Duman duman olan mutfağın hakkından gelecek davlumbaz/aspiratör

Arıyorum. Bu dökme demir tava ile et olayı iyi hoş da 10 dakika havalandırmam gerekiyor bir de diğer odalara da gidiyor baya koku, mevcut aspiratör sanırım biraz basit kaçıyor, bu dumanı minimuma indirecek biraz iyi davlumbaz arayışına girdim hiç anlamam bir sorayım dedim, bu arada boyutları değişebiliyor sanırım ben 60 cm genişliğinde olanlarına bakıyorum.

1. aspiratörün içinde çıkış ile baca arasındaki boru gevşek olabilir onu bir kontrol edin. aynı şekilde et pişiren bir arkadaş bu sebepten bir sene boyunca duman altı yaşadı :)

2. siemens aspiratörler güçlü çekiyor. hatta bazı modelleri 3 yerine 4 kademeli.
  • helenart  (19.11.18 00:06:18)
aspiratör araştırırken hava çekme kapasitesi yüksek olanları tercih etmelisiniz. marka olarak franke önerebilirim.

  • mayday  (19.11.18 00:17:48)
Aspiratör baca bağlantısının doğru olduğuna emin olun (hatta olduğundan emin olun)

  • John Bloor  (19.11.18 10:17:26)
@mayday kullandığım aspiratör Hava Emiş Gücü (m3/saat) 550 olarak belirtilmiş kullanım kılavuzunda, anladığım kadarıyla ne düşük ne de aşırı yüksek bir değer.

@helenart @John Bloor bu sorunu fazlasıyla hissettiğim yaklaşık 7-8 ay önce karbon filtre ile tel filtrelerini yenilemiştim, sorun devam edince bir usta çağırtıp baktırmıştım, baca bağlantısı olmadığı için o bağlantıyı yaptırmıştım ama yine çözüm olmamıştı, dün bu soruyu açtıktan sonra kullanım kılavuzuna tekrar baktığımda baca bağlantısı sağlanırsa karbon filtrelerin çıkarılması gerektiği yazıyordu, ve ben henüz bugün bu filtreleri çıkardım, akşam yine kullanacağım bakalım fark olacak mı. Elbette aklıma gelen diğer bir husus da acaba baca tıkalı mı iyi çekiyor mu baca temizliği yaptırmaya gerek var mı bilemiyorum.
  • candanag  (19.11.18 11:30:07 ~ 11:30:26)
Karbon filtreyi çıkar diyecektim ki cevabın sonunda yazmışsın.

Önceden bacasız olduğu için karbon kullanılmış, karbon filtre emiş gücünü baya azaltıyor. Hava boşluktan geçip gideceğine bir direnç ile karşılaşıyor karbon filtrede.
  • John Bloor  (19.11.18 11:36:22)