kredi borçlusunun yakınının aranması

selam

bir tanıdığımın bankaya kredi borcu vardı ve sanırım takibe düşmüş.
banka da tanıdığımızın kızını arıyor ve aile içinde bir miktar sıkıntı çıkıyor.

bankanın yaptığı bir dava konusu olmaz mı "kişisel verilerin korunması kanunu" kapsamında?

edit: cevaplar için teşekkür ederim ama olay çok farklıymış :) kızın öğrenmesi büyük bir şans eseri olmuş.

huzur ve sükunu bozma olabilir

  • bizansa karsi memleket takimi  (09.11.18 17:11:44)
Banka değilde eğer takibe düştüyse avukat arıyor yakınlarını. O yüzden bir kılıf uydurulmuştur buna.

  • crna gora  (09.11.18 17:20:27)
malesef burası amerika değil. kanuni bir hak mevcut olsa bile bankanın avukat ordusu ve hukuki gücü ile bu şekilde bir savaşa girmek mantıklı görünmüyor.

en son perdede banka bizim ilgimiz yok bilmemne hukuk bürosundaki stajyerin suçu, onu da işten attık der sıyrılır.
  • orpheus  (09.11.18 17:50:30)
TCK Madde 239 gereği suçtur. Ama bu olayda bu maddeye gidilmeyecek. Çünkü bu genel kanundur. Bankacılık kanununda bunun için özel bir kanun var.

Bankacılık kanunu 73. maddesinin 3. fıkrası sebebiyle bankacılık kanununun 159. maddesine gideceğiz. Bu madde de şöyle:

Sırların açıklanması
Bu Kanunun 73 üncü maddesinin birinci ve üçüncü fıkralarında belirtilen yükümlülüğe uymayanlar için bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden ikibin güne kadar adli para cezası hükmolunur. Banka ve müşterilere ait sırları açıklayan üçüncü kişiler hakkında da aynı cezalar uygulanır.

Yukarıdaki fıkrada belirtilen kimseler sırları kendileri ya da başkaları için yarar sağlamak amacıyla açıklamış olursa verilecek cezalar altıda bir oranında artırılır. Ayrıca, fiilin önemine göre sorumluların bu Kanun kapsamına giren kuruluşlarda görev yapmaları, iki yıldan aşağı olmamak üzere geçici veya sürekli olarak yasaklanır.
  • hitokiri kenshin  (09.11.18 17:56:34)
sizden ricam, şu “avukatlar ordusu” tabirini bırakın. avukat ordusu ne demek? adliye önünde taraf vekilleri dövüşerek mi uyuşmazlık çözüyor? çok sayıda avukat, due dilligence gibi takım eforu gerektiren ve günlerce süren işlerde bir fark yaratır.

bu tarz olaylarda hiç takılmayın o işe. adamların yaptığı yanlış ve terbiyesizce. en önemlisi kanuna aykırı. kanıtınız varsa direkt savcılığa şikayet edin. sonra da barosuna şikayet dilekçesi yazın. allahın oğlu gelse kurtaramaz.
  • starborn  (09.11.18 20:43:56)