istanbul beni çok bunaltıyor

bu şehir cidden sorunlu değil mi sizcede? bir ay egeyi ve güneyi gezdim. çok ferahladım tekrar istanbula döndüğümde ilk günlerde her şey güzeldi. hiçbir şeyi takmıyordum. sonra yavaş yavaş bana gelmeye başladı. bir yerden sonra istanbulun zehrini tekrardan kursağıma kadar hissetmeye başladım. insanların yüzündeki stresi görüyorum. kadınlardaki gerginliği hissediyorum. günümüzün kaç saati trafikte gidiyor o kadar boşa giden zaman anlamına geliyor bu. arkadaşlarımızla buluşacak vaktimiz dahi yok. egedeyken turistik yerlerde bulundum birçok avrupalı ile tanıştım. sosyal açıdan da ne kadar zayıf olduğumuzu hissediyorum. bu şehirde beni besleyen bir şey yok. siz ne düşünüyorsunuz? aynı şeyleri sizde hissediyor musunuz?

Hayır,ben mükemmel hissediyorum.Yazın Egedeydim,iyi hoş ama bir şeyler eksik gibi. İstanbul'un yeşilini,boğazın güzelliğini,aktivite zenginliğini hiç bir şeye değişmem.Cok mutluyum burda olmaktan.

  • basubadelmevt  (15.10.18 20:20:57)
İzmirde bir dönem yaşadım, çalıştığın yaşadığın yer gittikçe kaotikleşiyor, ha Izmir pahalıydı ama. Öncesinde Ankaradaydım ama okul vs. daha kolaydı.

Şimdi büyükçe bir ilçedeyim egede deniz kenarı bir yer. Marketler izmirden daha pahalı, sebze bulmak dahi zor. Pazar deseniz bostanli pazarinda daha cok ot vs olurdu, pazari bile sıkıntı, heralde buralarda üretilen direkt dışarı gidiyor. Daha doğal pazar diye bir şey göremiyorum.

Ha trafik yok, her yer araçla maksimum 15 dk. Yaşamak başka, egeyi dolaşmak başka tatil olarak.
  • kullanıcıadımbuolsun  (15.10.18 20:27:15)
ben de egede akdenizde gezince aynı şeyi hissediyorum
istanbul bana hayatta olduğumu yaşadığımı hissettiriyor
hayatın içinde olduğumu hissediyorum yani
ege akdeniz çok güzel ok ama max 1 hafta 10 gün bana yetiyor
istanbul a ne kadar bok atılsa da kalabalık trafik vs
kendini besleyebileceğin çok şey var
yıllardır bu şehirdeyim hala keşfetmediğim bisürü yeri var mesela.
konserler, sergiler, tiyatro oyunları, büyük organizasyonlar hep burada.
kültürel olarak da beni besliyor.
yurtdışında da yaşadım ve istanbulu çok özledim.
  • rentts  (15.10.18 20:27:44)
Ege gibi kısmen şehirleşmemiş kısımlar ile İstanbul'u karşılaştırmak bana göre haksızlık. Ege kendine has bir huzura sahip İstanbul buna yanaşamaz.
Ama İstanbul'u kendisiyle aynı sınıfta yabancı şehirlerle karşılaştırınca, bu "bunaltma" fikri hakikatten çok göze çarpıyor.
Arkadaş, kaldırım yok, trafikte kurala uyan araba yok, bebek arabasıyla evinden çıkıp gidebileceğin park yok, sokaklarda ağaç yok. Robot gibi yaşıyoruz. "Sıkıldım köşedeki puba gideyim oturayım" desen öyle bir zihniyet yok. Trafikte kavga, otobüste taciz, iş yerinde baskı. Ne desem az.
  • quaker  (15.10.18 20:33:36 ~ 20:34:30)
Acele etmeden hareket edemeyeceğimiz hiçbir yerde huzuru bulamayız. Acelemiz yoksa bile acele etmek zorundayız çünkü hayat İstanbul'da çok hızlı.

Elbette İstanbul'da kalan bir avuç yeşilliğin içinde yaşıyorsanız mükemmel hissedebilirsiniz fakat kentsel dönüşüm zırvasıyla yüksek yüksek betonlara gömülen semtlerde, karınca yuvasından hallice apartman dairelerinde yaşayanlara sorarsanız İstanbul'un taşına da olmayan toprağına da lanet okurlar.

