witcher oyunlarındaki hikayeler

bildiğim kadarıyla witcher oyunları kitapların sonrasında geçiyor yani hikayeler kitaplarda yok. witcher 2 oynamadım ama 1'in ana hikayesi ve 3'teki heart of stone dlc'sinin hikayesi bana göre muhteşem ötesi. 3'ün ana hikayesi, başta bloody baron'unki olmak üzere bi çok yan görev hikayesi ve blood and wine hikayesi de gayet iyi. yani dizi/film senaryosu olsa veya kitap olsalar büyük kitleler tarafından izlenir/okunur ve hayran olunur. bu seviyedeki hikayeleri ciddi ciddi cd projekt çalışanları mı yazdı sapkowski'nin falan hiç katkısı yok mu? eğer yoksa o arkadaşlar oyun işinde kendini heba ediyor senaryo veya kitap yazma işine girmeleri lazım. yoksa kitaplarda ana hatlarıyla belirtiliyor muydsu bu hikayeler?

niye heba ediyor kendilerini? coder adamlar bi yandan hikaye uyduruyo mu sanıyosun? dizi için senaryo yazmakla oyun için yazmak arasında ne fark var?

  • ghilleinthemist  (03.11.18 22:40:52)
Sapkowski'nin herhangi bir katkısı yok. Hatta Sapkowski kitabın haklarını çok düşük fiyata satmıştı CD Projekt Red'e. Oyun falan yaş iş, tutmaz diyerek. Kaç senedir bu konuda ağlayıp yakınıyor. CD Projekt Red'den daha fazla para istiyor.

Yani Sapkowski'nin kitaplarından sonra yazılan bütün senaryo CD Projekt Red'in ürünü. Başkaları zaten kullanamaz. Zira kullanmazlar. Mesela Netflix'in Witcher dizisi tuttuğu takdirde, kitaptaki senaryolar tükendikten sonra Netflix senaristleri de kendi hayalinde bir Witcher evreni kuracak ve bu yolda devam edecektir.
  • hitokiri kenshin  (03.11.18 22:50:50)
@ghilleinthemist coder adamlar niye hikaye uydursun koca şirket kod yazanı ayrı senaryo yazanı ayrıdır tabi. heba ediyolar çünkü isimlerini bile bilmiyoruz oysa böyle güzel film/dizi/kitap üreten birinin adını tüm dünya tanır. oyun sektöründe hikaye 2. veya daha da arka planda kaldığı için dünya daha az biliyor bu isimleri.

  • semaforo de medianoche  (03.11.18 22:57:12)