Centrifugal Pump teknik sorusu

Bunlarin cikis borusunun alaninin dar baslayip cikisa dogru gittikce genisleyen sekilde olmasinin teknik olarak sebebini aciklayabilir misiniz bana? Salyangoz formundan bahsediyorum pompanin cikis borusunun.
www.michael-smith-engineers.co.uk

Is ya da okul ile ilgili bir sey degil, dun aksam kafama takildi meraktan soruyorum sadece.

pompadan geçen akışkanın akış hızını yavaşlatmak?

sonuçta çıkış borusu daralınca akış hızı artacak.

akış hızı artarsa buna bağlı kavitasyon da artar.
  • killerbee  (20.10.18 15:25:32 ~ 15:26:07)
Anladim, kavitasyonu onleme amacli tamamen oyle mi?

  • stavro  (20.10.18 15:29:34)
yok kavitasyon derken boru devresini kastettim.

ikincisi çok yüksek akış hızları çok istenen şeyler olmayabilir kaldı ki bu pompaların bin tane çeşidi var.

ben mühendis değilim ama senelerce bu tür pompalarla çalıştım az çok mantık yürütebiliyorum.

ayrıca pompanın merkezinin dar olması hava yapmasını önlemek emiş kolaylığı sağlamak için.
  • killerbee  (20.10.18 15:32:07 ~ 15:36:20)
Boru devresi derken neyi kastettin anlamadim ama iceride sivi yeterince hizlanirsa kavitasyon olusur soyle bir dusununce dedigin gibi.

Pompanin merkezi degil hocam ben cevreyi dolasan cikis borusunu kastediyordum, olayi anladim sen kavitasyon diyince.
  • stavro  (20.10.18 15:53:41)
pompanın girişinde ve çıkışında boru devresi var ya?

  • killerbee  (20.10.18 16:07:23)
Bu gece rahat uyuyacagim, sagolasin. Popma kafami kurcaliyordu dunden beri:)

  • stavro  (20.10.18 18:27:26)