Meditasyon düşünceyi tamamen durdurmaya mı deniyor?

Gözler kapalı ve karanlıkta hiçbir şey düşünmemeye odaklanıp tamamen düşünce akışından soyutlanarak boşlukta kalma anına mı meditasyon deniyor? Ve bu düşünceyi durdurmayı dakikalara varan süreye kadar uzatmak mümkün mü teknik olarak, hiçbir şey düşünmemek, düşünmemeyi bile?

boyle seylerden pek anlamam ama benim bildigim meditasyon tam aksine zihni ve dusunceleri yonlendirmek icin yapilir. hicbir sey dusunmeyecegim deyip de dusunmeden oylece oturdugu yerde beynini bosaltabilen varsa buyuk saygi duyarim, o ney giz.

  • der meister  (04.11.18 21:49:54)
hayir. meditasyon, duygu ve dusuncelerin farkinda olma durumuna deniyor. dusunmeyi engellemiyoruz, hissetmeyi de birakmiyoruz. onlari tanimliyoruz, anliyoruz; yargilamiyoruz, akip gecmesini izliyoruz. olabildigince nefes alis verisimize odaklaniyoruz.

ben boyle biliyorum.
  • Leonardo~Da~Vinci  (04.11.18 22:09:25 ~ 22:29:59)
Benim bildiğim(yengeniz ilgileniyordu bir ara) hedef hiçbir şey düşünmemek. Zihni tamamen boşaltmak ve arınmak.

  • bos gezenin bos ustasi  (04.11.18 22:17:50)
evet olabildiğince belirli bir şeye odaklanıp zihni düşüncelerden arındırmaya deniyor, bu uzun süreler yapılabiliyor.

  • gezegen olan pluton  (04.11.18 22:23:44)
hayır. amaç düşünceyi durdurmak ya da hiçbir şey düşünmemek değil tam olarak. zaten durduramazsınız, durdurmaya çalışırsanız da daha da bulandırırsınız zihni.

alan watts abimiz düşüncelerinizi dışardan gelen bir gürültü gibi kabul edin diyor. yani onları duyun, varlığını kabul edin, fakat anlamlandırmaya çalışmayın. nefes alış verişinize odaklanın.

şu videoyu tavsiye ederim: www.youtube.com
  • king lizard  (04.11.18 22:39:44 ~ 22:43:42)
Farklı meditasyon türlerine farklı pratikler var. Ben transandantal meditasyonu biliyorum. Bunda mantrana odaklanarak diğer tüm düşünceleri zihninden silmeye çalışıyorsun ama bu öyle zorlama bir şekilde değil de aklına gelen şeylerin yumuşak bir şekilde akıp gitmesine izin vermek gibi.

Örneğin 20 dakika yapılıyor ama bu sürenin toplamda 5 dakikasında anca ulaşabiliyorsundur o boş beyin haline. Kalan kısım, gelen düşünceleri "akıntıya bırakmaya" çalışma.

Ustalar elbette daha uzun süreler beyinlerini boş tutabiliyorlar, o başka bir mesele.
  • inawen  (05.11.18 09:27:47)
Yukarıda da yazılmış, tam tersi, düşüncelerinin akıp gitmesine izin veriyorsun.

Bir meditasyon uygulaması var; headspace. İngilizce biliyorsan Youtube'da animasyonlu videolarını izlemeni tavsiye ederim, çok güzel ve açıklayıcı şekilde anlatıyor.
www.youtube.com
  • peggy  (05.11.18 09:53:49)