İşyerinde yaşça büyük iş arkadaşlarına hitap

Selamlar,

Aynı mevkide olan (üstünüz değil en azından) yaşça sizden büyük çalışma arkadaşlarınıza "abi" diye hitap ediyor musunuz? Kadın ise "abla" demiyor ve ismiyle mi hitap ediyorsunuz?

Genel kanı ve yaklaşım nasıl merak ettim.

Teşekkürler.

kadınlar: herkese ismiyle hitap ediyor
erkekler: büyük erkeklere abi diyorlar, kadınlara ismiyle hitap ediyorlar.

  • kenarortay  (14.11.18 13:33:05)
Kimileriyle arkadas oluyorum onlara ismiyle hitap ediyorum digerlerine Isim + Title'i ya da Hanim veya Bey.

  • Traveller  (14.11.18 13:33:06)
İş yerinde mesafeyi korumak önemli bana kalırsa. Hanım, bey ve çalıştığım insanlar eğitimci oldukları için "hocam".

"Sibel hocam, siz nasılsın?" "Erman Bey, merhaba" gibi.

Evet, hoca camideydi.
  • chihirovekohaku  (14.11.18 13:35:35)
kimseye abi abla demem, bana denilmesine de asla müsade etmem. iş hayatımda bunun her zaman çok ama çok faydasını görüyorum. bey ve hanım hitapları cam bir duvar, sizi her gerektiğinde görebilir, size her zaman ulaşabilir ama sınırı aşarsa cama toslar mesajını şahane verir. o sınırlar önemli.

  • Phoebe  (14.11.18 14:03:59 ~ 14:04:39)
Kisiye gore olmak uzere; Hey zenci, gay, knk, x abi, x bey ya da direkt ismiyle hitap ediyorum.

  • stavro  (14.11.18 14:04:25)
Kadin ise ayni sekilde direkt isim, x abla, x hanım, guzelim, x hanimcim duruma gore.

  • stavro  (14.11.18 14:05:45)
Bey/bayan. Abi abla nedir allaseniz.

  • baal  (14.11.18 14:14:23)
Çalıştığım kurumda herkes kendinden büyüğüne (1 yas bile olsa) abi/abla diyor. Küçük büyük fark etmeden kadınlara direkt abla diyorlar. Ben bunu "kadına benden zarar gelmez mesajı vermek zorundayım" kafasına yoruyorum.

Keşke herkes birbirine bey/hanım dese.
  • işimdeyim gücümdeyim  (14.11.18 14:50:00)
Benim çalıştığım yerdeki neredeyse herkes yabancı olduğundan üstlerimize bile ismiyle hitap ediyoruz. Türk olup da benden bariz büyük olan kişilere "X hocam" diyorum ben de. Okullarda genelde sistem bu zira.

İş yerinde biri bana abla deseydi rahatsız olurdum, çok gereksiz bir samimiyet.
  • sopiro  (14.11.18 14:54:51 ~ 14:55:12)
ben asla abi abla dayı teyze gibi kelimeleri kullanmam , kullandırtmam.
bana da abla diyen olursa haddini bildiririm :)

  • devilone  (14.11.18 14:58:37)
büyük küçük herkese adıyla hitap ediyoruz. günlük hayatımda da abi/abla (kardeş dışında) kullanmıyorum.

  • muslugubozukhayrat  (14.11.18 15:09:42)
Bir iş görüşmesinde (çok istediğim bir yer olmasına rağmen) en kıdemli avukat bana “hayatım, güzelim” diye hitap ettiği için tekliflerini reddetmiştim. Ne olursa olsun bey/hanım ideal. Ben mi kasıyorum bilmiyorum ama ilk görüşmede sizden 20 yaş büyük meslektaşınızın size hayatım vs. demesi aşırı itici.

  • sacrilegious  (14.11.18 15:09:43)
Bizde herkese isimle hitap ediliyor. Ust ast farketmeksizin.

55+ insanlara abi denebiliyor.
  • fever  (14.11.18 15:58:21)
Mumkunse ismini ve hitap kelimesini hic kullanma. Yuzunu yuzune don ve sizli bizli konusmaya basla. O sen die konussa da sen siz diye konus. Abi, abla, bey, hanim hitaplari zaten gereksiz. Isim de gereksiz. Direkt konuya atla.
20 yillik bir is tecrubesi ve hayatta yenilmis sayisiz kaziktan sonra bu hale geldim.
Olmasi gereken, herkesin birbirine bey hanim diye hitap
etmesi. Ama unutma burasi Turkey.
  • tunaktunaktun  (14.11.18 17:06:32)
kadınım. herkese bey/hanım diye hitap ediyorum benden büyükse.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (14.11.18 17:10:54)
hiç kimseye abla demedim,

aşırı samimi olduğum kişilere abi diyorum. çünkü bey girdiğinde irrete oluyorlar. -eğer plazada çalışmıyorsanız- mavi yaka ise her zaman usta derim.

bir de maalesef birine herkes abi diyorsa sen bey dediğinde herkes yadırgıyor bu sefer.

ortamın nabzına göre değişir bu. yaşça büyük olan kimseye de sadece ismi ile hitap etmiyorum.

bir önceki iş yerimde ise -holding- herkese bey hanım.
  • kablelvuku  (14.11.18 17:18:07 ~ 17:19:05)
ceo haric herkese isimle hitap ediyorum. ceo'ya zaten hitap etme ihtiyacım olmadi.

  • lemmiwinks  (15.11.18 22:17:54)