2 asırdır İstanbul'da olan bir ailenin üyesiyim. Çocukluğumda ucundan biraz yakaladım yeşilliği ve mahalle kültürünü. Kendimi bildim bileli ise gönül rahatlığıyla bok gibi hissettiğimi söyleyebilirim.
  • desdenova34  (15.10.18 20:46:19)
Haftalik istanbul ne kadar boktan sehir duyurumuza hosgeldiniz.abi kasiyorsa sizi terkedin gidin,kalin egede,biryerde,yozgatta vs.hem gitmeyip hem biybiy ediyorsunuz.

beni hic kasmiyor istanbul,dogdum,buyudum ve muhtemelen burada olmeyi planliyorum.ise gec gitme ozgurlugum var,gitmeme ozgurlugumde,trafikle ugrasmiyorum,ofisten kizkulesini bogazi seyrediyorum,beni gormek isteyen herkes cikip yanima geliyor,cay,kahve,guzel yemekler seklinde takiliyoruz.baktim is cikisinda trafik var,gidip bir yerlede takilip trafik saatini atlatiyorum.ama istanbul da opera var demeyecegim umrumda da degil zaten.

Burasi br metropol,kocaman bir sehir,bir ucundan obur ucuna yaklasik 150-200 km boyunca boslugu olmayan bir sehir.trafik olmamasi dusunulemez.baska sehirlerde 20 km ilceden sehir merkezine gtmek icin yarin gidelim diye plan yapilirken bu sehirde gunluk minimum 50 km yapmak gayet normal.

Kisaca kendi kosullarini duzelteceksin,bu sehirde sosyal olamiyorum diyorsan sorunu kendinde aramalisin.
  • duptıs  (15.10.18 20:49:25 ~ 20:50:56)
istanbul'dan memnun olmayanlar gitseler en azından da rahatlasak.

  • xvyz  (15.10.18 21:04:33)
@xvyz+1

Sanki 100 yılın tespitini yapmış gibi her seferinde aynı geyikler. Trafik, kalabalık, hayat hızlı vs. Bir bitmediniz hıaamına.
  • datnet  (15.10.18 21:18:38)
Heybeliada olmasa hak verirdim. Heybeliada dan sonra İstanbul bile bana çok güzel gelmeye başladı. Çok da kötü değil aslında.

  • zxcd  (15.10.18 21:26:39)
7 ay önce alanya'dan istanbula taşındım. güzel bir işim ve kazancım var. beğenmezsem işimi değiştirme olanağım var. ama 1 saniye bile yaşadığımı hissetmedim bu 7 ayda.

çok yakında tekrar alanya'ya döneceğim. istanbul'dan 3 kişi eksilecek, kalanlar biraz ferahlasın :)
  • the kene  (15.10.18 22:08:29 ~ 22:36:08)
valla iyice baygınlık geldi istanbul leş muhabbetinden, imkanı olanlar keşke gitseler. Ben memnunum açıkçası evet sıkıntısı var ama bir laf vardır ya akı bokunu kurtarıyor mu diye evet akı kurtarıyor o sebeple beni germiyor.

Hatta daha fazla durup durup istanbul beni çok geriyor yeaaaa muhabbetleri sinirlerimi geriyor. İlk etapta izmir çok güzel antalya çok güzel mis gibi yaşarsın geyikleri dönüyor sonra düşünüyorum yok abi istanbuldan sonra hiç bir yer paklamaz.
  • basond  (15.10.18 22:09:57)
İstanbul'dan rahatsız olup buraya çakılı kalanlara laf atmak da çok abesmiş.
Ne yapalım arkadaş? Yüzlerce yıldır ailem İstanbullu, ama bıktık, yıldık. Bir kısmı "Yunaninstana mı yerleşsek" diyor, diğer kısmı "İngilterede iş imkanı var" diye akraba kovalıyor.
Ortaköyde büyük büyük teyzemle yürürken anlattıklarını şimdi hayal dahi edemiyorum. Çocukken içinde gezdiğimiz ahşap evi, yeşillikleri ben bu yaşımda etrafta göremez oldum. Hayır yani sktir olup gidebilsek iki dakika durmayacağız da, şu an imkanımız yok. Bir yıl sonra yurtdışındayken uzaktan İstanbul'u kötülerim siz de rahat edersiniz.
Sanki hem İstanbulda yaşayıp hem de burayı kötülemek yasakmış gibi..

