Birikim yapmak için hangi yolu tercih etmeliyim?

Merhaba,

Az önce sözlükte anadolu hayat emeklilik'in reklamını gördüm;

''iyi bir geleceğe ilk adımı atmanın şimdi tam zamanı. 18-25 yaş arasındaki gençlere özel hazırladığımız Genç Emeklilik Planı ile aylık 99 TL’den başlayan ödemelerle güvenli bir geleceğe ilk adımı atabilirsin. Üstelik yatırdığın her katkı payı tutarının %25'i kadar devlet katkısından faydalanırsın. Örneğin, ayda 100 TL yatırdığında devlet de senin adına 25 TL katkıda bulunur, böylece 125 TL birikime yönlenir. '' gibi.

Şu an ailemle yaşıyorum ve harcamalarımız ve birikimlerimiz ortak. Ancak ben 200-300 liralık miktarlarla kendi adıma da birikim yapmak istiyorum. Yatırdığım paraya elimi süremeyeyim ki biriksin diyorum biraz da. Döviz borsa vs işlerinden anlamıyor ve dahası çekiniyorum.

Bes benim için iyi bir yol olabilir mi?

Başka ne önerirsiniz?

Bes senin için iyi bir yol değil. Bes bence kimse için iyi bir yol değil.

Kendin biriktir aynı parayı daha mantıklı.
  • kablelvuku  (23.10.18 14:39:41)
eger uzun vadeli dusunuyorsan herhangi bir bankadan isletim ucretsiz bir hesap aciyorsun. (enpara,cepteteb vs.)

eline gecen her 200-300u kura/pariteye bakmadan dolara/altina cevirip unutuyorsun. yillar sonra donup baktiginda guzel bi araba parasinin biriktigini goreceksin.

bes falan hikaye.
  • brkylmz  (23.10.18 14:43:04)
uzun vadede altın kaybettirmez. taşı sıkıp suyunu çıkartayım demiyorsan altınla paranın en azından değer kaybetmemesini sağlarsın.

bes zorlarsan 40 yaş üstü için mantıklı olabilir, katılım yaşı da maksimum 45 zaten. parayı teşviklerle almak için için en az 10 yıl kalman lazım sistemde, fazlası olarak sistemde ne kadar kalırsan o kadar azalır teşvikten alacağın karın genel paraya oranı. 56 yaşında emekli olabiliyorsun, ne kadar geç o kadar iyi.
  • Bruce  (23.10.18 14:49:39 ~ 15:08:50)
Bes iyi bir yol. kim ne derse desin. Tabii fon seçimlerini ona göre yapman lazım. Birinci borçlandırma araçları(usd) ikincil borçlandırma araçları (eur) ve altın'a yatıırırsan hatta bir sepet yaparsan nasıl olur? bence çogüzel olur.

  • binder dandet  (23.10.18 14:50:12)
Altına yatirimin püf noktalarını kimse bilmiyor. Onun dışında beste devlet katkısı var

  • her gece aç  (23.10.18 14:57:23)
Kuveyt dinarı alabilirsin. 19 lira civarında. 1 ocak'ta yaklaşık 12,5 liraydı. 2 sene önce de 9-9,5 civarında geziniyordu.

  • iwasbornonamountainside  (23.10.18 15:23:32 ~ 15:25:41)
Bes son derece saçma bir yol. Bankacı olarak söylüyorum.

Herhangi bir bankadan altın hesabı açarak (hiçbirinde hesap işletim ücreti yok zaten merak etmeyin) gram altın alınabilir her ay.
  • mutlusismankedi2015  (23.10.18 15:29:27)
altin jesabi +1

kısa vadede degi l ama uzun vadede kazandırır. hatta anı çıkışlarıyla ziplatabilir.
altın hesabı açtırin, her ay düzenli bir miktar altın alin ve unutun...
  • balik kraker  (23.10.18 18:56:49)
Onemli olan nokta duzenli para biriktirmek. Bunu yapmasi zor. Bu acidan BES ise yarar. 56 yasina kadar paraya dokunmamayi goze almakta fayda var zira sistemden daha onceki cikislarda kesinti olabiliyor. Bes'e girerken dikkat edilmesi gerekenler icin iyice okunmasini oneririm: www.egm.org.tr

BES devletin cizdigi ortak bir sistem. Buna ek olarak emeklilik sirketlerinin kendi yan avantajlari olabilir veya ileride BES disinda saglik sigortasi gibi konularda iletisimde olmanin faydalari cikabilir. BES'in adinda emeklilik gecse de aliskin oldugumuz gercek bir emeklilik degil, bir birikim sistemi. Belirli bir emekli maasi degil birikimini parca parca aliyorsun ve saglik sigortasi icermiyor.

Alternatifi kendin biriktirmek fakat hem yapmasi zor hem birikimleri yonetmek zaman ister. Farkli 10 kadar hesabi ayarlamak, kontrol etmek, faizleri takip etmek lazim. Bu yontemde dikkat edilecek en onemli nokta birikimleri vadesiz lira cinsinden tutmamak. Parayi dolar, euro, altin ve cesitli hisse senetleri olarak bolmek. Ek olarak faizleri piyasaya faizlerinden alacak kadar bankalarla iletisimde olmak.

Bes'e girdikten sonra dikkat edilecek nokta, fon yonetim giderleri yuksek olan hicbir fona bulasmamak. Paranin onemli bir kismini yabanci para cinsinden yatirimlarda tutmak.
  • dunal  (24.10.18 16:14:06 ~ 16:32:51)
BES harika olmayabilir ama kötü de değil. 2 farklı BES hesabım var, fonları da özenle kendim seçtim. Getirisi fena değil.

  • fever  (24.10.18 16:18:25)
BES'ten şikayetçi olanlar fonlarını iyi yönetemeyenlerdir. Sen bırakırsan default fonda, yüzde 10 da 20 de kaybedersin.

örnek veriyorum. benim bes 50k diyelim. fonlar usd'de. Doların pik yaptığı gün sabah kalktıgında 75k ya cıkmış bir şekilde görüyorsun. yüzde 25 lik bir devlet katkısı da var. insanlar daha ne istiyor bilmiyorum.
  • binder dandet  (24.10.18 18:20:40 ~ 18:23:59)