gemiye gitmek

gemi serfitikası alıp gemiye gitmek ve minimum 1200 dolar maaş almak diye bişey var mı , geçen mağazaya zengin bir abi geldi kaptanmış numarasını falan verdi yardımcı olabilirim gibisinden, benimde açıkçası böyle bir işe ihtiyacım var, sınırlı insan kapalı alan sadece belli başlı işler ve hesaba yatan para, tam benlik ama tabi bilgim sınırlı sektörle alakalı, bilgisi tecrübesi olan varsa mesajlara açığım, 6 ay gibi bir sürede 5 bin dolores kazanmaya ihtiyacım var açıkçası

Dolandirici onlar.

  • acemi  (31.10.18 23:56:32)
trumpın kazandığı seçim sırasında arkadaşla araştırmalara başlamıştık, arkadaşımın yakın bir tanıdığı da bizden önce tüm aşamaları geçip gitmişti, acaba anlatılanlar gibi mi diye merak edip maaşının yatmasını bekliyorduk. cruise gemilerinde çalışıyor.
eğitimler ve mülakatlar var, geçmen gerekli. ama bizim şansımıza da trump seçildi, türkiyeden eleman alan gemiler/şirketler artık türk personel almayacaklarını açıklayıp türkiye ofislerini kapattılar. zordu imkansız oldu.

ayrıca acemi+1 bu işi temiz yapan yer sayılıdır. çok dikkatli olmak lazım.
  • MtKrt  (01.11.18 00:03:01)
çevremde herkes gemiden gelme. evet var. 1200 değil. şu anda yağcılar(en alt kademe) 2200, elektrik zabiti 3000-3500 dolar civarı alıyor.

  • valentinov  (01.11.18 00:12:50)
üstadlar yolu yordamı nedir gitmek istiyorum yardımcı olun şu kardeşinize

  • docrivers  (01.11.18 00:22:45)
gemi adamı tanıdığın var mı? yeni sektöre girecek biri için referans çok önemli. kursu, sertifikası şusu busu derken kısa vadede (6 ay) işe girmek kolay değil yani. genelde ekip olarak çalışır bu adamlar.

  • rosencruz  (01.11.18 02:07:56)
sorması ayıp meslek nedir?

ne olarak gideceksin?

bu gaza gelip cüzdan çıkartanların yüzde90ı gemiye adım bile atamadı.

hayaller paris, adam kalkmış anasının gözünden ilkokul mezunu mu, ilköğretim mi artık neyse, meslek yok, bişey yok, tanıdık firma yok.

çıkartır cüzdanı, firma firma gezerken cüzdan eskir gider sonra da kızar yırtar atar.

eğer uyanık geçinenlerdense eğer, bu sefer simsar denilen dolandırıcıların eline düşer, benim 1000tlye çıkardığım cüzdana 3000 verir(sene 2011), simsar bir de iş bulcam sana diye gazlar.

cüzdanı çıkartır, simsar gemiye gönderir, 1 ay sonra gemiden indirirler 5 kuruş para da alamaz, çünkü o elemanın maaşını personel müdürü ile simsar paylaşmıştır bunu da baştan eleman söylemişlerdir. sürekli de böyle eleman bulup parasına el koyacakları için ilk limanda personel değişir.

şimdi yağcılık, meslekte herkez yağcı der geçer de. bu adamların teknik olarak bilgisi yüksek olmalı, makinadan,mekanikten anlamalı, extreme sıcaklıklarda çalışıyorsun makina dairesinde, kışın 40 yazın 50 derece, gürültüsü, yağı, pisliği , yaptıkları işler öyle kolay değil.

gemici dersen onun da tekniği çok, manevra bilmen lazım, az çok halat örebilmen lazım, raspa boya derler yazın hiç boş bırakmazlar, limanda vardiya tutarlar, fırtınalı havalarda köprüüstünde vardiya tutarlar boğaz geçerken vardiya tutarlar, yok pilot gelcek, yok bilmemne gelcek, adamlar 8-5 çalışır ama mesai bittikten sonra da bi ton iş kilitlerler.

elektrik zabiti olman için elektrik bölümünden mezun olman lazım artık sanırım. eskiden meslek lisesi elektrik bölümü yetiyordu, güverte ya da makina zabiti olabilmen için de okul okuman lazım.

yük gemileri kısaca böyle, eğer cruise gemilerine gidicem dersen oralarda pek türk personel olduğunu sanmıyorum, olsa da çok çok azdır ve eşek gibi bonservis isterler. bir de cruise gemilerinde şartlar aşırı ağırdır, öyle rahat bi ortam sanma sakın, disiplinin en kralı ve çok gergin bir ortam var personel için, garson komi vs vs.

piyasada bu kadar işsiz yağcı ve gemici varken, bu adamların hepsi de en az 5-10 sene tecrübeliyken, kimse kalkıp almaz seni.

bu sana özel bir durum değil, diyorum ya yeni cüzdan çıkartanların yüzde90ı gemiye adım atamadı sene 2011 de.

kaldı ki ben de bıraktım.

