cocukluk esyalari

birkac kiyafet, ufak tefek birkac oyuncak, süt dişleri, ogrencilikten kalma belgeler, karneler, öss vs. gibi sinav evraklari, yaklasik 72 ekran tuplu televizyon boyutunda bir kutu kadar esyam var. atamiyorum kiyip, ama bunca yil saklamisim bundan sonra da sonsuza kadar sakliycam gibi gorunuyor ne yapacagimi bilemedigim icin. evde bu kadar buyuk bir koliyi koyabilecek bos yerim de yok, depo, bodrum, ardiye gibi bisey de yok. sizinkileri sakliyor musunuz? nerede? dert oldu gercekten..

Ben saklamıyorum. Materyal şeylere bağlanmadan yaşamaya çalışıyorum.
Fotoğraflarını çekip bilgisayarınızda saklayın diyorlar yeni dönemin popüler minimalizm guruları.

  • sopiro  (16.10.18 09:11:59)
ben saklıyorum. hatta bizim evde herkesin ki saklanıyor. benim şahsi kutumda karnelerim, barbie bebeklerim ve aksesurları (aksesuar dediğim de kocaman bir ev, araba havuz falan), bir kaç oyuncağım, içinde adım geçen her türlü belge, evrak, günlük ve anı defteri, bir kaç mektup ve kart postal var.
abim sadece karne ve evraklarını saklıyor.
yeğenimin çeşitli yaş dönemlerine ait kıyafetleri, bazı oyuncakları, karneleri, çizdiği resimler, bir kaç defteri falan saklanıyor.
eskiden çocuğum olursa ona veririm diye saklıyordum ama şimdi vermeye kıyamadığım için saklıyorum. bundan sonra da, atmam da vermem de. ben ölünce mirasçılarım düşünsün.
  • halanne  (16.10.18 09:44:06)
@halanne, benimkiler de tam olarak oyle. peki asil sorun, bunca esyayi nerde sakliyorsunuz? evim o kadar buyul degil buncacik sey icin depo da tutulmaz ;( bir de saklayip ne olacak onu bilemiyorum ama dedigin gibi kiyamiyorum da.

  • in vino veritas  (16.10.18 11:00:14)
babaevinde saklayamazmısın?

  • sarlatan  (16.10.18 11:05:15)
oyuncaklarımın tamamını verdim, annem benim kızım olursa diye bana ait bir eteği saklıyor, ekoseli. günlüklerim,karnelerim,belgelerim hatta peçete,pul koleksiyonlarım falan duruyor sadece. kıyafet ve oyuncakları vermenizi öneririm. çünkü ileride kullanılma vakti geldiğinde çok olacakları için değersizleşecekler,üzülürsünüz. o günleri yansıtan bir parça ayırıp,kalanını elden çıkarmak hafifletici olur. Hem tek bir şeye anlam yüklemek daha kolay.

  • denef  (16.10.18 11:12:00)
@sarlatan, maalesef o secenek mumkun degil :(

@denef, ben de o sekilde yaptim, kiyafetlerden kasit giyilebilecek seyler degil cogunlukla ilkokul onlugu, forma gibi kiyafetler, baska kiyafet yok. oyuncak da ufacik bir iki tane sey oynanabileceginden cok kucuk ve saklamaya musait oldugundan saklaniyor. eleye eleye bir kutuya sigacak hale getirdim ama kutuyu napacagim bilemiyorum.
  • in vino veritas  (16.10.18 11:31:55)
Bence o kadarcık şeyi saklayabilirsiniz. Ahşap bir sandık alıp, üstüne 2 minder atıp, cam kenarına koyabilirsiniz. Hem koltuk, hem de kutu görevi görür.

  • agluna  (16.10.18 11:39:56)
valla 3 ayrı evde parça parça duruyorlar. evrak, kağıt kısmı kendi evimde, oyuncaklar yazlıkta, diğerleri annemin evinde. gerçi hepsini bir araya getirmeye çalışsam ki üşeniyorum ne zaman var ne de enerjim, güzelce paketleyip kutulayıp bir yatak altına, bazaya falan koyardım kendi evimde. öyle devasa yer kaplayacak boyutta değiller. evde de yer var allahtan.
kıyafet ve ezilmeyecek, buruşmayacak tarzdaki şeyleri, vakumlu hurçlara koyup yatak altına, dekoratif sandıklara falan atabilirsiniz. evrak kağıt tarzı şeyleri de güzelce dosyalayarak kitaplıkta hatta işyerinde bile muhafaza edebilirsiniz.

  • halanne  (16.10.18 14:13:44)
boş yer yoksa at. benim annem de istifçigillerden olduğu için kendi evindeki bodrumda bir sürü ıvır zıvır var. 40 sene önceki çeyiz sandığı bile duruyor, içinde benim ablamların bebeklik kıyafetleri falan filan var. benim eskilerim de orada duruyor, arada gittikçe bakıyorum, istediğim bir oyuncak bişey olursa alıyorum.

yaşadığım evde koyacak yerim olsa getirirdim ama koyacak yerim yok. senin de yoksa benim gibi baba evinde bırakabilir ya da 1-2 bişey seçip kalanı atabilirsin.
edit: baba evi seçeneği yokmuş, o halde kutudan çıkart ve dekor olarak kullanabilecekleri eve serpiştir. kağıt vs olanları da koyarsın elbet bir klasöre bir yere.
  • Bruce  (16.10.18 14:31:29 ~ 14:41:12)
hepsi evle beraber yandı :)

  • superb  (16.10.18 15:55:24)