Atmosferik Motorlu Araç Neden Alınmaz?

Şimdi malum ötvnin düşmesiyle 0 otomobillere bakıyorum. Mesela Toyota Corolla 1.6 132 bg Benzinli bi araç var 80.000 diyorlar. Ama yorumlara bakıyorum "bu devirde atmosferik araç mı alınır, Benzinli alacaksan Turbolu alacaksın" filan diyorlar.
Turbolu dedikleri de 1.0 1.2 motor araçlar.

Turbolu daha az mı yakıyor ?
Turbolu lpg ye çok uyumlu değil diye biliyorum doğru mu ?
Atmosferik motora bir de lpg takarsak mis gibi ucuz yolculuk yapmaz mıyız ?
Birde turbo daha masraflı bişey değil mi ? Turbosu bitiyor filan

Yani nedir bu işin aslı?

Not: Yıllık 5-6 bin km yapan bir birey.

toyota corolla 1.6 132 atmosferik motor taksicilerin bir numaralı tercihi. bütün taksiciler yanılıyor olamaz...

  • babilbaligi  (06.11.18 11:24:48)
5 bin km yapıyosan yıllık sen 3-4 senede anca amorti edersin tüpün maliyetini. En az 2500 tüp e 500 de tadilat muayene felan 3000 e tüp taktırdın. Taktırmasan ve 100 km de corollan 8 litre yaksa yılda 400 litre kullanacaksın ve buda 2800 tl ye denk geliyor. Genelde tüpte 1.2 ile çarpılır tüketim yani 8 litre tüketen araç 10 litre lpg yakar ki bu iyi ihtimal tüp le (3,50 tl den hesapladım) 1750 tl yapacak yani yılda 1000 tl kurtaracaksın ve 4. Yılına girdiğinde anca amorti etmiş olacaksın ve her yıl 1000 tl kara geçeceksin... şimdi bu 1000 tl için değermi tüp taktırıp olası sorunlarla cartla curtla uğraşmaya sen düşün. Ki belki tüpte 12 litre yakacan o zaman amorti süren dahada uzar...

Ek olarak turbo bitmez delinir ya da palleri kırılabilir, insan gibi sürülürse her ikiside olmaz (5 senedir hem turbolu hem superchargerlı 1.4 tsi 180 beygirlik araba sürüyorum turboyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadım) edit: arabam 66.000 km de
Turbolu araca lpg çok zor ve maliyet çok çok yüksek
  • kilimanjaro  (06.11.18 11:33:42 ~ 11:35:02)
Turbo, düşük hacimde ve düşük devirde yüksek tork sağlıyor. Benzinli motorlar yapısı gereği düşük devirde cansız oluyorlar. Düşük devirde cansız olan araç yüksek devirde gücünü bulduğu için yakıt tüketimini artırıyor. Turbo bu cansızlığı hissettirmiyor.

Kısacası turbonun:

Avantajları: Yakıt tüketimi ve performans
Dezavantajları: Daha hassas motor(kısmen), LPG uyum sorunları.

Benim 1.4 turbolu aracım var (lpgli). Aynı aracın 1.6 atmosferik modeli de var. Benim aracım 1.6 atmosferikten daha az yakıyor ve daha canlı. Ama 80 bin'de turbosu arızalandı ve 3 bin civarında bir masrafı çıktı.

Tercih senin.
  • Abdurrahman  (06.11.18 11:36:08 ~ 11:47:07)
Downsized araçlar ekonomik sürüş tarzında aynı güç ve ağırlıktaki atmosferik araçlardan daha az yakıt tüketiyor genelde.

E tapagaz gitmeyeceğine göre evet turbolu olan daha az yakacak, bastığında da gitmeyi ihmal etmeyecek.

Tek dezavantajı bakım maliyeti. Turbo değişimi falan büyük para. Gerçi Türkiye'de işçilik maliyeti ucuz diye turbonun kendi parasına yakın ücret ödüyorsun halloluyor.

Öte yandan atmosferik araç daha az stres altında çalıştığı için teorik olarak daha yüksek km yapması beklenir. Biri düzgün bakar ve kullanırsan 350 bine kadar kompresyon düşürmez öbürü belki 550 600 bin yapar.
  • bos gezenin bos ustasi  (06.11.18 11:41:23)
3. viteste yokuş çıkıyosun, atmosferikte 2. vitese atarsın, turboda yokuş bittiginde 5. vitestesindir...

  • lata  (06.11.18 12:34:38)
iki hafta önce lastikçi arkadaş benim atmosferik 120bg lik arabayı sürdü, "turboyuda ne abartıyorlar bir farkı yok" dedi. çok da şeyapmamak lazıjm. 100km hızlanmaları aynı, adam gelmiş yokuş sonu 5. vitesde çıkarsın diyo, te allam.

  • ravenudon  (06.11.18 13:20:40)
turbolu nispeten daha az yakıyor, lpg uyumu daha az, atmosferik+lpg iyidir, turbo masrafı daha yüksek olur.
özellikle toyota-honda gibi motor sorunsuzluğunda kendini ispatlamış bir markadan alacaksanız, atmosferik motorlar gayet yeterli. auris 2013 1,6 kullanıyorum, dediğiniz motordan var. spor otomobil gibi uçup kaçmıyor tabii, ancak performansından gayet memnunum. yakıt tüketimi kullanıma göre değişiyor elbet, istanbul içinde 6,5 lt ortalamayla kullanıyorum, şehirler arası düşüyor.
sizin yapacağınız kilometreler ile lpg'nin pek bir avantajı yok açıkçası.
  • gkhncnzdgn  (06.11.18 13:43:31 ~ 13:44:08)
toyota motoru tüp ile en uyumlu araçlardan diye biliyorum. Bence direk al bayiden tüp taktır en az 10 yıl sorunsuz bin. her ne kadar turbolu araçlar az yaksa da motor hacmi küçük olduğundan biraz agresif kullanımda tüketimi artıyor.

  • kraldan cok kralci  (06.11.18 14:02:12)
yıllarca satmıycam binicem dersen atmosferik motorlular daha güvenilirdir

  • mirty  (06.11.18 14:05:42)
Yıllarca satmayacağın bir benzinli araç yok. 5-10 sene içinde ortalık elektrikli araba kaynayacak.

  • bos gezenin bos ustasi  (06.11.18 14:36:34)