Gece gece akla takilan garip bir soru..

Selamlar.
Gece gece aynaya bakarken su soru aklima takildi ve derin kafalara daldirdi.
Arkadaslar sizce de insanin kendi yuzunu gorememesi garip bir sey degil mi?
Eller ayaklar bacaklar tamam, döndür kafayi sirt, popo, arka bacaklar tamam enseyi saf disi tutuyorum onu gormeseniz de olur, ayir kol bacak koltukalti genital o da tamam ama abi ne yaparsan yap burnunun ucundan otesini goremiyorsun ancak gel gor ki hergun birileri seni goruyor. Yoldan gecen elin adami dahi.
Sen de merak ediyorsun ne var lan bende diye aynadan, selfie kameradan ya da ne bileyim bir yansimadan 2 boyutlu halin orada.
Gece gece pis kilitlendim bu duruma. Umarim siz de kitlenirsiniz.
Hani ruh ve beden kavrami varya beni o kavramlara goturdu. Siz de bi gezin gelin.

Aslinda enseye siktir cektim ama bununla ilgili de varsa ilginc teorileriniz dinlerim. Yahut lan bu soru soruldu yillar oncesi bilmem ne filozofu bilmem ne din alimi ya da eksi yazari tarafindan9 derseniz onu da dokturebilirsiniz.

belki kendimize yabancılaşmamızı engelliyordur bu olay. sürekli kendimi görsem beynimde onun için de bir şema yaratırdım ama görmediğim için benlik kavramı benim için bir fenotiple değil daha soyut ve daha geçerli şeylerle oluşuyor.

öyle işte.
  • ya ben lan neyse  (28.10.18 00:24:35 ~ 00:25:53)
Hayvanlar kendilerini aynada görünce tanımıyor, aynaya kafa atıyorlar. Yani canlı yaşamı var olduğundan beri süregelen mekanik bir olay. Keşke arkasında bir anlamı olsa da heyecan katsa yaşama, ama yok...

  • siyah giyen adam  (28.10.18 01:41:10)
Aynada kendi göz bebeklerimin içine bakmaktan çekinirim. Uzun bakınca tırsıyorum. Alakalı gibi geldi. @ya ben lan neyse güzel düşünmüş.

  • diyanet takvimi  (28.10.18 01:47:48)
@siyah giyen adam

Aynadaki görüntünün kendi olduğunu anlayan hayvanlar var: yunus, fil, kuyruksuz maymunlar vs.
  • 038576  (29.10.18 02:31:13)
Aslinda soyle ki aynada zaman zaman kendime baktigimda yabancilasiyorum ellerim yuzum bedenime karsi bir anda yabancilasmis hissediyorum ama kimi zaman bir insani kendimden daha cok taniyormusum gibi gelir arkadas aile sevgili evlat ne derseniz. Sanirim kendimizi gorememizin nedeni 'ben' kavraminin onune gecebilmek. ki aynada zaman zaman ayni gorevi gormuyor mu cok mantikli begendim bu kafayi..

  • formalite  (29.10.18 08:36:12)