macbook air vs dell xps 13

Merhaba,
Yeni bir bilgisayar almam lazım, benim sony vaio artık 11 senelik ve çok hantallaştı. aslında ssd falan taksam hala taş gibi ama çok ağır, çok büyük ve pili ölü durumda.
Bir bilgisayar alınca görüldüğü gibi uzun süreler kullanabiliyorum. O yüzden kaliteli birşey almak istiyorum. Bu yeni retina ekran macbook air ve dell xps 13 arasında kaldım. İkisi de hoşuma gitti. Biri windows biri değil ve daha önce hiç macbook kullanmadım. Alışması zor olur mu?
Kullandığım yerler: sosyal medya, az biraz oyun, kripto trade ve pycharm(python kod yazıyorum / öğreniyorum).
Bunlar için hangisi daha uygun olur? Siz olsanız hangisiniz tercih ederdiniz? Bütçe olarak bakmayın ikisi de nerdeyse aynı seviyede.

Xps'in hangi konfigürasyonunu almayı düşünüyorsun?

  • fermiparadoksu  (07.11.18 10:56:28)
  • sta  (07.11.18 11:02:49)
Mac ile diğerlerinin karşılaştırması hep elma ile armut karşılaştırması gibi ehe.

Air speclerine baktım max alabileceğin 8gb ram, 256 ssd, i5 işlemci. XPS yakın fiyata 2 katını veriyor. Artık alacağın hiçbir bilgisayar 10 yıl yaşamayacak bunu da aklının bir köşesine yaz.

Gidip ikisini de denemeden kör alım yapma. Çok para vereceksin.
  • fermiparadoksu  (07.11.18 11:07:41)
macbook air'de 16gb ram seçeneği var.

  • sta  (07.11.18 11:09:26)
Evet varmış. İleride mac, iphone, ipad uygulaması geliştirmek istersen macos'a mecbursun ama yanına boot camp ile windows da kurabilirsin. Bu da bir alternatif. İkisi bir yerde.

Dell'in evde servis hizmeti var çok avantajlı.

Air yerine pro neden düşünmüyorsun?
  • fermiparadoksu  (07.11.18 11:26:05)
az biraz oyun derken ne oynuyorsunuz? oynadığınız oyunların macos uyumluluğu var mı yok kontrol edin. kod yazmak için macbook air. zuckerberg bile air kullanıyordu :)

  • undertaker  (07.11.18 11:27:45)
arada bir wow oynuyordum ama öyle çok hardcore değil.

  • sta  (07.11.18 11:34:42)
air kullanan biri olarak xps diyorum.
air internet ve office dosyaları için dizayn edilmiş bir bilgisayar. daha fazlasını yapmaya kalkınca sorun yaşıyorsunuz. mesela bir program kullanmanız lazım mac versiyonu yok. birşey editleyeceksiniz illa full lisans almanız gerekli. ekran kartı kısmen düşük olduğu için 2010 ve öncesi oyunları belki çalıştırır o da oyunu yine full lisans almanız şartı ile.
peki ben niye kullanıyorum? müşteriye gidince güzel oluyor iş bilgisayarı yani. başka bir levono bilgisayarım daha var. diğer işlerde onu kullanıyorum.
  • dedim dedim de kime dedim  (07.11.18 11:40:20)
Air kullanan biri olarak dell diyorum. Az biraz oyun degil hic oyun oynayamiyorsunuz bu arada. Aninda alev topu oluyor. Cok fazla programda uyumsuzluk var muhendislik icin. Bi “diger” klasorunu temizlemek bile dert. Windows’un gozunu seveyim.

  • c1b2k3  (07.11.18 12:33:25)
9 yillik vaio'dan macbook'a gectim. pisman degilim.

(dell xps 15 bakmistim o donem. canli olarak inceleyince cok begenmemistim. 2 sene once fan sorunu vardi bir de. 2 yildir macbook'ta fan sesi duymadim, belki de yoktur.)
  • brkylmz  (07.11.18 14:27:22 ~ 14:28:08)
@brkylmz canlı olarak inceleyince nesini beğenmemiştin?

  • sta  (07.11.18 14:44:01)
alacagim donem 15 inch touchbar'li macbookla kafa kafayaydi fiyatlari. uzun donem kullanim ve stabilite acisindan test etmem mumkun degildi ama baya uzun incelemistim. touchpad hissiyati-kasada kullanilan materyal falan fotograflardaki gibi gelmemisti. okuz parasi verip almak icime sinmedi ki o zamana kadar kesin kararimi vermistim xps icin. macbook'a dokununca aha budur demistim :)

  • brkylmz  (07.11.18 15:18:54 ~ 15:19:46)
youtube'dan bir sürü video izledim ben de şimdi. gerçekten de malzeme kalitesi baya kötü duruyor. macbooklarınki bir başka.
air değil de proya mı yönelsem acaba?

  • sta  (07.11.18 15:43:53)
abi ne mac i ya
al xps bas
mac kullanmadıysan alısamazsin
windows ta 10 sn de cozdugun bir şeyi mac te cozemezsin
her turlu program oyun vs. akarsın

he bence para harcama
eski pc ye ssd al
temizlet
pili degistir kullan
  • kingcyrax  (07.11.18 16:18:36)
Darkrocq’a cok katildim.

4 yil Macbook Pro ve 4 yil da Macbook Air kullanmis biri olarak cok memnunum. Iyi ki Windozdan kurtulmusum.

Bu arada ilk Macbook Pro su an yaklasik 8 yasinda ve hayatina devam ediyor, sikintisi yok.

Ofiste XPS 13 ve 15 kullanan arkadaslar var, memnun kalmayip degistirdiler zamanla. Zaten cihazlar fiziksel olarak o kadar saglam degiller.
  • fever  (07.11.18 22:38:51)
MacBook Air.

Birinci senemi devirdim, kurulum falan yapmadım, ofis ve browser ağırlıklı kullanıyorum. Şimdiye kadar bir yanlışı olmadı.
  • babilbaligi  (08.11.18 11:28:08)