İstanbul havadan o kadar da plansız görünmüyor

www.youtube.com

Videonun son kısımlarını, AHL civarını kastediyorum.

Videonun başlarında da yapılaşma konusunu değil de, şehrin güzelliğini konuşacak olursak; çok güzel değil mi ya?

abi paso beton, betonun nesi güzel olabilir ki. hadi betona şekil verirsin, bi estetik bi sanatsal bi mimari öge katarsın ama bunlar da yok ki? estetik tek olay boğaz ve belirli ve azıcık olan tarihi noktalar. onun haricinde istanbul'u güzel yapacak son şey olabilir tepeden görüntüsü.

  • Bruce  (20.11.18 16:18:59)
plansız görünmüyor? bir daha bak genel olarak hakim bir bina dokusu bile yok. 4-5 katlı binaların arasından sivrilmiş alakasız yüksek binalar var, hadi tamam yaptın da şehrin dokusuna etrafında olana bir ilişki kur bir şey yap. istanbul güzel şehir özünde. bütün bu saçmasapan projelere rağmen hala ilgi çekici evet ama yakın cumhuriyet döneminde şehir dokusu nedir, binanın önce yakın cevresi sonra uzak çevresi sonra şehir ile ilişkisi nedir vs hiç öğretilmemiş gibi ne inşaat mühendislerine ne mimarlara.
hepsinde bir ego, kendisine verilen parselde en değişik en göz alıcı binayı ben dikmeliyim kafasındalar. sanırsın ki adam gehry.. neyse plan yok ama istanbulu bok çukuruna da çevirmiş olsalar da benim için istanbul. kusura bakılmasın ama türkler genel anlamda artık geçmişlerinden dolayı mı genetik kodlardan dolayı mı nedir estetik algısı gelişmemiş bir ırk. iş görsün yeter zihniyeti sanat mimarı vs konularında önünü tıkamış. istanbulda şu an değeri olan bir çok yapının mimarı turk değil..

edit, şehir planlama hep parsel başına yürütülmüş halbuki ada blok hatta hatta bölge bazında yürütülmeli
  • nwnd  (20.11.18 16:29:25 ~ 16:30:54)
Kendisine denk avrupa şehirleri gibi estetik binalara ve sokaklara sahip olsaydı bu coğrafyayla tartışmasız dünyanın en güzel şehri olurdu. Ancak binaların çirkinliği ortada. Havadan güzel gözüküyor orası ayrı. Akşam vakti Atatürk Havalimanı 23 pisti yaklaşmasını kokpitten görüp de hayran olmayacak insan yoktur.

  • catch the arrow  (20.11.18 16:32:27)
İstanbul çok çirkin bir şehir. Şehrin tek sayilabilecek artısi boğaz o da öyle tek başına şehri kafadan güzelleştirebilecek bi olay değil. İstanbul'da güzel denebilecek tek noktalar Beşiktaş civari ve kadiköy civarı. Tarihi yapılar bile korunamamişken hangi güzellikten bahsediyorsunuz?

  • nundu  (20.11.18 17:32:52)
+ gorunuyor. altyapidan once ust yapi geliyor. imar plani, cevre duzenlemesi, koruma yasalari islemiyor. tipik hint-ortadogu algisi. bunun varacagi yerler suraya dogrudur:
mediad.publicbroadcasting.net

+ gorecelidir guzellik. nacizane kanimca eskiden sahaneymis. gumussuyu'ndan tepebasi'ndan denize bakanlarin felekleri sasarmis. denizin rengini goren, yesilligi koklayan meftun olurmus. frenk gezginler, boylesini dillere destan italya koylarinda gormedik dermis. plansizlik, bilincsizlik, "benden sonrasi tufan"cilik yakmis, yikmis, kurutmus. bugun, yurduma dogdugum buyudugum kente yillar sonra izne dondugumde cin'e, hindistan'a inmis gibi tuhafsiyorum.
  • viva paulista  (20.11.18 20:07:50)