Kirayı ne kadar artırmalıyım?

Geçen sene Kasım ayında bir stüdyo daireye taşındım. 1 yıllık sözleşme ile 2100 liraya anlaşmıştım. Ben evi tuttuğumda öbür dairelerin kira bedelleri 2000 civarında değişiyordu. Hareketli bir döneme denk geldiği için biraz yüksekten girmek zorunda kaldım.

Şimdi bu ay kirayı artırmam gerekiyor. Güncel daire fiyatlarını araştırdım biraz, 2200-2400 arası değişiyor bu aylarda. Artışı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden yapsam 500 liraya yakın fazla kira vermem gerekecek. Ev sahibiyle babamın daha çok muhabbeti olduğu için ne yapmam gerektiğini pek bilmiyorum. 2250'ye çıkaralım diye konuşmuştuk ama iki ev sorunca 2200'e kiralandığını öğrendiğimde, zaten geçen sene yüksekten girdiğim için 2200'ün yeterli olduğunu düşünüyorum. 2100 kira bedeli olan bir ev için de mevcut enflasyon sebebiyle 100 lira artışı az bulabilir ev sahibi. Ne önerirsiniz?

2250 iyi bir rakam.

  • ırene adler  (05.11.18 11:21:24)
100 liradan fazla yapmayın. ev sahipleri iyi kiracıları kaybetmek, kaybederken de vakit kaybetmek istemez. civardaki evleri de pazarlıkla 2000 e bile çekersiniz.
en son 2300 den 2000 e çekmiştim bi evi. ev zaten 2300 bile değilmiş, emlakçı bilerek arttırmış filan.

  • barankovan  (05.11.18 11:28:52)
zamanında ödüyorsan, sorunlu bir kiracı değilsen bu sene ekonomik kriz var artırmayalımla başlat pazarlığı 100 TL ye ikna edersin ;)

  • lupelius  (05.11.18 11:28:59)
2250 hic fena degil, rayic rakamları ornek gosterebilirsiniz.

  • fever  (05.11.18 11:29:22)
2100 liralık ev için 100 lira kira artışı çok komik bi rakam.

  • elorelia  (05.11.18 11:55:04)
2310 vermen gerek 2250 de artır derse 2300 dersin yeter

  • andlee  (05.11.18 11:57:12)
  • nickini degistiren yazar  (05.11.18 12:02:03)
Enflasyon rakamları belli bir seviyede olsa da rayiç rakamlar da önemli.

  • fever  (05.11.18 12:05:43)
@blue_serenity %23,73 ev sahibinin kirayı en fazla arttırabileceği oran. Bu oranda arttırırsam, aynı daireleri yeni kiralayanların verdiği en yüksek meblağ ile bir olacak vereceğim rakam. -Ki o da emlakçıların şişirdiği, pazarlıksız hali. Hiçbir şey demem, üç aylık yasal hakkımı kullanıp çıkarım bu durumda. Ev sahibine de 2600 lirayı 67 metrekarelik eve verecek kiracı arayışında başarılar dilerim.

+@elorelia Geçen sene zaten yüksekten girdiğimin altını çiziyorum. Ben Kasım'da girdikten bir iki ay sonra aynı evler 1900 civarına kiracı bulabiliyordu. Ev sahibi emekli mi, değil mi bilmiyorum ama Avrupa'da yaşıyor. Artışa tamah eder mi, etmez mi bilemiyorum.
  • jack of hearts  (05.11.18 16:52:29 ~ 17:00:06)
Eğer gerçekten 2200'e ev varsa onu söyleyip.
2200'den fazla veremem, eğer istemezseniz 2200'lük eve geçeceğim dersin olur biter.

Kabul etmezse de gerçekten geçersin ama zaten yakın yer olduğu için 500 civarı masrafla taşınmayı halledersin elbette.
Tabi ki taşınmak da, abonelikleri açtırmak-kapattırmak da zor ve gıcık işler ama bir sene boyunca fazla ödediğinin içine oturması daha can sıkıcı olabilir.

Sen bir konuş, ev sahibinin cevabına göre yeniden karar verirsin taşınıp taşınmamak işine.
  • michael_knight  (05.11.18 19:39:51)