Power Supply Seçimi

Arkadaşlar psu calculator ile hesapladığımda 600watt civarında psu'ya ihtiyacım olduğu yazıyor. Ekran kartım gtx 980 ti overcloklu bir versiyon sitesinde önerilen psu 650watt diyor. Dolayısıyla en az 650watt bir psu almak istiyorum fakat istediğim marka modelden bulamıyorum, onun yerine 850watt bir psu alsam nasıl olur? Sistem yine sadece ihtiyacı olacak kadar mı elektrik çekecek yoksa 850watt olduğu için daha mı çok elektrik harcayacak?

sıkıntı olmaz ihtiyacı kadar çeker

  • Sir Anthony Hopkins  (10.11.18 19:08:59)
tabii ki de sistem ihtiyacı kadarını şebekeden dinamik olarak çekecek.

atıyorum, nette gezinirken pc 150 watt ihtiyacı varsa PSU'nun verimine göre 150+ watt çekecek. pc'ye 650 watt lazımsa da şebekeden yine verimine göre 650+ watt çekecek. istersen 1200 watt psu al yine aynı.
  • washe  (10.11.18 19:08:59)
Yani diyelim ki ben bu sistemle 1000watt bir psu'ya sahip olsam da 650watt psu ile tamamen aynı enerji tüketimi olacak değil mi?

  • sabor  (10.11.18 19:14:15)
psu'ların verimleri aynıysa evet. daha açıklayıcı olması açısından basit hesapla şöyle bir örnek vereyim.

diyelim %80 verimli bir PSU'ya sahipsin ve pc'nin ihtiyacı 80 watt.

PSU, pc'ne 80 watt enerjiyi sağlayabilmek için şebekeden 100 watt enerji çekecek.

yani sorduğun "Yani diyelim ki ben bu sistemle 1000watt bir psu'ya sahip olsam da 650watt psu ile tamamen aynı enerji tüketimi olacak değil mi?" sorusunun cevabı; her iki psu'da aynı verime sahipse ikisi de aynı enerjiyi tüketecekler.
  • washe  (10.11.18 20:14:02)
Şimdi daha net oldu çok teşekkür ederim. Psu'nun verimliliği de kullanım ömrüyle doğru orantılıdır o halde doğal olarak

  • sabor  (10.11.18 20:46:08)
psularda 80+ özelliği varsa sana min yüzde 80 verimlilik garanti ediliyor. kutunun üstünde yazar.

www.tech-worm.com
  • ya ben lan neyse  (10.11.18 21:56:59)
dediğin gibi dolaylı yoldan da olsa orantılı diyebiliriz çünkü verimi yüksek olan PSU'da kaliteli malzeme kullanılmış demektir

  • washe  (10.11.18 22:33:50)
80+ silver

  • sabor  (11.11.18 19:59:23)