türkiye'de emeklilik vs yurtdışında çalışma

farazi bir soru sormak istiyorum farklı bakış açılarını görebilmek için.

Türkiye'de çalışmadan 6bin lirayı mı yoksa Avrupa/Amerika'da normal tempoda bir işte çalışarak ülke ortalamasının üzerinde para kazanmayı mı tercih ederdiniz? nedeniyle birlikte yazabilirseniz daha süper olur.

Ekstra açıklamalar:
* Lira enflasyonunu gözardı etmek için Türkiye'deki sabit geliri bin dolar da kabul edebiliriz.
* Ülke ortalaması üzerinde derken o ülke için iyi bir maaşı kastetmeye çalıştım. Bunu da mesela Almanya ve Hollanda'da aylık 3500 euro, İngiltere'de aylık 4 bin pound ve ortalama bir Amerikan şehrinde 5 bin dolar olarak düşünebiliriz. Net maaş olacak şekilde.
* Türkiye'de istediğiniz yerde yaşayabilirsiniz.
* Yurtdışında her yerde yaşayamazsınız. Beyaz yakalı işlerin yoğun olduğu Avrupa/Amerika şehirleri olması lazım.
* Türkiye'de hobi olarak çalışmaya devam da edebilirsiniz bu parayı ekstra para olarak kullanarak.

ekleme:
* Türkiye'de çalışmadan gelen para koşulsuz olarak ölene kadar gelecek. Emeklilik maaşı gibi düşünebiliriz.

ingilterede ne iş olsa yaparım. burada kazandığım paranın emenike... bi boka yaradığı yok.

  • Tears of Devil  (24.10.18 22:13:35)
açıkcası gönlüm avrupa dese de aklım türkiye diyor.

her ay ekstra gelen 1000 dolar ile 40 yaşıma gelmeden emekli olabilirim. ömrümün sonuna kadar çalışmaktansa, türkiyenin her yerini karış karış gezebilir, izlemek istediğim tüm filmleri izleyebilirim. ayrıca vakit bulamadığım ama yapmak istediğim veya yapmayı merak ettiğim hobilere vakit ayırabilirim.
  • belkider  (24.10.18 22:20:25)
Türkiye’de para çok çabuk çöpe dönüyor. 6bin liranın veya sabitleyerek 1000 dolar yapmışsın, bunun yarın alım gücünün ne olacagını kestıremıyorsun. Yurtdışı için dediğin maaşlar da oldukça iddialı, onlarla bir iş bulabiliyorsan yurtdışında birikim yapıp türkiye’ye dönme şeklinde derdim.
Zaten çalışmanın amacı da biraz yaşılılığını emniyete almak bence. Eger kira veya emeklilik maaşı gibi sorunlar yoksa ortada türkiye’de 6000 ile bir ay rahat geçirilir gibime geliyor. Yoksa 6000’den sıgorta, emeklilik primi, aylık kira vs. Masraflar düşüldüğünde neyle geçinip iyi bir hayat standartı yakalamaya çalışılır hiç bilemiyorum.

  • maq  (24.10.18 22:24:39)
Türkiye +1

  • insomnia  (25.10.18 08:47:51)
neden birilerini zengin etmek için çalışayım ki?

bu gelen parayı faize yatırır. workaway gibi sitelerden gönüllü çalışacak yerler ayarlayarak (barınma ve yiyeceği neredeyse bedavaya getirmek için çok az çalışma) dünyayı dolaşırdım. hem de ne dolaşma. öyle iki tık resim çektim hadi diğer şehre değil. neredeyse 1 ay kalıp yerlisi gibi olana kadar. baya bi sürer heralde devr-i alem. hayalim bu.
  • xiii  (25.10.18 10:30:09)