Formula 1 sorusu geliyor

selamlar,

www.youtube.com bu videoda arkadaki sürücünün geçmesine izin vermelisin diyor, neden böyle bir zorunluluk var? Bir süredir takip edemiyorum, neler değiştiğini bilmiyorum da.

videoyu açamadım ancak eğer tur bindiriyorsa yol vermek zorundasın geçisi engellersen ceza alırsın.

  • mikahakkinen  (14.11.18 11:49:34)
Takım emirleri.

Aynı takımdan birisi öbürüne yol verebiliyor artık. Eskiden bu yasaktı.
  • bos gezenin bos ustasi  (14.11.18 11:50:12)
16-17 sene önce izlerdim formula 1'i.. mesela Ferrari'de takım emirleri vardı. Bariçello, şumaer'e yol veriyordu. Bazı takımlarda da bu takım emirleri yoktu.

  • silah taciri  (14.11.18 13:03:43)
Neden böyle bir zorunluluk var diye sormuşsunuz. Böyle bir zorunluluk yok. Zaten öndeki sürücü (Gasly) talimata uymadı ve arkadaki sürücüye (Hartley) yol vermedi. Hartley ancak bitime iki tur kala kendisi geçebildi.

Arkadaki toro rosso sürücüsü hartley'in yeni set supersoft lastikleri vardı, öndekinin ise bitmiş soft lastikleri vardı. Yani bu lastikler arasında baya bir ömür ve hız farkı var. Hartley'in hemen arkasında Renault sürücüsü Sainz çok yaklaştı ve Hartley geçilme tehditi yaşadı. Bu noktada takım daha yavaş ve yıpranmış lastiklere sahip gasly'yi arkaya, yeni ve hızlı ss lastiklere sahip hartley i öne geçirmek istedi. Çünkü öndeki sürücü gasly, hartleyye göre yavaş kalıyordu. Ve Sainz, Hartley'i geçerse, onun önündeki Gasly'yi de rahatlıkla geçebilirdi. Yani takımın böyle bir talimat vermesindeki mantık, Sainz'ın her iki toro rosso'yu da geçmesini engellemek.

Gasly talimata uymadı, zaten puan iddiamız yok ne olacak o geçse demeye getirdi. Hartley 2 tur kala Gasly'yi temiz bir atakla geçti ama lastikleri de biraz üzdü tabi. Hemen ardından Sainz de geçti Gasly'yi. Yarışı sırasıyla Hartley 11, Sainz 12, Gasly 13. bitirdi.

Gasly'nin burdaki mantığı yanlış bana kalırsa, çünkü yarışlarda son ana kadar ne olup biteceği belli değil. Değil son turda, son virajda bile sıralama değişebiliyor. Bunun çok dramatik bir örneğini 2008 brezilya gp'sinde gördük. Massa yarışı bitirdiğinde şampiyondu ama hamilton, glock'u geçip yarışı 5. sırada bitirdi ve bu da şampiyon olması için yeterliydi. Yani son virajda şampiyonluk el değiştirdi.

Toro Rosso'nun burda yaptığı son ana kadar puan iddiasını sürdürmekti. Son turlarda öndeki sürücülerden yarış dışı kalan olursa 11 ve 12. sıradaki sürücüleri puan alabilirdi. Ama Sainz her ikisini de geçerse bu olmazdı.
  • battal gemalmaz  (14.11.18 13:51:03)