Kızıma bi isim bulalım mı?

Eşimle bir türlü ortak bir isim kararlaştıramadık. Doğuma bir ay kaldı.
Onun önerdiklerinden Defne'yi nedense sevemedim. Buse'ye bi bahane bulamadım ama içime de sinmedi. Benimkileri de o sevmedi.

Soyadımda bulunduğundan dolayı Can'la biten ya da başlayan isimler ile Türkçe karakter (ö,ü,ğ,ş,ç) içeren isimler düşünmüyoruz, "i" olabilir.
Çok revaçta olmayan ama saçma sapan da olmayan isim önerilerine açığız :)

Zeynep

  • sta  (18.10.18 11:46:12)
leyla olsun. gayet uluslararası bir isim ayrıca retro havası da var :/

  • zgrydn  (18.10.18 11:46:34)
Verda

edit: ay inanılmaz, bugüne kadar hiç @in vino veritas'ın söylediği gibi anlaşılabileceğini düşünmemiştim. Şu anda fark ettim. :)
Aslında Türkçe'de "gül" anlamına geliyor, hatta esperanto'da da "yeşil" demek, kısa seslilerle okunuyor ama.
  • sopiro  (18.10.18 11:46:44 ~ 12:00:33)
damla, yasemin

  • killerbee  (18.10.18 11:48:05)
Çok revaçta olsa da en sevdğim kız ismi Zeynep. Daha nadir kullanılan bir isim olsun derseniz Miray olabilir.

  • cowboy  (18.10.18 11:50:30)
ipek :)

  • silah taciri  (18.10.18 11:52:30)
tam zeynep demeye gelmistim ben de. bu gidisle tekrar zeynep patlamasi yasanacak bu yillarda dogan bebeklerde epey revacta anlasilan :)

bir de deniz guzel isimdir.

verda cok guzelmis ama, sacma sapan ortamlarda dalga konusu olabilir, yurt disinda buyumeyecekse sinir olabilir ergenlik doneminde :(
  • in vino veritas  (18.10.18 11:53:14)
su ipek elçin.

kızım olsa su koyarım.
  • lata  (18.10.18 11:56:52 ~ 11:57:29)
melodi

  • veritaslibertas  (18.10.18 11:59:51)
pamir,

  • buiret  (18.10.18 12:02:14)
pulera

  • wittgenstein  (18.10.18 12:06:06)
İpek, Zeynep

  • mysql34  (18.10.18 12:08:03)
leyla +1

  • orijinal nick bulamadim  (18.10.18 12:14:25)
doğduğunda kucağına al ve kendisine bak, ismi aklına düşecektir.

kızım doğmadan önce ismini belirlemiştik, hatice sena. kızımı doğumhaneden kucağıma verdiklerinde bu kızın adı "deniz" dedim. deniz koyduk.

deniz gözlü kuru kızım benim :)

sağlıklı sıhhatli kucağınıza almanız temennisiyle..
  • lostys  (18.10.18 12:18:08)
bu başlıkların hepsine leyla yazıp gidiyorum. çok güzel bi isim. :(

  • nice tnetennba  (18.10.18 12:19:49)
“EVA” yaratılan ilk kadın demek. Eşim rus adını andırıyor diye koydurmamıştı çok pişmanım.

Not: kızımın adı defne :)
  • insomnia  (18.10.18 12:21:12)
aleyna

  • tabudeviren  (18.10.18 12:23:30)
Derya
"eva" cok zorlama bir isim. Egreti durur. "bu isim farkli bir isim koyalim arzusuyla yanip tutusularak konuldu" diye bagiriyor.

  • stavro  (18.10.18 12:26:27 ~ 12:27:56)
FİRUZE

  • mehmed resad  (18.10.18 12:28:19)
eva, elişi kağıt demek.
kızla karton diye dalga geçerlerdi, iyi ki eva ismini koymamışsınız.

  • nice tnetennba  (18.10.18 12:30:28)
Eva dediğiniz Havva değil mi zaten?

Ada, deniz, nehir, sema, güneş; doğa ile ilgili isimleri seviyorum.
  • peggy  (18.10.18 12:32:18)
mavi ismini genelde saçma buluyolar ben çok seviyorum ama.

  • muslugubozukhayrat  (18.10.18 12:32:39)
bükre
buğlem
ecrin
ravza
ebrar
ceylin

bunlari koymayin
  • exlibris  (18.10.18 12:35:10 ~ 12:36:52)
defne gayet güzel bi isim bence. buse çok çirkin ve gereğinden fazla kullanılmış evet.

burada yazılanlardan zeynep ve leyla çok övülmüş ama bence ikisi de köylü kızı ismi, fonetik olarak da kulağa hoş geldiklerini düşünmüyorum.

buraya yazılanlardan güzel olanlar damla, deniz, ipek, nil.