Berbat arkadaş burası, kabul edin. Fanusunuzda "Ayh harika ortam" diye kıvırıyor olabilirsiniz. Gerçek öyle değil.
  • Byzas  (16.10.18 00:09:11 ~ 00:11:37)
@byzas, işte gerçek bir İstanbul asilzadesi.

beğenmeyen gitsin demek kolay. imkanı olsa gidecek zaten, söylemene gerek yok.

içinde olmayınca her şeye rağmen alışkanlıktan özlenilse de, daha sakin bir ege kasabasında yaşamak bana koymazdı.

dünyanın en güzel şehirlerinden birinin geldiği nokta içler acısı. bir zamanlar yeşillikler, güzel tahta evler, istanbul beyefendisi/hanımefendisi dediğimiz jilet gibi insanlar varken şimdi, kalabalık, kaos, demografik yapısı bozulmuş, beton yığını, yeşilliğe hasret, hırsızı uğursuzu dolmus bir şehir oldu.

babalarımız, annelerimiz zamanında istiklal caddesine en güzel kıyafetlerini giyer çıkarmış. çok değil 6-7 sene önce yine de gayet güzel bir caddeydi. simdi geldigi nokta içler acısı. çok üzülüyorum bu haline. uzun zamandır gitmeyen varsa gitsin görsün caddenin içler acısı halini, bir daha gitmez zaten.

bir zamanlar kadıköy'e bin basacak bir caddeyken şimdi Sakarya çark caddesi bile etmeyecek rezilliğe ulaşması istanbul'un ne kadar berbat olduğunun en büyük ispatıdır.
  • Neill  (16.10.18 00:39:26 ~ 00:41:33)
İstanbul gibi güzel bir şehir ne kadar leş haline getirilebilirse elbirliği ile o kadar leş yapabilmişiz işte.Bunaltıyor diyenlere kızanlar neyin kafasında anlamıyorum.Tarihin de, doğal güzelliğin de içine etmişiz işte kardeşim.Senin dünya görüşün,bakış açın bunu idrak etmeye yetmiyorsa bize değil kendine kız

  • turkuaz  (16.10.18 03:42:15)
istanbul'da ve İzmir'de toplam 19 yıl yaşadım, şimdi Ankara'dayım. İzmir tabi ki istanbul'dan daha rahat, ama kaos ve iğrençlik görmek istiyorsan lütfen bi kere ankara'ya gel ve sonra geri dön istanbul'a, nasıl taşını toprağını öpeceksin.. sosyal aktivite yok, gidecek yer yok, gezecek yer yok, hiçbir bok yok. üstelik yarısı kadar nüfusu olmamasına rağmen İstanbul kadar kalabalık, bazen daha bile beter. bence bi dene, sonra bak nasıl seveceksin istanbulu.

  • mehmed resad  (16.10.18 10:30:23)
istanbul tüm vaktini alıyor insanın. şunu kabul edin bir kere ulaşım ömrü mahvediyor. sahi kendinize ayıracak vakit bulabiliyor musunuz? tamam belki karnınız acıkınca dışarda yemek için bir sürü seçenek mevcut. akşam olunca, istediğin tiyatro , sinema seç beğen git. manzarası, müzeleri, alış-veriş seçenekleri açısından da zenginsiniz. lakin bunları değerlendirebilmek için vakit gerek nasıl buluyorsunuz ben hayret ediyorum. özellikle çalışanların işi çok zor. kendi ailemden biliyorum. başını yastığa koyup uykusunu alacak vakti zor denkleştiriyor. istanbul'un tadını çıkarabilmem için mesaisi az bol paralı bir işimin olması lazım sanırım diye düşünüyorum.

  • for day to break  (16.10.18 10:47:56)
istanbul çok sosyal diyenler en son ne zaman tiyatroya operaya gitmiştir merak ediyorum bence istanbul sadece imaj şehri her gün afişlerde patlayan sosyal aktiviteler görüyoruz vs. ama hiçbirine gidemiyoruz ya ortam ya zaman ya para olmuyor bazende enerji. kendi ortamını yaratmış insanlar var belli bir sistem içinde onlara lafım yok zaten onlar yaşamaya devam etsin. ama şehrin yüzde doksanı bu şekilde. ha mutlu bir şehir olsak stresli bir şehir olmayız zaten.

  • douglas  (17.10.18 14:41:02)
Uzun zamandır İstanbul'da değilim, ama İstanbul, rahat takılmak açısından en ideal şehirlerden biri. Kendinizi daha rahat bir biçimde ifade edebilir, daha kafanıza göre yaşayabilirsiniz (tabii ki gasp, tinerci vs olabilir, o ayrı bir konu).

Ama o şehirde yaşayıp, çok iyi bir gelir elde etmiyorsanız, manası yok. Zira, o zaman trafiktir, kalabalıktır daha çok hissediliyor. Ama her halükarda, imkanlar bakımından diğer tüm şehirlerden açık arayla önde. Sosyal olamıyorum diyorsanız, biraz da kendinizde aramak gerekebilir. Ege'ye de gitseniz, sosyal değilseniz yine bir şey yapmazsınız.

Ha, sosyal değilim, kendi halimde yaşamaktan da memnunum diyorsanız o zaman gitmek mantıklı tabii.
  • skooma  (17.10.18 14:49:40)