Site otoparkı sorunu

sevgili duyurucular sitenin içine girebilicek araç sayisi belli yönetimde bu sayida otomatik kapi anahtari temin etti ücretini verenlere fakat sorunumuz içerde yer bulamadiğimiz gün oluyo çünkü tek daireden 4 tane araba sokan var otoparka tek anahtarla yada aynı frekanstan dişardan anahtar alarak

bu konu hakkinda izleyebilceğimiz yasal bi yol var mıdır ? neler yapilabilir ?

ilk cevap üstüne edit: o kadar medeni bi site değiliz görünüşe göre, dişardan anahtar alan yada tek anahtarla bi çok araba sokanlara uyarida bulundugumuzda "bu sitede oturuyorum istediğim kadar araba sokarım" türü yanıtlar aldık o yüzden herkese yer çizme tarzi bi durum yok.

yasal bi dayanak yada dişardan temin edilemicek bi kapi çözümüne ihtiyacimiz var

Her dairenin bir yeri olacak şekilde, çizerek yer belirlemek. Apartman toplantısında bu öneriyi sunabilirsiniz.

  • biravekahve  (23.10.18 15:37:28 ~ 15:39:35)
Yönetim karar alarak her daireye yer tahsis etsin. Kopyalayarak çoğaltmayı engellemek zor.

  • reactionic  (23.10.18 15:42:05)
sitenin projesinde otoparka her dairenin en fazla kaç otomobil park edeceği yazar. yönetim proje planını inceleyerek buna yönelik bir düzenleme getirebilir. nereden biliyorum, bizimkiler öyle yaptı. proje planında her daire sadece bir otomobil park edebilir diye bir ibare yer alıyormuş. otoparka çekilecek olan otomobillere hgs sensörü gibi bişe koydular. o otomobili görünce otoparkın kapısı otomatik olarak açılıyor. diğerleri giremiyor.

edit: planda yazıyor diyince kimse itiraz edemedi. sonra da gereksiz bir boşluk oluştu otoparkta.
  • muslugubozukhayrat  (23.10.18 16:03:24 ~ 16:11:32)
yönetim planında yazıyorsa o ikinci arabayı zor sokar ki yazmalıdır.
kumanda çözüm değilse hgs gibi metodlar ile zorlanabilir. ama aynı zihniyetteki adam gider hgs'yi de taşınabilir yapar. :)
açıkçası yönetimin sorumluluğudur eğer yeterli yer yoksa ikinci arabaları içeri almayacak.
kan çıkar valla.
medeni bir site değilse işiniz zor. yönetim öne çıkacak ve düzeltecek.
  • ozdek  (23.10.18 16:07:56)
eski sitemiz o şekildeydi bizde de aynı muhabbetler yüzünden anahtarları iptal ettik,sadece güvenlik plakaları kontrol ettikden sonra kapıyı açıyor..bizde rahata erdik.

  • jamswety  (23.10.18 16:28:33 ~ 16:29:02)
Olayın hukuksal boyutunu geçiyorum. Yönetmelikler vs. bu konu illa bir yerlerde yazıyordur. Yazmıyorsa da yapılacak bir toplantıda alınacak salt çoğunluk şle gerekli düzenleme yapılabilir. İşin teknik kısmına gelecek olursak. Benim aklıma gelen yöntem şu şekilde fakat işin maliyeti ne olur çok bir fikrim yok.

Site otoparkına kuracağınız kameralı ve özel bir sistem ile otoparkı kullanma hakkına sahip her araca takılacak özel cihazlar ile olayı sınırlandırabilirsiniz.
Kabaca şu şekilde düşünüyorum. Her plakaya özel bir barkod gibi kimlik tanımlanacak. Bu kimlik bir cihaz olacak elbette ve aracın görünür bir yerine monte edilecek ya da bir kart bile olabilir. Otoparka giren kişi bu kartı okutarak ya da bu kimliği kumanda cihazina gömeceksiniz ama her kumanda bir plakaya tanımlı olacak, yani her aracın kumandası ile plakası otopark girişinde eşleştirilecek, eşleşmeme durumunda otopark açılmayacak.

Sayı sınırlaması da bu araçları kontrol eden otopark sistemi (yazılımı) her neyse orada devreye girecek. Hangi plakaların aynı anda otoparkta olamayacağı bu sisteme tanımlanacak. İçeride bulunan araç otoparktan çıkmadan. ( -ki bu da çıkışları da kontrol etmek demek) dışarıda bekleyen araç otoparka giremeyecek.

Bu yazdıklarım karışık ve maliyetli bir iş gibi görünebilir ama bir site için çok büyük bir maliyet olacağını düşünmüyorum. Küçük bir PLC panosu, biraz otomasyon ile çözülebilecek orta zorlukta bir iş gibi duruyor. Önemli olan çoğunluğu buna razı edebilmek.
  • draconas  (23.10.18 16:29:41)
sundan bi tane alip surekli parkettigin yere koy gitsin.

www.hepsiburada.com
  • brkylmz  (23.10.18 16:44:33)
@brkylmz, o nane çok kolay kırılıyor :)

  • altinci nesil caylak  (23.10.18 17:13:08)
sticker ve plaka tanımalı sistem kurdurtup, daire başına gerekli stickeri verirseniz olur biter. masraflı evet ama en garantisi

  • nuisance  (23.10.18 17:53:48)
şimdi bi dakika. tek dairenin birden fazla araç sokmasını anladım da, dışarıdan anahtar yaptırıp girmenin yanlışlığını anlayamadım. o otopark sitenin ortak alanı. herkese yetecek kadar yer yoksa bile, herkesin bir diğeri kadar oraya araba park etmeye hakkı var, yönetimin de yer sayısı kadar anahtar yaptırıp parasını verenlere dağıtması, sitenin ortak alanlarını sadece belli kişilere tahsis edip diğerlerini dışlaması gibi bir hakkı yok. o yüzden dışarıda anahtar yaptıranların bir kabahati de yok.

20 dairelik sitenin 5 dairelik otoparkı varsa, yönetim 20 daireye 20 anahtar verir, bu 20 kişiden yer bulabilen 5 kişi de içeri girer. herkesin eşit olarak kullanmaya hakkı vardır.

eşit olarak... burada sorun, eşitliği bozan, 1 kişilik hakkı varken biden fazla araba sokan. bunu da yine yönetim adam olup, "bu sitede oturuyorum, istediğim kadar araba sokarım" diyene "nahh sokarsın" diyip sorunu çözecek. bir uyaracak, iki uyaracak, üçüncüde çektirecek o arabaları, bak bir daha sokabiliyor mu.
  • kibritsuyu  (23.10.18 19:10:15)
Bazı sitelerde plaka tanıma sistemi var ondan yaptırın. Güvenlikçiye de gerek kalmaz.

  • tociess  (24.10.18 00:05:05)