Ben çocuk sahibi olmak istemiyorum ama Eftelya adında bir kızımın olmasını çok isterdim mesela. Denizkızı demek ve eftelya şarkısını çok severdim küçükken. Onun dışında deniz ismini verebilirdim. Uluslararası bir isim olsun derseniz Melisa da fena değil. İlayda da yine çok sevdiğim isimlerden.

@sopiro

Verde Latince yeşil demek. Esperento da Latince kökenli bir yapay dil. Çoğu kelimesi Latinceyi andırıyor.
  • nundu  (18.10.18 12:40:10 ~ 12:51:35)
Ben kesinlikle iki isim koymanız gerektiğini söylemeye geldim, ergenliğinde ya da gençlinde birini kullanmazsa diğerini kullanır günlük hayatta. İsterse ikisini birden de kulanır.

Fonetik olarak birbirine ve soy isme uygun iki isim koyun, allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin.
  • John Bloor  (18.10.18 12:41:20)
iki isim koymayın
soyadında var diye can olmasın demişsin ama isim ve soyismin ilk hecesi aynıysa isim çok güzel okunuyor. cansu candan gibi mesela. defne ismi de çok güzel ayrıca bence ısınmaya çalış. buse bence de kötü isim. cemre de düşünülebilir.

  • prasinos  (18.10.18 12:45:48)
Arabça isim koymayin su küresellesen dünyada nolur :( sonra yurtdisinda adamlar gelip "sizin alfabeniz karisik zor olmuyo mu tersten yazmak?" Diyorlar.

  • icim urperiyor  (18.10.18 12:46:25)
çiçek

aşk

buğu

büyü
  • hasmetizm 2046  (18.10.18 12:47:20)
Deniz ilk ismi ikinciyi ne istersen o olsun.

  • arockm  (18.10.18 12:47:56)
elif ya da zeynep

mis gibi isimler.
  • alt4y  (18.10.18 12:48:21)
"Leyla", you've got me on my knees...

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (18.10.18 12:50:23)
İki isimli biri olarak iki isim bence koyun. Gerçi erkeğim ben, kız olunca ileride evlenme işiyle falan brezilyalı futbolcuya dönme riski de var ama iki isim karizması cidden olan bi şey. Hele anlamsal ve fonetik olarak uyumlu iki isim bulursanız sırf isimle etkileyebilir etrafındakileri.

Ama sakın biri eski babaanne adı, biri modern ad koymayın. Mesela yukarıda @lostys nin yazdığı hatice sena çok kötü bir kombinasyon. O kız hayatı boyunca Sena'yı kullanacak, çünkü Hatice çirkin bir isim ama okulda hocaları Hatice diycek yoklamada falan. Hiiiç gerek yok. İki ismi de modern, kaliteli isimler olsun. O zaman sıkıntı olmaz
  • nundu  (18.10.18 12:50:31)
deniz +1 genel olarak doğa ile ilgili isimler olabilir

  • aquarium  (18.10.18 12:53:17)
Elvan

  • beetlejuice  (18.10.18 12:53:24)
Iki isimli bir kadin olarak "koymayin" demeye geldim. Aslinda bir avantaji var. Cok bilinen kombinasyonlar yapmazsaniz isim tek olur, bircok acidan bu onemli. Ama uzun isimler olunca, bir de unvanli bir iste calisirsa, is cigrindan cikabiliyor. Ornek, Doktor Ogretim Uyesi Ilayda Defne Cansuyu Hatipoglu. (Sonuncu esin soyismi. Ismi tamamen salladim)

Iki isim koyacaksaniz kisa isimler olsun. Bana da tek isim karizmasi diye bir sey varmis gibi geliyor mesela.
  • evrim halkasi  (18.10.18 13:10:03)
Ece

  • pati  (18.10.18 13:15:38)
eylül

  • Neill  (18.10.18 13:25:45)
karya

  • since1907  (18.10.18 13:32:27)
Leyla
Yasemin
Zeynep
Amber
  • dedim ben sana  (18.10.18 13:34:31)
Zeynep yazılmış.
Nihal olabilir.

  • koseli cember  (18.10.18 14:20:23)
Derin ismini çok seviyorum ben. Unisex olması fark etmez.

Leyla da güzeldir.

