Stk'lere gönüllü olanlar niye gönüllü oluyor?

Mesela ekşide bugün şehrin iyi hali reklami var anasayfada. Gençler gönüllü olup işte değişik konularda sosyal sorumluluk projelerine giriyorlar. Böyle şeylere katilmak için motivasyonları ne insanlarin? Cv'de yazmak ya da belki kız düşer diye mi yapıyolar yoksa cidden insanlara yardim etmek için yapan var mı?

Valla linç edebilirsiniz ama kendim o tarz bir olaya katilmam herhalde hiç ya. Evde kıçı devirip yatmak ya da arkadaşlarla takilmak varken gidip gönüllü iş yapmak mantıksız geliyor bana. Hiç keyifli bir olay gibi gelmiyor çünkü o tarz işler. Ha mesela illa gönüllü bir şey yapmak zorunda olsam yurtdışından gelen bi kafileye yardimcilik falan yapardim en azından ingilizce konuşurum, yabancı insanlara muhabbet ederim falan. Ya ne bileyim huzur evi, kimsesiz çocuklar falan bu tarz bi etkinliğe katilmayi bi insan niye ister yani, çok tuhaf geliyor bana?

sen de bizim için çok tuhafsın nundu. :)
ama şöyle bir "hint" vereyim sana: günün sonunda bir yerlere gelmek istiyorsun belli ki, İngilizcem gelişsin diyorsun. Senin çapını büyütebilecek, bakış açını genişletecek ve yeteneklerini artıracak şeyler asıl o gönüllü işlerde. Git bak bakalım nasıl çöp toplanıyor, nasıl organizasyon yapılıyor, sonucu ne oluyor.
Emin ol, ortaya çıkan her işte (yazılım, inşaat, proje yönetimi ne olursa olsun) kıçını devirip yatanlarla, bir şeyler yapmaya çalışanlar arasındaki fark kabak gibi çıkıyor.
selamlar, sevgiler.
  • ebabil curnatasi  (19.10.18 18:51:41)
çünkü insanların kendi tercihi ve her insan inaktif bir hayat yaşamak istemiyor.

şaka şaka kız düşürmek için.
  • binder dandet  (19.10.18 18:52:19)
Universitedeyken egitimini alip TEGV'de ders vermeye basladim. Her zaman bencillik bir yere kadar. Bir sure sonra baskalarina da yardim ediyorsun. Bir de 4 kardesi olan ogretmenin hic ilgilenmedigi fakir bir cocuk oldugunu dusun. TEGV'e gelmek o cocugun hayatindaki tek guzel seydi. Simdi o cocugu mutlu etmek eldeyken neden benzer STK'lara karsi olayim ki

Binder Dandet icin edit: Her zamanki gibi kotulugunu ortaya koymussun. Umarim TEGV gibi yerlere gelmiyorsun. Oradakiler 18 yasindan kucuk haberin olsun.
  • Traveller  (19.10.18 19:01:02 ~ 19:03:44)
Traveller +1

Bos arazilere mese palamudu ekme isini ustlenen TEMA gibi STK'larin kollari var. Oraya bir tohum eksen, o bir agac olsa bunu seni mutlu etmez mi? STK olmasi da zorunlu degil. Cocugun olsa ve birlikte bir agac dikseniz. Cocugun o agacla buyuse iyi olmaz mi? STK'lar bunun gibi islerle ilgileniyor.
  • myfavouritedays  (19.10.18 19:18:07)
Birisine yardım etmek beni mutlu ediyor ama bu ülkede stklar bile eş dost yeri. Losev ve tog etkinliklerine katıldım. Hiç memnun kalmadım.

  • geçerkenugradım  (19.10.18 19:27:05)
Çünkü mutluluk paylaştıkça, insanları mutlu ettikçe güzel

  • purplee  (19.10.18 19:31:15)
Valla soru troll sorusu herhalde diye başlığı tıklamadım ilkin ama birkaç kez daha karşıma çıkınca açıp ne yazık ki ciddi olduğunu gördüm.

Yani bunu anlatmaya nerden başlayacağımı bilemiyorum çünkü bunu nşa' da sizin fark etmeniz gerekiyordu:/ Ama sanırım hiç sizin neden olmadığınız bir eksiklik (ister maddi ister manevi olsun) yaşamamışsınız.

İnsanlar hayata eşit şartlarda başlamıyor. Hayatında bu eksiklerin sıkıntısını acısını çeken insanlar yokmuşlar gibi davranıp onlara sırtını çevirmek benim insan olma tanımıma uymuyor malesef. Her şeyden öte topluma karşı vicdani sorumluluk çerçevesinde bakmak lazım. Bunu bir kez deneyimleseydiniz eğer kafanızı yastığa koyarken yaşayacağınız iç huzur bu soruyu sordurmazdı.

Birde yanlış hatırlamıyorsam eğer tıp okuyordunuz. Böyle bir soruyu soran birinin doktor olacak olması filan ne garip. Sanırım mesleği seçerken tek motivasyonunuz paraydı.
  • Amaranta ursula  (19.10.18 20:04:06)
@amaranta ursula

Hekimlikten çok bilimsel araştirma kısmına olan ilgimden dolayı tıp tercih ettim. Kariyer planlamamda hastaları iyileştirmektense bilimsel araştirmalar yapıp tıbba fayda sağlamak var. Para konusuna da önem vermekle beraber tek önceliğim değil ama pek hümanist, insanları iyileştirmeliyim kafasında biri olmadiğım da doğru, haklısinız.

Ayrıca ben bu işlere karsi olduğumu belirtmedim sadece ben böyle bi şey yapmazdım boş zamanimda, yapanlar gerçekten iyilik olsun diye mi yapiyor yoksa başka motivasyonları mı var diye sordum. Gerçekten iyilik içinse ne güzel. Ben kendimde o "iyiliği" bulamam mesela. Tabi ki kötü durumdakilere üzülürüm ama boş zamanımı onlar için harcayacak kadar iyi biri değilim demek ki. Gerçekten iyi olanlara saygilar diliyorum.
  • nundu  (19.10.18 20:31:10)
eğlenceli çünkü, bir sürü insanla tanışıyorsun, beraber bir şeyler yapıyorsun, birde kendini işe yarar hissediyorsun, STK'larda yer alan insanlar hmm dur insanlığa iyi bişi yapayım diye yapmıyorlar aslında, ilgi alanlarına ait şeylerde işler yapıyorlar zaten hem öğreniyorlar, hem eğleniyorlar, hem iyi hissediyorlar, enerjileri var vs. vs. vs.

  • selam  (19.10.18 21:22:13)
seninle aynı kafadayım.

üniversitede topluma hizmet dersi vardı 3. sınıfta, gönüllülük yapmamız gerekiyordu. yapmadım, 4. sınıfta da yapmadım, allahtan bütünleme sınavı yaptılar yoksa o sikko dersten dolayı okul uzayacaktı.

senin de dediğin gibi kötü haberlere, zor durumda olan insanlara üzülüyorum ama aksiyon almıyorum. bence bizim gibi çok adam var ama unpopular fikir olduğu için dile getirilmiyor pek.
  • mattiadestro  (20.10.18 14:02:25)