Nasıl odaklanıyorsunuz?

Bir iş yaparken dikkat dağılır ya bir türlü toplayamayız. maksimum 1-2 dakika odaklanıp sürekli dağılırız. Bu durumda yaptığınız somut bir şey var mı? İnterneti kapatmak, telefondan uzak durmak gibi yapmayı bıraktığınız şeylere ek olarak özellikle "yaptığınız" bir şeyler? şu müziği dinlerim, şunu yer içerim falan gibi.

telefon ve internet benim dikkatimi dağıtan şeyler. onlar olmayınca zaten ben tamamım

  • kablelvuku  (14.11.18 11:31:58)
kulaklığı takıp off moda geçiyorum.

  • datnet  (14.11.18 11:38:54)
Benim çalışırken özellikle dinlediğim müzikler var.

Mesela çok dikkat gerektiren bir iş yapıyorsam; open.spotify.com vb.

Daha az yorucu bir iş yapıyorsam; open.spotify.com vb.

Dikkatimin dağılabileceği bir iş yapmıyorsam;
open.spotify.com vb.

Bunun dışında bir şeyler içerim o anlık kopmayı genelde su içerek ya da kahve içerek geçiştirip işe dönerim.

Sözlük, duyuru, whatsap web gibi sekmeleri bu durumlarda kapatırım. Çünkü görünce elim kayıyor bir şeylere bakıyorum.
Telefonu kendimden biraz uzak bir yerde şarja takarım.
  • mutekebbir  (14.11.18 12:23:40)
Aslında başka herhangi bir şeyle uğraşmak dikkati dağıtan temel şey. Ama ben bazen çok zorlanınca konsantre olmakta müzik açıyorum biraz keyif veriyor dolayısıyla o işle uğraşma ihtimalim artıyor. Ama genel olarak konsantre olmak istediğimde müzik dinlemem bir şey yiyip içmem sadece o işe odaklanmaya çalışırım. Pomodoro tekniği de oldukça etkili.

  • pastörizesüt  (14.11.18 12:24:37)
Mercek ile heheheh.
Ac isem once karnimi bir doyururum. Acken asla odaklanamam cunku. Onun disinda bir formulum yok.

  • stavro  (14.11.18 14:07:39)
1-2 dakika maksimum ise, ciddi bir problem var.

20 dakika civari konsantre calisabilirim. Cok iyi degilim bu konuda.

Cok konsantre calisamiyorum hep. Ancak tabii ki islerimi bitirmem gerekiyor. Ek seyler degil de, ritueller var hayatimda, zorunlu olarak: 20-30 dakikalik bir uykudan sonra, kahve icip gece calisiyorum. En iyi konsantre olabildigim zaman diliminde ve sakin, temiz-duzenli bir yerde.

Interneti kapatamam, online kaydediyorum yazdiklarimi, islerimi... Muzik bir süreden sonra rahatsiz ediyor, birkac saat dinledikten sonra, ne dinlersem dinleyeyim, rahatsiz edici.
  • buf-e kür  (14.11.18 15:34:08 ~ 15:35:06)
balkona çıkıp hava alırım.

  • nice tnetennba  (14.11.18 15:41:00)
binaural beats
www.youtube.com

  • €xpolerer  (14.11.18 21:25:42 ~ 21:25:59)