranin yetmeme sebebi nedir?
Plaka sahibinin asiri yuksek para istemesi. Kendinin sofor olmamasi.

Niye sofor olmuyor?
Cunku kendisi bir kodaman.

niye yuksek istiyor?
Cunku plakaya 1 milyon kusur tl vermis.

Plaka niye 1 milyon kusur?
Cunku belediye yenisini vermiyor.

Niye vermiyor?

Buradan sonrasi karisik. rant ekonomisi, herkesin ekmegine bakmasi, milletvekillerinin plaka sahibi olmasi, milletvekili agalarinin asiretlerinin taksi sahibi olmasi, gursel tekin'in, unlu sanatcilarin plakalari vs..

Gordugun gibi sofore degil tepeye bakarsan sorunu cozmek cok kolay.
  • acemi  (22.11.18 20:07:26)
Taksileri devletleştirelim. Otobüs şoförleri gibi memur taksici olsunlar.

  • ovungec zeus  (22.11.18 20:16:11)
Tekeli kaldırdığın an sorun kendi kendine çözülür, otomobil ile yolcu taşıma işini şartları taşıyan herkes yapabilmeli. Plakası tekel olmamalı, bu kadar.

Eninde sonunda olacak ama, uber benzeri yerli bir sistem de geliştirilebilir.

Kodamanların m.vekillerinin taksi plakaları var evet, ama onlardan daha kuvvetli birisi hükümeti ikna edip uber benzeri bir sistem geliştirebilir.
  • John Bloor  (23.11.18 09:51:39)