Araç muayenesi - Triger kayışı

Aracımın muayene zamanı geldi. Ancak triger kayışını gereken süreyi geçmesine rağmen aklımdan çıktığı için değiştiremedim.

Muayeneden geçer miyim, kalır mıyım? Neden?

triger kayışı dışarıdan ulaşılıp kontrol edilebilir bir şey değil. değiştirilme zamanının da bir kaydı yok.

yani muayenede ne "bunu değiştireli 5 yılı geçmiş" diyebilme şansları var, ne de kontrol edip "bu yıpranmış" deme şansları var.
  • kibritsuyu  (15.11.18 12:38:35)
Onu muayenede anlayamazlar, ilgilenmiyorlar da zaten. Ama aracınız için hayati önemi var, bir an önce değiştirin.

  • John Bloor  (15.11.18 12:39:09)
Ben de soyliyim. Triger kayisi ile muayenenin bir alakasi yok. Gonlunuz muayene acisindan rahat olsun.

  • ykyt  (15.11.18 12:40:57)
benim arkadaş zamanında kayışı değiştirmediği için seyir halinde kopartmış ve 4000 tl masraf açmıştı.

  • japon askeri  (15.11.18 12:48:08)
5 yıl veya ortalama 60.000 km de değişmesi gerekir. Eper zincirliyse 200.000 km kadar gider. Kayışsa ve koparsa sübapları yamultur, arabasına göre 4.000 ve fazlası masraf çıkarır. Renault için söyleyebilirim 300-500 tl.lik bişey. Muayene ile hiç ilgisi yok.

  • insomnia  (15.11.18 13:01:03)
Yukardaki bilgi çok doğru değil. En az 100 bin km ve en az 7-8 yıl gider triger kayışı.

Zincir ise muhtemelen ekonomik ömrü dolar aracın öyle zamanı gelir.
  • bos gezenin bos ustasi  (15.11.18 13:09:49)
  • insomnia  (15.11.18 13:19:10)
şimdi şöyle. tavsiye edilen 4 yıl veya 60.000 kilometre, bu doğru.

ancak 60.000 kilometre dedi diye 65.000 kilometrede kopacak diye bir şey de yok. veya 4 yıl demiş, 5 yıl olmuş. hop aman arabaya sakın binme kopar diyemeyiz. aşınır ve kopma riski artar, koparsa motoru elinize verir, o yüzden garanti sayılabilecek bir yıl ve kilometrede değiştirmeniz öneriliyor.

yatırım tavsiyesi değildir ama 7-8 yıl ve 100.000 kilometre çok rahat gider.

2001 model renault clio arabamın triger kayışını 2007, 2012 ve 2018 yıllarında değiştirdim. 6-5-6 yıl olmuş. öncekileri hatırlamıyorum ama 2012'de araba 90.000 km idi, 2018'de 185.000 kilometre idi. çıkan 6 yıl ve 95.000 km yapmış kayış da hiç öyle yıpranmış falan değildi, taş gibiydi.

bir de triger ve aksesuar kayış seti aynı zamanda devirdaim pompasını da çevirdiği için, pompa her ne kadar bozuk olmasa da, bozulduğu zaman bütün triger setini baştan sökmek gerekeceği için, hazır sökmüşken onu da değiştiriyorlar. değiştirmek zorunda değilsiniz ama o da masrafı epey arttırıyor.
  • kibritsuyu  (15.11.18 13:33:29)
Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

Muayeneyi etkilemeyecek olmasına rağmen, aracın sağlığı için triger kayışı değişimi randevumu aldım. Ondan hemen sonra da muayeneye götürürüm.
  • hümanist tabutçu  (15.11.18 14:32:31)
55.000 de kayış koparan da, 130.000 de 8 senelik kayışı kullanan da biliyorum. Fabrika tavsiyelerinden bahsediyoruz. Sanayide tamirci kafasıyla daş gibi gayış, daha gider 2 sene, kayınım 100.00 km. oldu, 8 seneden beri değişmedi gediyor gavur dersen motoru kucağına alırsın.

  • insomnia  (15.11.18 14:37:23)
Fabrika tavsiyesi sana değil servis ve parça tedarik zincirinden parayı vurmak için var olan bir şey. 55 bin km'de nşa'da kayış kopmaz. Hatalı olmayan bir kayış, düzgün bir montaj ve normal trafik düzeninde kullanılırsa çok uzun yıllar dayanır. Pistte sürer gibi araba sürerseniz zaten fabrika önerisini de dinlemeyin.

Aç yurtdışı kaynaklarda bak 100 bin-120 bin geçmesin yazar. Nitekim batıda işçilik pahalı bu yüzden öyle ha babam servise sokmazlar aracı. Bizde 10 bin olan servis bakım süresi Batı Avrupa'da 15 20 bin civarında yapılıyor mesela.

Aslında optimal süreleri de budur.

Fabrika önerisiymiş:)
İnsan gibi araç kullanıp, usulünce bakımını yapıp da böyle ağır arızalar sorunlar nedeniyle yolda kalan ben hiç görmedim.
  • bos gezenin bos ustasi  (15.11.18 19:29:55)