kira zammi 900-?

kira 900, ev sahibi gecen sene zam yapmadi. kasim ayini zamli odemem gerekiyor. 1200 yapmak istiyor. kasim ayi tufe oranlari 5 kasim'da aciklanacakmis. oran olarak %21 mi kullanmak gerek? yoksa gecmis 9 ayin ortalamasi mi kullanilir?

TÜFE oranı yapılabilecek maksimum zam oranı biliyorsunuz değil mi?

  • belkider  (01.11.18 10:40:56)
biliyorum ama kadin kil bir tip. 1200 talebini mesajla bildirdi kendisi. ya 1200 ver ya cik seklinde. yani yasal orandan farkli bir sey verirsem bu defa da mahkemeyle ugrasabilirim.

  • jimicik  (01.11.18 10:46:50)
Gecen yilin ayni ayina gore tufe+ufe/2 oraninda artirilir bildigim kadariyla.

  • dreadplayer  (01.11.18 10:54:12)
Mevcut yasal düzenleme yıllık Yİ-ÜFE ortalama değişimdir. Ekim ayında açıklanan Eylül ayı için %21,36 idi sanırım (Yİ-TÜFE ise on iki aylık ortalamalara göre %13,75).

Ancak, Yeni Ekonomik Program (YEP) ile ÜFE TÜFE'yi katladığı için artık TÜFE'nin dikkate alınması kararlaştırıldı. Yİ-TÜFE olacak yani. Bunun 1 ocak 2019'dan itibaren olacağı belirtilmişti ama yasal düzenlemesini henüz çıkarmadılar-çıkarırlar.

Siz ekonomik koşullar, evin çevredeki rayiç bedelini dikkate alarak pazarlık edin derim. Çoğu kişi bu oranlardan zam yapamaz, aynı evi tutmaya kalksanız %21 zamlı fiyatına bulup bulamayacağınıza bakarak pazarlığınıza bakın.
  • FAtE  (01.11.18 11:08:46)
geçen sene zam yapılmamışken istediği zam son derece makul. ben hukuki boyutuna girmiyorum tabi.

edit. tabi siz pazarlığına bir şekilde girişin düzenli kira ödeyen bir kiracıysanız.
  • bana nicki gerek nicki  (01.11.18 11:16:50 ~ 11:24:47)
bence de makul. geçen yıl zam yapmış olsa bu yıl yine bu rakama gelecekti.

  • naksidil  (01.11.18 11:26:35)
yan apartmanda benimkiyle benzer daireler 950 oduyor, 1000 olacakmis ocak ayinda.

bir de tam yanimizda insaat var 2 senedir. pazar haric her gun sabahtan aksama bazen gece yarisina kadar kamyonlar makineler gurultu toz kir seklinde yasiyoruz. beni cikarsa 1200'e veremez o evi gibi geliyor.
  • jimicik  (01.11.18 11:35:11)
e çık o zaman abi? seni zorla mı tutuyor?

  • naksidil  (01.11.18 11:40:18 ~ 11:44:42)
@naksidil soru cikayim mi durayim mi sorusu degil.

  • jimicik  (01.11.18 11:53:17)
sen yasal zammı yap, bırak dava açsın, uğraşır durur.

  • biravekahve  (01.11.18 12:11:21)
Maksimum yüz yap 50 ile başla 100 de bitir pazarlığı tufeyi bırak.

  • scorpion37  (01.11.18 12:13:25)
herkes kendi tarafindan dusunuyor, ev sahibinide dusunmek lazim. sizden aldigi kiranin ustunu tamamlayip kendi kirasini, borcunu, kredisini oduyor olabilir. gecen sene zam yapmamis yani 2 senedir canavar gibi oturmussunuz.

1200 yapmasi uygun ve cok makul
  • try again fail again fail better  (01.11.18 12:36:08)
Çevredeki kiralar bakıp ona göre pazarlığınızı yapın. Eskiden eski kiracılar oturduklrı evde yenilerden daha uyguna otururdu artık kiralar ya durgun ya düşüyor bölgeye göre, eskiler hep fazla ödeme durumunda kalıyor. Geçen yıl eski eve 1600 ödetken çıktık, yeni kiracıyı 1400e buldular ya şaka gibi

  • ninotevtidze  (01.11.18 14:12:36)
900 lira kirayı 1090 yapabilir. 1200 insafsızlıktır. geçen sene zam yapmadıysa onun inisiyatifi.

www.hurriyet.com.tr

i.hurimg.com
  • teknikekip  (01.11.18 14:22:11)
gecen sene zam yapmamasi benim talebim degildi bu arada. aslinda bunun uzerine konusmadik hic. zam icin aramayinca ben de zam yapin hadi demedim.

zam yapmama sebebi de apartmanin yikilacak olmasiydi. ama sonradan anlasilamadi ve kaldi bina.
  • jimicik  (01.11.18 14:28:03)
bir yere taşınmanın rahat 5-6 bini var kenara not düşeyim dedim. ama 900 den 1200 e çıkması gerçekten çok, geçen seneninkini de eklemiş kendi kafasından

  • eja  (01.11.18 15:04:27)
Son ufe %46,15, yenisi yakinda aciklanacak ama odeme tarihin geldiyse yeni veriyi beklemek diye bir sey yok. 12 aylik ortalama bu konuda bir gosterge degil. Tabii piyasada zaten dusuk fiyattan kirada degilse kimse bu oranda zam yapamaz diye tahmin ediyorum. Yani yasal maksimum artis orani %46,15. Gerisi anlasmaniza bagli.
Ek, yargitay kararinda kullanilan 12 aylik ortalama ile artis hesabi burada anlamli degil. 12 aylik ortalamanin artisi iki sene onceden gecen seneye kadar artisi gosterir. Burada anlamli olan gecen seneden bu seneye artis. Bu da yasada belirtildigi gibi ufe artis oranidir.

  • dunal  (01.11.18 23:20:17 ~ 06.11.18 16:06:25)
ben her yıl ev sahibine sormadan %10 zam yapıyorum, o da bişey demiyor.
vicdani olarak iki taraf için de en doğrusu bu sanırım.
tabi bir de civar dairelerin rayiç fiyatı da önemli,
bence 1100 TL yap, helallik iste eminim ev sahibi de düzenli ödeyen kiracısını kırmaz
  • technicalte  (02.11.18 14:03:36)