ev kurarken dikkat edilmesi gerekenler?

Merhaba,özellikle yeni evlenenlerin tavsiyelerine ihtiyacım var. Yaklaşık 1 sene var düğüne, ahım şahım bir bütçem yok ama yavaş yavaş birşeyleri halletmem gerekiyor. Uygun beyaz eşya veya mobilya nerede bulunur? Evi sonradan tutacağım için depo hizmeti verirler mi? Kart kullanmıyorum elden taksit yaparlar mı? Nasıl oluyor bu işler :)

kiraya çıkıyorsan şunu bil, sök tak mobilyanın düşmanıdır. sık sık taşınacaksan mobilyaya verdiğin her kuruş haramdır. evi güzelleştiren şey mobilya değil aksesuarlar ve evin enerjisidir, mobilyacılardaki o sahte "styling"lere aldanıp çer çöp mobilyalara dünyaların parasını verme. ucuz sade basit bir şeyler al.

beyaz eşya piyasasını düzenli takip et ve orada da şekle takılma. markalar yeni serilere geçecekleri zaman eski serileri daha ucuzdan satarlar. genel olarak takip etmen lazım. yatırımını buzdolabına yap. bulaşık ve çamaşır makinesi denen aletlerin hepsi neredeyse aynı şeyi yapıyor. hadi çamaşır makinesinde yine istisnalar var da, bulaşık makinesine de belli bir baremden sonra verilen her kuruş haram. hiç kullanmayacağın, göz boyamaktan ibaret olan özellikler için 3 bin lira istiyorlar, keriz silkelemece.

sıfırdan ev kurarken her şey mükemmel olsun diye kasarsan her şeyi pok etmen daha olası olur, çok mükemmelliyetçi olmamaya çalış.

edit: buzdolabına varsa ek garanti mutlaka ama mutlaka al. 10 sene falan olsun garantisi ek garantisi ile mümkünse.

koltuklara da çok para verme, çünkü 5000 liralık takım ile 10000 liralık takım arasında hiçbir fark yok neredeyse. zaten eskide kalmış o bir kere alıp 20-30 yıl kullanmak.

gaza gelip bir sürü koltuk da alma misafir gelir diye. gelmez. gelirse de sandalyeye oturursun ev sahibi olarak. sonra salonda, oturma odasında adım atacak yer kalmıyor devasa 3lü koltuklardan.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.10.18 21:03:14 ~ 21:06:36)
beylkikdüzünde "bit pazarı" diye bilinen bir avm var. abim daha yeni evlendi. sakın ikea mikea gezme ne alacaksan ordan al kocaman biryer ve ne ararsan hangi bütçeye göre ararsan kazıklanmadan ve ucuza alırsın. mobilya halı dolap yatak koltuk eve de yolluyorlar. yengem 3 kere halı aldı beğenmedi değiştirtti. eve istediklerini yolluyorlar mesela sen odana serip bakıyosun beğendiğini alıyosun diğerlerini geri götürüyorlar

favorim : sihirli masa. odanın ortasına sehpa diye koyuyorsun. sonra açılıp 9 kişilik yemek masası oluyor.
  • deryack  (17.10.18 21:21:53 ~ 21:24:40)
-koltuk takımı almak zorunda değilsiniz. Üçlü ikili tekli mantığından ziyade iki tane şık ---yatak olabilien---- kanepe alın mesela. Ya da gönlünüz nasıl istiyorsa. Bu mobilyacılar hiç fonksiyonel düşünmüyorlar. Demem o ki, kalıplara uymak zorunda değilsiniz.

-orta sehpa almayın.

- şu yeni modüler televizyon ünitelerinden de almayın. Altıncıcadde.com da filan çok şık şeyler var. Bakının bir.

- halılarınız yün olsun. Mümkünse el halısı olsun. İkinci el olsun ama el halısı olsun. Sentetik halı almayın.

- ev aletlerinde watt önemli. Süpürgede ütüde. Bi de buharlı süpürgeleri araştırın.

- yatak visco olmasın. Sert yatak daha sağlıklı. Yataş yatakları çok iyi.

- yatağınız bazalı olursa epey eşya toparlar.

- vitrin alıp içini hiç kullanmayacağınız fincanlarla süslemeyin. O parayla tatile gidersiniz. Çok ciddiyim.

- buzdolabının hacmi önemli. No frost olsun. Bunlar yeterli. Çok para vermeyin. Biz beko aldık. Misler gibi çalışıyor. Arkadaşların dörtbin liralık samsung buzdolabı bozuldu.
  • kullanıcı adı  (18.10.18 03:46:35)
Kirada yaşayacaksanız ağır, hantal eşyalar yerine hafif ve her eve uyabilecek mobilyalar seçin. Ne kadar az eşya o kadar rahatlık.

Mesela koltuk takımı yerine L koltuk + 1 tane tekli yeter.

Yemek masası olarak açılabilen masalardan tercih edin.

Beyaz eşyada da çamaşır makinesi 9 kiloluk olursa rahat olur, yorgan da yıkayabiliyorsun. Kurutma makinesi olsun çalışan insanlarsanız efsane rahatlık. Bulaşık da 3 programlı yeter.
  • ninotevtidze  (18.10.18 08:25:00)
Ha diğer soruların için, önceden ödeyeyim bitsin diye düşündüğünden mi önceden almak istiyorsun? Yoksa gerek yok yani evi tutunca alırsınız, sonra olaylar rezaletler okuyoruz ekşide falan... ailenizde beyaz eşya bayiinden tanıdık veya tanıdığı olan varsa biraz indirim bile yaparlar. Senetle satış yapıyorlar ama vade farkı ekleyebilirler üstüne. Mobilya ikeadan aldık biz 5 yıldır fena değil ama gardrobun rafları yamuldu, kıvık koltukların süngerleri göçtü gibi biraz ama seçeceğiniz modele göre değerlendirin. Çok puf görünen modeller çökme yapabilir, söderhamn gibi modellerde olmaz diye düşünüyorum. Hem elinizden geliyorsa mobilyaları beraber montajlayıp tatlı anılar biriktirebilirsiniz bile.

  • ninotevtidze  (18.10.18 08:33:13)
Kipa da beyaz eşyalar gerçekten ucuz. Hala kaldıysa ellerinde kaçırma derim.

  • insomnia  (18.10.18 09:24:11)
Kervan yolda dizilir bunu unutma, evlenmeden şunu da alayım bunu da halledeyim diyerek çok fazla ayrıntıya girme. Evine kullanacağın kadar eşya al. Halı ve perde için çok gez her yerden fiyat al, çok sıkı pazarlık yap. Mobilya da da inanılmaz paralar dönüyor kesinlikle onda da pazarlık yap. Hatta aynı model beyaz eşya, mobilya için bir kaç farklı şubeden teklif al.

  • kraldan cok kralci  (18.10.18 09:45:15)
Tek tavsiyem önceden ödeme yapıp malı sonra alırım diye orada bırakma, bu devirde kimin batacağı kimin kapatacağı belli olmaz.

  • John Bloor  (18.10.18 10:19:39)