Hormon testi için regl olmak şart mi?

3-4 ayda 1 olmaya kadar varan regl düzensizliğim var. Daha önce ultrasonla muayene oldum kist falan cikmadi stres diyip gönderdiler ama bu duzensizlik devam ediyor hormon testi yaptirmak istiyorum bugun icin randevu aldim. Az önce aklima geldi araştırmak adetin 2.-3. Gunleri yaptirmak gerekiyormus. E ben zaten bugune randevuyu zor buldum o gunlerde nasil bulucam. Haftasonuna falan gelirse 3 ay daha regl olmayi mi beklicem? Adet olmadan bakilamiyor mu hormonlara?

ben de aynı sebepten gitmiştim, regl olmadığım için yapmadılar, ultrasondan baktı sadece. sonra tekrar gittim reglin 2 ya da 3. günü prolaktinim yüksek çıktı falan. yani kısacası regl olmadan olmuyor..

  • matilda  (18.10.18 09:15:45)
şöyle olur. yani aklıma başka yöntem gelmiyor. şimdi kanı doktorun kendisi almıyor, laboratuvar alıyor. doktor sadece istem yapıyor. kanı da hemen gidip vermek zorunda değilsin. yani bir zamanaşımı var mı onu bilmiyorum ama randevu bulduğun gün doktora gidersin, o hormon testlerini ister. gidip kanı hemen vermezsin, eğer zamanaşımına falan uğramıyorsa istem orada durur, reglin 2. gününde de doğrudan laboratuvara gider kanı verirsin.

mesela bizim oğlana kaka tahlili yapılması için giriş yapıyor, ama çocuğun kakası yok. veriyor kabı elimize, yaptığı zaman koyup yarım saat içinde getirin diyor. yani doktor ziyaretinden sonra, tahlil istemi yapıldıktan 1-2 gün sonra da numuneyi versek oluyor. burada neden olmasın?
  • kibritsuyu  (18.10.18 09:43:44)
regl olmadan olmuyor maalesef.
siz randevu aldığınız şekilde doktorunuza gidin, o istek yapsın. bir normal kan tahlili yapılıyor bir de reglin ya 3 ya da 5. günü yapılması gereken bir hormon tahlili isteniyor. normal kanı aynı gün orada yaptırırsınız, hormonu sonra ya gene orada ya da size uygun olan başka yerde yaptırırsınız. hormonu ben aile hekimliğinde yaptırdım mesela. asıl doktorumun verdiği istek kağıdını gösterdim, bunları yaptırıcam dedim, tamam dedi aile hekimi. direkt orada kan alındı, sonuçları aldım gene kendi doktoruma gösterdim.
bu arada bende erken menapoz şüphesi vardı ve düzensiz regl olduğum ve ilk kan tahlilinde prolaktin çok yüksek çıktığı için ilaç vermişti. o da regl olmayı sağlayan bir ilaç olduğu için zaten az çok ne zaman regl olacağınız da belirlenmiş oluyor. muhtemelen size de benzer bir ilaç verilir.
  • halanne  (18.10.18 10:05:16)
3-4 ayda bir olanı bilmem de ben 20li yaşlarımda 7-8 ay hiç regl olmadığım için gittiğimde yapmışlardı.

  • ninotevtidze  (18.10.18 10:49:00)