Şampuandan sabuna geçen arkadaşlar?

Merhaba arkadaşlar

Sorum özellikle uzun yıllar şampuan kullanmış olup sabuna geçen arkadaşlar için. Saçınızda gözle görülür bir değişiklik oldu mu olduysa neler? Saçlarınız serleşti mi ya da dökülme,kepek vs gibi problemlere çözüm oldu mu?

Yaklaşık 12 yıldır şampuan kullanıyorum.
Saçımda şampuan ve duş sonrası zeytinyağı harici hiçbir krem, kimyasal kullanmadım. Sırf saçımın kimyası değişmesin diye ve de onca yıkanmışlığın hatrına 12 yıldır aynı şampuanı kullanıyorum. (pantene)Bu yüzden şampuan-sabun-şampuan döngüsüne girmek istemiyorum. Ancak artık duşta şampuanin sıcak su buhariyla birleşip genzimi yakması ve nefes almakta güçlük çekmem beni sabuna iten en önemli sebep. Tabi işin kimyasal boyutu ve müthiş dökülen saçlarım da başka itici sebepler.

Şampuan öncesi saçımın halini neredeyse hiç hatırlamıyorum. Şu an gür ve dalgalı saçlarım var, saçlarımı yıkayıp kuruduktan sonra kendi doğal şekliyle, başka şekil vermeden dışarı çıkabiliyorum. En büyük korkum saçlarımın sertleşmesi, şekil alamayacak olması ve tabi saçlarımın doğal şekliyle dışarı çıkamayacak olmak. Dolayısıyla bu geçişi deneyimleyen arkadaşlar gözlemlerini aktarabilir mi?

Bu arada kullanmayı düşündüğüm sabun şu:
www.google.com.tr

Ek soru: Duş jeli olarak 1-2 senedir dalinin bebe şampuanını kullanıyorum. Sizce onu da bırakmaya hacet var mı? Sabunu lifle köpürterek beden için de kullanabilir miyim?

Cevaplar için çok teşekkür ederim şimdiden.

malum sabunu vücut için 2 sene önce kullanmaya başladım ve bırakamadım. temizlik hissi veriyorum ama saçta ve sakalda kepek yapıyor bende.

  • ben hastayim  (18.10.18 23:01:02)
ben bütün çocukluğum ve gençliğimde bu zeytinyağlı sabunlardan kullandım, ayvalıktan falan alırdık topluca.

iyi olarak bir etkisini görmedim, kötü olarak da bir etkisini görmedim.

olsa da olur olmasa da deyip senelerdir bildiğimiz banyo sabununu kullanıyorum. hacı şakir ve onun gibi banyo sabunları.

şampuan kullanmadım bu güne kadar pek. çünkü çalışma şartlarım, ağır toz, ve bin çeşit yağdan oluştuğu her akşam banyo yaptığım için şampuan yetersiz kalıyordu. hatta gemilerde çalışırken günde 2 3 defa sabunlanarak yıkandığımı bilirim.

zaten de saçlarım çok seyrek tepelerim de açık, saç kesimimi de hep 0 numara yaparım bu yüzden.

bu zeytinyağlı sabunlar zaten banyo için ama kafa için de kullananlar var.

dalin kullanmanın sebebi de sanıyorum ki en az katkılı, en az kimyasal maddeli ürün olmasından dolayı, bu yüzden işini görecektir.
  • killerbee  (18.10.18 23:29:13 ~ 23:30:50)
ben de şampuandan sabuna geçtim, ben de aynı şekilde ayvalıktan zeytinyağı sabunu aldım, ilk 2 hafta kadar saçlar bok gibi oluyor sonra şampuan kullandığın zamanlardaki haline geri dönüyor

  • nokyabittibeabi  (19.10.18 02:02:46)