ne yapacağımı bilemiyorum artık

bipolar ve alkolik bir arkadaşım var, alkolik olduğunu son zamanlarda kabul etmeye başladı. ama çözüme yönelik pek bir şey yapmıyor. sürekli beraber vakit geçiriyoruz. ben artık nasıl yaklaşacağımı şaşırmış durumdayım. yanımdayken içmesine az da olsa engel olabiliyorum. engel olamadığımda da en azından yanımda diye kendimi rahatlatıyorum. ama sürekli de yanında olamıyorum tabii. içtiğinin ertesi günü çoğunlukla çok pişman olduğunu, kendini çok değersiz hissettiğini vs. söylüyor. sarhoşken de saçma sapan şeyler yapıyor zaten..

dediğim gibi ben nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum, bu konuda yardımınız dokunur belki en azından.

bir uzman önerirseniz de düşük bütçeye uygun olması gerekiyor.

uzman konusunu bilmiyorum ama dogrudan ickiyi agzina dayamiyorsaniz, kendinize yapabileceginiz en buyuk iyilik bunun sizin sorumlulugunuz olmadigini kabul etmek.
bir sorunu oldugunu, tedaviye ihtiyaci oldugunu, eger dilerse destek olmak icin hazir oldugunuzu soyleyip, farkli cozum onerileri sunup yolunuza bakacaksiniz. siz onun bakicisi degilsiniz. yardim edilmek istemeyen kimseye de yardim edemezsiniz, ne yazik ki bu bir gercek.

"içtiğinin ertesi günü çoğunlukla çok pişman olduğunu, kendini çok değersiz hissettiğini vs. söylüyor." eger bu halinden (surekli soylenip adim atmamasindan) ya da sarhoslugundan vs. rahatsiz oluyorsaniz daha az vakit gecirebilirsiniz, rahatsiz olmuyorsaniz tabii ki vakit gecirmeye devam edebilirsiniz ama kendinizi sorumlu hissetmeyin.
  • kassiopeia  (16.11.18 13:26:51)
@kassiopeia teşekkürler

rahatsız olmuyorum yalnızca sıkıldım, çok uzun zamandır bu böyle çünkü. uzaklaşmak istemiyorum, yanında olmak istiyorum ama çaresizim. şefkat de göstersem, sinirlensem de durum değişmiyor. dediğiniz gibi çözüm önerileri sunmak yapabileceğim tek şey sanırım.
  • kronik  (16.11.18 13:34:59)
psikolojik bir tedavi alması lazım, alkolü kurtarıcı olarak görüyor, ama alkol sadece anlık bir kurtarıcıdır. daha sonra yine kendini tekrarlar üstüne üstlük de kendine bağımlı hale getirir. bu bağımlılık uzun vadede de sağlığa zarar verir.

kendisini biraz yalnız bırakın, ya dibe çökecektir ya da kurtuluş yoluna girecektir. sizin çabanızla olmaz.
  • buiret  (16.11.18 13:36:13 ~ 13:36:37)
yaninda olun, ama kendinize dert etmeyin, gercekten sizin cabanizla olmaz, onun caba gostermesi lazim. yaninda olmakla, baskasi adina cabalamayi, kendimizi 'heba' etmeyi karistiriyoruz bazen. ayrica bu soylenmelerinden sikildiysaniz belki kibarca, kirmadan bu konuda adim atmadigi icin bu sekilde konusmasini dinlemekten yoruldugunuzu ve daha keyifli seyler konusmak istediginizi vs. iletebilirsiniz belki, birlikte gecirdiginiz vaktin icerigini degistirmek bakimindan.

  • kassiopeia  (16.11.18 15:04:34)
türkiye'de de adsız alkolikler grubu var bildiğim kadarıyla. nasıl bir işleyişleri var bilemiyorum yalnız.

ayrıca komedi dizisi olsa da bu tür konulara değinen "mom" isimli çok güzel bir dizi var. beraber izlemenizi tavsiye ederim.
  • baskabirsekildeolabilirdi  (16.11.18 15:28:45)
bu tür meselelerde, kişi kendisi bir değişme iradesi göstermediği müddetçe, siz ne yapsanız pek fayda etmez diye düşünüyorum.
her koyun kendi bacağından asılıyor bir yerde...

  • pangea  (16.11.18 22:23:07)