brexit

Bu olay çekirdek AB üyelerini etkileme potansiyeline sahip mi? bir başka sorum da acaba AB cidden dağılmaya mı gidiyor?

Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

almanya ve fransa'nın tutumu çok önemli bence. almanya en yüksek nüfuslu ab ülkesi ve en büyük ekonomisi. başatı ülkeler bunlar. ben herhangi bir haber görmedim bunların memnuniyetsizliği hakkında ama bu konulara daha hakim olan biri yazsın da öğrenelim.

  • Neill  (17.10.18 21:32:15)
Ülkelerin AB'ye verdiği para ile aldığını kıyaslayınca Birleşik krallık AB'ye net katkı sağlayan az sayıdaki ülkelerden birisi, dolayısıyla ayrılmaları finansal olarak etkileyecek doğal olarak.

Ama bence AB dağılmaya gitmiyor, aksine daha da sıkı birleşiyor. Özellikle doğuda Rusya batıda Trump sonrası Avrupa ülkeleri birlik olmanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyor. Ayrıca ayrılıkçı sesler fazla görünse de daha çok insan Birliği destekliyor, çoğu kişi Avrupa Birliğini Avrupa'daki barışın ve zenginliğin sebebi olarak görüyor.

Birlik olarak tabii ki AB'nin ciddi sıkıntıları var ama bence bunlar ülkelerin bağımsızlığı ve birliğin ülkeleri üzerindeki yetkisini ayarlayamamaktan kaynaklı. Mesela BK'nın ayrılması bu konuda pozitif bir etki yapacak gibi çünkü BK her daim Birliğe daha fazla yetki verecek uygulamalara karşı çıkıyordu, onların olmaması AB'nin daha da kaynaşmasına sebep olacak.

Tahmin değil ama kişisel umut olarak umarım dünya politik olarak daha da batmadan ömrümüz vaktinde Avrupa Birleşik Devletlerini göreceğiz.
  • Haldamir  (18.10.18 00:36:09)
AB dağılmaz, İngiltere çıktıktan sonra aksine daha da kenetlenecekler. Çünkü abileri can ciğer müttefikleri herkes kendi çaresine baksın, Make america first diyor. İngiltere zaten yedek oturan yıldız futbolcu gibi takımın havasını bozuyor, ota .oka çıkıntılık yapıyordu. Kendi ayaklarına sıktılar, kimse sallamayacak onları, güneş batmayan imparatorluktan kimsenin takmadığı izole bi ada ülkesi haline gelecekler, bu bi dramdır.

  • freedonia  (18.10.18 02:23:27)
cekirdek AB uyeleri derken kurucu ulkeleri mi kast ediyosun bilmiyorum da, cevap herhalukarda hayir. ilk zamanlar oyle bi korku vardi ama Fransa, Hollanda ve Almanya genel secimlerinden sonra olan ufak endese de kayboldu.

-Pek cok ulkede AB karsiti politik partiler olsa da, AB'nin dagilmasi soz konusu degil (gelecekte n'olur bilemem ama yakin zamanda boyle bi ihtimal cok cok az. bunun en buyuk nedenlerinden biri de ulkerin birbirlerine ekonomik olarak yuksek seviyedeki bagimliliklari.

-Amerika ve Cin gibi buyuk ekonomilerin yaninda, AB ulkeleri ancak birlikte calisarak global bir guc olabilir. bunun farkindalar.

-Trump'tan dolayi NATO'ya kuskuyla bakiliyo. Simdi AB yavastan askeri guclerini birlestirmeye bakiyo, ki bu da birligin daha guclenmesi icin onemli bir adim.

bir de Brexit'in hic bir zaman gerceklesmeme olasiligi var:
-eger simdi bir referandum yapilsa, tahminler sonucun "AB'de kalalim" olacagi yonunde,

-May'a kendi partisi icinden karsi cikanlar var

-Irlanda meselesi isleri en cok zorlastiran 'sorun'. Ya Irlanda Cumhuriyeti ile Kuzey Irlanda'ya tekrar sinir yapilacak (ki May dahil hic kimse bunu istemiyo), ya Kuzey Irlanda UK'den ayrilip Irlanda Cumhuriyeti'na katilacak (ekonomik olarak cok zor, ki Irlandalilar bunu istiyor mu, bilmiyorum) ya da Irlanda da AB'den ayrilacak ve Irlandalilar tekrar de facto Ingiliz hakimiyetine girecekler (- ki bu olasilik da imkansiza yakin).
  • lamartin  (18.10.18 11:22:29)