(Antin kuntin isimlere kıl olan herkes kızına Elif ya da Zeynep ismini veriyor diye korkmaya başladım)
  • lcha  (18.10.18 14:24:04)
defne çok güzel bence de.
yeşim de fena değil.
hande de iyidir.
şeyda ismine objektif olamıyorum bence çok güzel.
leyla koymayın :(
  • Bruce  (18.10.18 14:24:41)
zeynep, funda, leyla, yağmur, yıldız

  • makarnavodka  (18.10.18 14:26:23)
Benim kızımın adı Gülce. Tavsiye ederim. Duyanlar çok beğeniyor ismi.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (18.10.18 14:29:04)
2,5 yaşında kız babası olarak yanıtlıyorum;
defne ismi bu dönem çok moda. defne, duru vs bunlar. 20 sene sonra herkes defne. güzel isim ama çok tüketilmiş.
isim konusu biraz şans işi. karşılaştığınız ve etkilediğiniz biri, bir roman karakteri, rüyanızda gördüğünüz bir isim, vs çeşitli kanallardan kafanızda yer etmiş ve sizi bir şekilde etkilemiş bir isim yoksa bulmak zor.
bade, ece, yaz, nehir.. yani o kadar çok ihtimal var ki. bir isimler sözlüğü alın ve sayfa sayfa inceleyin. içlerinden 20 kadar seçin. sonra ortaklaşa 10 adet eleyin. diğerlerini eşinizle ayrı ayrı puanlayın. en çok puanı alanı yapıştırın :)
sağlıkla kucağınıza alırsınız umarım.
  • stanley weber  (18.10.18 14:33:41)
Berlin

  • kafadanbacakli  (18.10.18 15:43:24)
ceyda ( kızım olur kendileri )

  • jamswety  (18.10.18 16:05:52)
Ben kızım olursa derin koyucam. Defne ismini ben de sevmiyorum neden bu kadar seviliyor onu da hiç anlamıyorum. Buseyi de severim bence nazik bir isim. Kendi ismimi de seviyorum ama kimse önermemiş üzdü

  • pastörizesüt  (18.10.18 16:15:47)
gülnihal

  • birdposing  (18.10.18 16:16:43)
piraye.

  • naksidil  (18.10.18 16:20:57)
Gülce demeye gelmiştim.

  • Lim5  (18.10.18 17:41:19)
İsim söylemeye değil de teknik söylemeye geldim:)

Kardeşimle isimlerimiz, annemle babamın şarkısında geçen kelimelerden oluştuğu için çok anlamlı geliyor ailecek bize..

Ne bileyim ilk buluştuğunuz yerle ilgili, ortak çok sevdiğiniz bir şey/bir yer vb eşinizle aranızda bir anlamı olsa daha güzel değil mi:)

Eski romantiklerden kimler kaldı azizim:))
  • lambada  (18.10.18 22:30:57)
ne çok leyla denmiş. bana da aksine itici geliyor leyla ismi. genel olarak çiçek adlarını da pek sevmiyorum. ben kelimelerin bir ruhunun olduğunu ve ismin insanın karakterine etkisi olduğunu düşünürüm. ondan heralde çiçek isimleri bende dışı güzel içi boş bir his verir.
ben olsam bir nesne adından ziyade bir karakter özelliğini yansıtan bir şey veya olay ismi verirdim heralde. gerçek dünyada etkisi olup tepki yaratabilecek bir olay adı mesela. Örn; rüzgar, tayfun (erkek olsa), deniz, evren(üzerine düşünülebilecek gizemli bir olgu) gibi. Ya da x yapan kadın, bilge kadın, hükmeden kadın, adaletli kadın vs anlamlarına gelen isimler/bu anlamlardaki mitolojik tanrıça/tanrı isimleri (çok abes olmayacak şekilde).

Benim ismim mesela ucundan Havva'ya kadar gidiyor. İlk kadın düşüncesi benim çok hoşuma gidiyor.

Bunun dışında Umay. Söylemesi yazması kolay. Türk mitolojisinde ana tanrıçadır.

Ek olarak Eva +1. Eva isimli bi dövmeci hatun var Türk. Çok da güzel hatun, çok hoşuma gidiyor.
  • kozmosta bir nokta  (18.10.18 22:48:11)
Nesil

  • Dylan Murphy  (18.10.18 23:07:21)
SU +1

  • cooperr  (18.10.18 23:07:24)
Asya.

  • Amaranta ursula  (18.10.18 23:08:52)
Defne yurtdışında da daphne adı olduğu için enternasyonel isim olarak düşünülebilir. Ben m harfini çok seviyorum. Maya ve mabel isimlerini de lakin kızıma koymaya cesaret eder miyim bilmiyorum olursa.

  • mabesa  (18.10.18 23:56:57)
leyla koymayın o ne öyle arapça isim kimse leyla koymasın bence. eva da kötü geldi bana ama bildiğim tek eva şu arkadaş: www.google.com.tr olduğundan da olabilir bilemedim.

gökçe güzel isim bence gökçe koyun.
  • nrmnm  (18.10.18 23:58:44)
www.instagram.com bahsettiğim eva bu eva. bence çok güzel bir eva <3

  • kozmosta bir nokta  (19.10.18 00:18:54)
umay

  • elma  (19.10.18 01:53:47)