İnsülin direnci..?

Referans aralığı 2.6-26 olan testte insülinim 51.2 çıktı. Ayrıca glukoz da 105. Fazla kilom var ama aşırı değil (~10kg), aburcubur, şeker tüketmem diyemem ama çok az tüketirim yıllardır. Dahiliye doktoru endokrinolojiye yönlendirdi ama randevu biraz geç. Ben de biraz tırmış haldeyim. Neden olmuştur bu böyle?

boy, kilo ve yaşınızı söyler misiniz? biraz fazla çıkmış ama kilodan olma ihtimali olabilir. yaşınıza ve kilonuza oranla devam ettireceğim cümlelerimi. gönlünüzü şimdilik ferah tutun

  • bensendegilim  (23.10.18 17:55:10)
23 yaşındayım boyum 178 kilom 80 belki max bir iki kilo artmıştır birkaç aydır tartılmadım

  • meyve parcacikli kadin  (23.10.18 17:56:00)
ailenizde tip 1 ve 2 diyabet olan birisi var mı acaba? yaşınız şeker hastalığı için biraz geç ama bu yaşlarda da görülüyor malesef. Aralığınız biraz yüksek ama bu hastasınız demek değildir. Test sonuçlarını uzman görmesinin faydası var. İstanbulda iseniz öneride bulunabilirim bir özel hastahaneden. Ne gibi bir şikayet ile doktora gittiniz acaba?

Not:uzman görüşü değildir sadece bu alanda ki bilgimi paylaşmak istedim.
  • bensendegilim  (23.10.18 17:59:42)
80 kilosun, insülin direnci çıkması normal. Yani boyum uzun bu boya bu kilo olabilir gibi düşünme vücut kitle indeksi hesabı tırt bir sistem, yağ oranına baktır %30+ gibi bir şey çıkıyorsa ki çıkar, kilo ver düzelir. Bir erkekte 80 kilo risk olmaz zira kas kütlesi-yağ oranı birbirini dengeler fakat kadının kas kütlesi neredeyse yarı yarıya düşük olduğu için bu kilolar risk demektir.

  • angelus  (23.10.18 18:37:33)