Power Supply (Güç Kaynağı)

Merhaba bilgisayar uzmanları,

Bilgisayar kasasındaki güç kaynağı (power supply) bozuldu. Üzerinde peak 400W, rated 350W yazıyor. Herhalde çıkış gücü 400W anlamına geliyor. Ben bunun yerine daha düşük değerde, yani 250W veya 300W değerinde güç kaynağı alırsam ne olur? İllaki 400W mı almak gerekiyor?

sisteminin güç ihtiyacına bağlı.

  • washe  (18.10.18 16:58:58)
Peki, bu güç ihtiyacını nasıl öğrenebilirim?

  • Barbaros59  (18.10.18 17:00:46)
Bilgisayarının içindeki donanımın her birinin güç tüketimine tek tek bakman gerekiyor. Parçaların isimlerini öğrendikten sonra tr.msi.com bu web sitesinden hızlıca halledebilirsin.

  • RojoElefante  (18.10.18 17:02:55)
Peki, olduki daha düşük değerde güç kaynağı bağladım. Sonucu ne olur? Anakart veya cpu da mı yanar?

  • Barbaros59  (18.10.18 17:14:43)
400W altındaki power supplylarda yeterli kablo çıkışı yok. Örneğin ekran kartına takman gereken 6 pinli fiş 400W altı power supply'larda bulunmaz bu durumda da kullanamazsın.

diyelim bi şekilde bağladın , pc açılır 1-2 saniye içinde kapanır. Yanma olmaz korkma.
  • plastic_angel  (18.10.18 17:17:37)
Peki, power supply neden durup dururken gümler? Yani, güç az gelse yine kendini kapatması gerekmez miydi?

  • Barbaros59  (18.10.18 17:41:56)
Yanma olmaz ama ucu ucuna beslersen de kaynagi hep zorlamis olursun. Sistem kaynaktan hep yuksek akim cekme egiliminde olur. Ya sistem yeterli beslenmez gerilim yukselir, kapasitif elemanlara yuk biner kondansator gibi. ya kaynak yuksek akim vermeye zorlanir rezesif elemanlara yuk biner direnc gibi. Bi gun bi tanesi bi yerden cortlar.

  • icim urperiyor  (18.10.18 17:44:28)
peak dediği teorik olarak verebildiği en yüksek değer, anlık olarak o kadar güç verebiliyır. rated dediği ise düzenli olarak verdiği değer. 250-300 arasında fiyat olarak fark olacağını sanmıyorum ofis vb. ihtiyaçlar için 400w yeterli olacaktır, psu pek önemli görünmese de stabil bir sistem için kaliteli bir psu şart bence, evga,corsair,thermaltake,cooler master gibi bilindik markaları tercih etmeniz yararınıza olur.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (18.10.18 19:29:01 ~ 19:34:16)
Donanımların çektiği enerjiyi hesapla en az %10 da tolerans koyup fazlasını al.

  • John Bloor  (19.10.18 11:26:01)