Satranç sorusu

Siyahlar oyunu neden bırakıyor, kurtulma şansı yok mu?

m.youtube.com

Yok.

  • lenin benim amcam olur  (20.10.18 01:12:23)
Nh6 ile mat olacak ve engelleme sansi yok

  • s0phiesw0rld  (20.10.18 01:15:36)
Şahın kaçabileceği bir yer yok. At h6 oynanırsa şah mat.

  • dissendium  (20.10.18 01:16:20)
Beyaz at şah çekerse kaçabileceği yer yok.

  • hebanon  (20.10.18 01:17:05)
Öyle diyorsunuz ama oyun sırası siyahta, siyah piyonu h6 sürerse yine de mat mı oluyor?

  • kapitalist gerilla  (20.10.18 01:19:38)
sıra siyahta oyun bırakıldığı anda. at h6 oynayamayacak yani aslında şu an çünkü sıra onda değil. siyah piyon h6'ya gelse at da onu yese şahın h7'ye gelme şansı var. yani 2 hamlesi daha var da sonrasını görüp bırakmış olabilir, ben göremedim.

  • tepedeki psychedelic adam  (20.10.18 01:19:44)
Adam veziri son sütuna yerleştirdiğinde iş bitmişti zaten diğer adam taş azaltmak uğruna kısasa kısas taş verdi. Çok bile kastı.

  • perfectum  (20.10.18 01:31:22)
-siyah şahın solundaki piyonu ileri sürer,
-beyaz muhtemelen atı ile piyonu yer ve şah çeker,
-siyah piyondan boşalan yere şahı çeker
-beyazın sonrasında hem şah çekip hem veziri koruyabileceği bi durum söz konusu değil. beyaz hangi hamleyi yaparsa yapsın siyah veziri alır ve iki kale + vezir ile üstünlük sağlar ki yüksek ihtimalle o durumda maçı alır.
  • johnnie w lker  (20.10.18 02:33:23)
siyah düşünüyor:
piyonu sürersem vezirle şah çeker (e6), şah f8 yapsam h6'daki piyonu yer, tekrar şah çeker, sıra bana gelir ama sürem de bitmiş olur, hep kısıtlı süre yüzünden, neyse sonraki maça bakalım.

  • g7mor  (20.10.18 05:45:36)
arkadaşlar bu forumda da millet benden bile kötü satranç biliyormuş. :D
siyah h6 yaparsa beyaz Ne7 yapar ve kaleyi yer ve hem pozisyon üstünlüğünden hem de taş üstünlüğünden beyaz yener. sadece mata odaklanmamak lazım bu durumlarda.

  • s0phiesw0rld  (20.10.18 10:34:52)
herkes saçma sapan yorumlar yapmış. Nh6 zaten mat olur. siyah h6 ile sadece oyunu uzatmış olurdu. GM'ler arasında bu tür konumlarda terk etmek hem erdem hem de saygı göstergesidir. Carlsen Morozevich'in üst düzey bir GM olduğunu biliyor ve bu yüzden terk etmiş.

  • ending credits  (20.10.18 14:10:44)