2011 den bu yana maaşlar tam olarak 3 kat düştü. türkiyedeki senelerin köklü firmaları ve armatörleri gemilerini sattı, sektör değiştirdi

geriye de maksimum 10 tane güzel firma kaldı, bunlarda da tecrübeli insanlar senelerdir bu firmalarla çalışan insanlar bile 6 ay 1 sene 2 sene sıra bekliyor gemiye gitmek için, adam firmada çalışıyor, gemiye gitsin diye araya torpil koyuyor.

mesela arkas ve yasa.

şartlar böyle olduktan sonra ne torpille bi yere girebilirsin, ne referansla.

hiç boşuna uğraşma.

ha bu iyi firmaların dışında dandik firma çok, gidersin asgari ücret 1800 isesana 2500 verirler, sırtında da deriyi alırlar. hatta kesin 1 2 maaşın da içerde kalır, dandik firmalarda öyle oluyor, kumanya dersen dandiktir zaten aç kalırsın hep.

tüm bunların dışında yabancı firmalar, hindistanlı çalıştırır, filipinli çalıştırır türk çalıştırmaz. türklere karşı böyle bir durum var.

hatta bazı türk firmaları bile artık filipinli, hindistanlı, azeri personel çalıştırmaya başladı.

son olarak maaşlar çok değişkenlik gösterir, mesela kimyasal tanker maaşları yüksektir, lpg tanker maaşları da yüksektir.

ama kimyasalda 6 aya ciğerleri eline bile alabilirsin, lpg zaten tehlikeli biliyon.

bir de aşırı disiplinli olur lpg ve yakıt tankerleri. güverteye bir kere baret takmdan çıkarsan kovulursun, hiç bir tanker firması da almaz seni.

kimyasal tanker, yakıt tanker, kuru yük, roro, konteynır, bak kaç çeşit gemi tipi var.

bu her gemi tipinin personeli ayrıdır, adam tankerciyse kuru yükte çalışamaz ya da konteynırcıysa kuru yükte çalışamaz.

hepsinin temposu, maaşları, çalışma şekilleri, kontratları, sosyal ortamı farklı. tamamen ayrı meslekler. tankerci, konteynırcı adam 6 ay karaya ayak basamaz. bırak gezecek eğlenecek falan.

yağcılar bir şekilde idare edebilir belki yaptıkları iş aynıdır hemen hemen ama gemiciler adapte olamaz ve çalışamaz, 20 senelik tankerciyi al sen konteynıra çıkar, gemiye ilk çıkmış insan gibi bakınır ne yapıyo bunlar diye.

öteki gemi tipleri de öyle.
  • killerbee  (01.11.18 02:15:45 ~ 03:09:08)
Malesef öyle bir dünya yok, çok maaş çok gezme değil.

@killerbee özetlemiş :)
  • Northern Mariner  (01.11.18 02:40:31)
Ben 2.5 sene önce gemi adamı cüzdanı aldım. O zamanlar tabi bir sürü gemiadamıyla da tanıştım. Hepsi sektörün çok zor durumda olduğundan söz ediyordu şimdi nasıldır bilemem ama en alt işlere girebilmek için bile tanıdıklar, şirketlerde adamlar olduğunu duyar oldum.

Gemicilik, yani gemiadamlığı bence hiç kolay değil. Ayrıca gördüğüm kadarıyla son birkaç yıldır (belki de daha öncesinden beri) yüklü maaşlar ve kontratlar ile insanları kandıran kişileri biliyorum. Gerekli gereksiz bir sürü eğitim, sertifika aldırtıp, harcama yaptırıp işe girsen dahi ihtiyacın olmayacak harcamalar yaptırıyorlar. İş garantisi zaten hakeza. Neyse bunlar gemicilik sektörü için olan kısımları.

İşin aslı ben cruise sektöründe çalışıyorum 2 senedir. Bu iş de elbette yorucu olmakla birlikte daha katlanılabilir çünkü sosyalleşme imkanı daha fazla. Türkiye'de de tam anlamıyla gerçek tek bir cruise acentası var, sertifikalı olarak yıllardır şirketlere eleman gönderiyorlar. Cruise şirketlerinden lisanslı olarak çalışıyorlar ve sizden de hiçbir ücret almıyorlar. Şirket çalışanlarını ve sahibi bizzat tanıyorum, görüşüyorum. Reklam olmaması açısından buraya yazmayacağım ama isterseniz mesaj yoluyla size bildirebilirim. Bildiğim kadarıyla şu aralar alman gemilerine eleman sağlıyorlar.
  • burka  (01.11.18 03:54:20)
Bu arada sektorun en iyisi bu halde
www.haberturk.com

Digerlerini artik allah bilir.
  • acemi  (01.11.18 06:16:34)