Pahalı polis arabalarının sebebi ne?

Bugüne kadar mini Cooper, BMW 1 serisi ve Peugeot 3008 polis araçları gördüm. Baya mavi beyaz polis arabasıydı bunlar. Bir hyundai'nin, bir ford'un iki katı fiyata satılıyor bu araçlar. Neden daha fazla para verilip bu araçlar alınıyor emniyette?

Firmalar emniyete bedelsiz veriyolla. Genelde koprude ya da taksim meydaninda gorebilirsiniz. Reklam

  • exlibris  (07.11.18 16:51:13)
Yani bu firmalar "hiçbir karşılık beklemeden" devlete araç verebiliyor, ve devlet de bunu kabul edebiliyor mu?

  • sckxyss  (07.11.18 17:02:54)
Mondeoları, passatları, land cruiserları falan hiç görme o halde:)

Elin götü boklu devlet görevlilerine verilen arabaları görseniz ağlarsınız. Hala tsk ve emniyet dökük dökük araçlar kullanıyor, bu kadar acımazsız olmayın.

Taksim meydanında takılan Cooper hediye diye biliyorum bu arada.
  • bos gezenin bos ustasi  (07.11.18 17:05:22)
Borusan veriyor mesela minicooperlari.

  • red g  (07.11.18 17:05:30)
Cogu reklam arabasi digerleri de vergisiz alindigi icin ucuz zaten. Otv kdv yok yari fiyatina aliyorlar.

  • acemi  (07.11.18 17:22:17)
herhngi bir suçtan el konulmuş olabilir mi?
uyuşturucu kaçakçılığı vs?

  • rhan  (07.11.18 18:03:00)
pahali derken bu araclar cok da pahali degil ki. bak pahali polis arabasi boyle olur :)

www.reddit.com
  • crucio  (07.11.18 18:14:50)
Turistik bölgelerde daha düzgün araçlar kullanıldığı doğru, ama "hediye ediliyor" efsanesine ben inanmıyorum.

Emniyetin kullanacağı aracın nasıl bir reklam getirisi olabilir ki reklam amacıyla bedavaya vereyim? Bir tek bana mı saçma geliyor?
  • John Bloor  (08.11.18 10:24:01)
şöyle bir durum da olabilir : misal devlet kurumları belirli aralıklarla bankalarla maaş ödemesi için anlaşma yapıyorlar, bu anlaşmalar çerçevesinde sayısal olarak kurum personeli ne kadar fazla ise o kadar promosyon dağıtıyor. bizim kurum vakıfbankla anlaşıyor, promosyon parasını senelik olarak bize dağıtıyor, ama başka kurumlara banka promosyon olarak çeşitli hediyeler -araba gibi- verebiliyorlar.

  • lostys  (08.11.18 10:30:57)
@john
Reklam dedigin nasil oluyor ki normalde? Bir markayi milletin gorecegi bir yere koyuyorsun ve bu reklam oluyor?
Futbol maclarinda sahanin kenarinda Mercdes-Benz yaziyor adam mesela, bu da reklam.
Nasil reklam getirisi olabilir dedigin sey bizzat reklamin kendisi. Bir kose basinda aksama kadar o araba duruyor. Gelen gecen goruyor, hem de isikli neli dikkat cekiyor. Daha nasil bir reklam olacak abi:)

Ama bana sorarsaniz hediye olmasa da sasilacak bir sey degil cunku OTV'yi KDV'yi cikinca o araclar hic de pahali degil. Emniyet butun araclari Audi yapsa sasirmam. Hatta yillardir neden en les arabalari kullanirlar anlamam.
  • stavro  (08.11.18 10:44:06)
@stavro;

polis arabaları kolay ve çok yıpranan, bakımsız (görsel) araçlardır. Aracın eskidikce dandik duran ne kadar parçası/dizaynı varsa polis arabalarında belli eder kendini.

Reklam için mantıklı değil sanki.
  • John Bloor  (08.11.18 11:47:18)