Birbirleriyle Alakasız İki Soru

1) Şimdi bir hikaye yarışmasına katılmayı düşünüyorum. Bir üniversite düzenliyor yarışmayı. Yollayacağım hikayede, inceden inceye savaşa gönderilen askerlerin zavallı piyonlar olduklarına değiniliyor. Şu an askerde olan nişanlım, "askerlikten soğutmaya teşebbüs" gibi bir suç olduğunu söyledi anayasada. Var mı böyle bir şey yahu gerçekten? E yığınla kitap, film var bu konuyu açıkça işleyen.

2) Geçenlerde şu adreste --mervetaki.blogcu.com bulunan tarife göre kurabiye yaptım, çok lezzetli oldu gerçekten, ama kurabiye kıvamında değil de, daha çok bisküvi ayarında bir şey oldu. Çok kıtır kıtırdı yani. Daha "gıyır gıyır" diye tabir edilen kıvamda olmaları için ne eklemem/çıkartmam lazım acaba?

1) sanırım nişanlınız haklı
2) ununu az, sıvıları fazla tutabilirsiniz. sakız kullanabilirsiniz.

  • kediebesi  (13.03.10 20:28:38)
  • dambil  (13.03.10 20:32:24)
ya çok ilginç hakikaten.. o zaman ekşi sözlük'te mesela bayağı bir kişi bu suçtan hüküm giyebilirmiş yani, nasıl oluyor da oluyor o zaman, anlayamıyorum.. teoride var olan, işlerine gelmezse pratiğe dökülen bir yasa mı acaba.. neyse artık.. bir sürü de forum var mesela askere gidenlerin "askerliğin zorlukları"ndan bahsettikleri.. nişanlım onları okuya okuya iyice soğumuştu zaten.. çok ilginç diyorum başka bir şey diyemiyorum..

  • vercingetorix  (13.03.10 20:42:17)
1) Evet, var.

2) Malzeme kalite ve miktarlarına ve hepsinin hemen hemen aynı sıcaklıkta (oda sıcaklığı) olmasına dikkat ettiyseniz eğer sanırım fırın sıcaklığından olabilir. Mini fırında yapıyorsanız verilen sıcaklıkta değil, daha düşük derecede pişirin. (Örneğin 200 yerine 150 derece). Ben de aynı sorunu poğaçada yaşadım, bir bilen sayesinde yumuşacık poğaçalar yiyebildik.
  • uyuklayankedi  (13.03.10 22:13:33)