Yeni dogan kardesini cok kiskanan cocuk

Selamlar,

8 yasinda bir kiz cocugumuz var, buyuk kuzenimin kizi. Elimde buyudu, normal bir cocukluk gecirdi. Simdi kardesi var 2 aylik fakat cok kiskaniyor. Hem de derslerini ve arkadaslariyla iliskilerini ciddi olcude etkileyecek sekilde.

Kardesi olmasini hep istiyordu ama sanirim bu kadar buyuk bir sorumlulukla gelecegini anlayamadi. Su anda ufak tefek zarar vermeleri varmis, isirma vb. Annesine sormus gecenlerde beni mi daha cok seviyorsun onu mu diye. Cok hircinlasti diyor kuzenim, hic laf dinlemiyormus. Kendi cocugumu taniyamiyorum resmen diyor. Sikintili bir dogum yasadi ve cok yiprandi bir de simdi cocuk boyle olunca epey uzgun kendisi. Kucuk de hircin buyuyecek boyle bir ortamda, korkuyorum diyor.

Ne yapmali boyle bir durumda? Doktora gitme durumunda cocugun tepkisi nasil olur, neden gidiyoruz, sorun ne der mi? Kendisinin ya da yakininin boyle bir deneyimi olup da yardimci olabilecek biri olursa cok mutlu olurum.

Sagolun.

çocukların kafaları normal yetişkinlerin anlamlandırabileceğinden çok daha farklı çalışıyor. kendimizce mantıklı olan yollar aslında pedagojik açıdan bir temel yanlış olabilir.

eğer maddi sıkıntıları yoksa bir uzmana götürsünler. pedagoga. çocuğun ne düşüneceğinin çok bir önemi yok. pedagog biliyordur herhalde çocukların böyle durumlarda ne hissettiklerini ve nasıl davranmak gerektiğini. aileyi yönlendirir, sorunu çözer. herkes mutlu olur.
  • metrobus yoluna kacan angus  (20.10.18 12:27:23)
Doktor oldugunu soylemeden bi ogretmene gideceklerini soylesinler. Zaten pedagoglarin ofisleri cicei bocekli olur genelde.

Durumu ciddiye alsinlar birazdan anlatacagim sey ne kadar ciddi oldugunu gosteriyor.

Annemin bir ogrencisi vardi akilli bi cocuktu. Siniftakilerin hep kardesi var o tek diye kardes istedi. Aile sirf o isterigi icin cocuk sahibi oldu. O da ikinci sinifa gecti bu donemde. Sizdeki gibi cok hircindi. Iki cocuk da erkek bu ailede. Bir suru iteeme vurma filan olayi oldu. Sonrasinsa caydanligin altindaki kaynar suyu alip kardesinin ustune doktu. Boyundan itibaren bebek cok kotu yandi. Bebek cok uzun sure hastanede kaldi. Su an ikisi de buyukler ve cocugun yanik izleri hicbir zaman duzelmedi.

Dikkatli olunmali asla bebekle tek birakilmamali. Destrk alinmali. Bebekle kardesinin arasindaki bagin cok guclu oldugunu dunyada ikisinin birbirini sevdigi kadar kimsenin birbirini sevemeyecegi anlatilmali. Anne babanin kardesi varsa etrafinda birbirlerine cok iyi davransinlar. Kardesim sen olmasan sunu bunu yapamazdim. Hayatimin en sevdigim parcalarindansin filan gibi seyler soylenmeli.

Sonuc olarak ciddiye alin. Cunku durum ciddi.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (20.10.18 13:27:39)
Buraya yazmak yerine bir uzmana görünülmesi şart
Bizim çözebileceğimiz bir şey değil daha ciddi şeyler olmadan halletmelisiniz

  • fasulyek  (20.10.18 14:06:19)