Disarida adamakilli yiyeyecek bir sey yok

Disarida yerken agziniza layik seyler bulabiliyor musunuz? Istanbul icin soruyorum ozellikle.
Yani bakıyorum da hicbir seyi adamakilli, ideal kalitede ve lezzette yapan yok dogru durusut. Cok nadir. Ne yemek istersen ye, dogru durust bir tat almak icin spesifik bir yere gitmen, belki bir dunya mesafe katetmen gerekiyoe yahu. O da biliyorsan oyle bir yer.
Efendim kebabtir, pizzadir, tatlidir, corbadir, dönerdir bilmemnedir ne olursa olsun hemen hemen her yerde vasat. Layikiyla yapam yer cok cok az.

SiZ bulabiliyor musunuz kolaylikla dogru durust kaliteli yemek disarida veya evet yok ama buldugumuzla idare ediyoruz mu diyorsunuz?
Ne dusunuyoesunuz?

Maslakta yiyecek bişey bulamadığımdan olanı da aşırı pahalı olduğundan evden götürüyorum mecbur.

  • tuborg yesili  (14.10.18 23:04:29)
ve pis. mutlaka bir aşamada çıplak elle temas var.

  • ya ben lan neyse  (14.10.18 23:08:35)
Eskiden ayırt etmeden gömerdim. Tüp mide ameliyatı olduğumdan beri sağlıklı/lezzetli yemek bulmakta aşırı zorlanıyorum.
Bir de hiçbir yer yarım porsiyon seçeneği sunmuyor, çöpe gidiyor hayvani porsiyonlar.

  • bir nick var benden iceri  (14.10.18 23:42:32)
Arayıp bulmak gerekiyor evet ama bir yerden sonra bulduğun yerlere gitmeye başlıyorsun, eski zorluğu kalmıyor.

Enteresan bir şekilde merkezi yerlerde lezzetlisini bulması en zor olan şeyler en basit yiyecekler oluyor. Mesela döner ve pideyi İstanbulun en merkezleri diyebileceğin beyoğlu, beşiktaş, şişli ve kadıköy'de gerçekten lezzetli yapan yer yok. Ümraniye, fatih, kavacık bilmem ne ebesininkine gitmen gerek.

İstanbul'da en son döner ne zaman yedim bilmiyorum bile, sokaktaki dönercisi bu kadar kötü bir şehir görmedim.

Ben güzel yemek için mesafe kat etmeye imtina etmiyorum, merkezi oturduğum için aşırı mesafe kat etmeme gerek de kalmıyor zaten. bildiğim ve gittiğim yerlerden memnunum.

edit: ne beşiktaş karadeniz döner, ne şişhane dönerci engin, ne de gayrettepe dörtel kalitesini korumayı başarmış mekanlar. buralarda yiyeceğime bayramoğlu'na giderim.
  • Bruce  (15.10.18 00:26:57 ~ 08:20:37)
Abi şehir çok büyük. Mesela adana yiycen, atıyorum en iyi adana yapılan yer ümraniye’de bi yerdir, sen küçükçekmece’den oraya gidicen 2 saat de, yemek yiycen de ohoo. Yoksa her şeyin en iyisi istanbul’dadır da, şehir çok devasa. Tek bir merkezi yok. O yüzden iyi yerlere ulaşmak zor. Dolayısıyla çevredeki vasat yerlere kalıyosun.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (15.10.18 02:07:21)
Bruce gibi yerleri öğrendikçe oraya gitmek.
Beşiktaş ta doğu karadeniz döneri (çarşıda değil, şair nedim de) tavsiye ederim.
Basta, zula’yı deneyin gitmediyseniz.
Kadıköy deyim şu anda hangi yemek için nereye gitmem gerektiğini biliyorum ve seçiciyim.
Pizza için donatello var, eve söyleyebiliyoruz buradan (çok tehlikeli) italya da yediğim pizzalar benzer ve ucuz pizza yapıyorlar.
Dürüm yiyeceksem basta (kimyon bokumu yesin, adamlar burayı açmadan önce tanıyordum, michelin yıldızı versen alacak olabin bir yer)
Midye dolma yiyeceksem ( çarşıda balık pazarının sırasında) bir mezeci var oraya akşam üstü gidip ılıkken yemek. Rakı için eve buradan meze almak ciğeri çok güzel.
Lahmacun için çiya, beyran için acıbadem sahra.
Her şeyi yürüme mesafesinde hallediyorum.
Bir kurufasulyeci var hasanpaşa da karakolun karşında.
Bilerek gidiyorum çok risk almıyorum.
Kahvaltı ve tatlı için ayrıca listem var. Sanırım biraz bir balonda yaşıyorum ama mutluyum.
  • fasulyek  (15.10.18 03:52:45)
Ama thales gibi mekanlara gidince hiç keyif alamıyorum. Bir mutfaktan hem noodle hem pesto soslu makarna, hem hamburger, hem de falafel çıkmamalı ( falafel diyince tahin rest. Da güzel)
Ağzımın layığı ile rakı içip mutlu olduğum yer yok çünkü evde ben bin kat güzel peynir ve meze hazırlıyorum. Hep yüksek fiyatlar ve kötü malzeme birleşimi.
Yemek yemek bizim işimiz
  • fasulyek  (15.10.18 03:57:54)
thales gibi yerde zaten o gurultuden yedigimin tadi varsa da anlamam ben:) Cok sakinlik duskunu degilim de thales gibi yerde de anam agliyor gurultuden. Fiyatina da degmiyor zaten dedign gibi. Lezzetli olur pahali olur ok.
Yemek yemeye gitsen yemek dandik, muhabbete gitsen gurultuden muhabbet edemezsin, boyle mekanlari agzina kadar neden doldurur millet anlamam.
Bir de bu tarz mekanlarda menunun yarisi patates kizartmasi.
  • stavro  (15.10.18 08:45:31)
insulin direnci basladigindan beri disarida yemek yemeyi biraktim. evde yemeye ozen gosteriyorum ve kendim icerisinde ne oldugunu bilerek hazirliyorum. disarida yemek yiye yiye agiz tadimiz da degismis resmen. simdi arada sirada disarida yiyince eskiden lezzetli gelen seyler asiri derecede vasat hatta kotu geliyor. gereksiz mide yanmalari ve siskinlikler de cabasi.

isin hijyen tarafini dusununce ve ihtimalleri goz onunde bulundurunca zaten disarida yemek yiyesi gelmiyor insanin.
  • a340  (15.10.18 09:05:54)
zamanım büyük oranda ataşehir, kadıköy, beyoğlu, sirkeci - eminönü taraflarında geçiyor. hamburger, pizza ya da esnaf lokantası tarzı bir yer arıyorsam tüm bu saydığım yerler arasında en fazla 2'şey 3'er alternatif makul kalite sunuyor. sosyal medyada isim yapmış olanlara yönelmek bir yere kadar iyi ama ilgi yoğunluğu sebebiyle kaliteyi bozdukları için garanti yöntem değil. deneme yanılma yöntemine mahkum vaziyetteyiz diyebiliriz.

ha keyif kısmını gözardı edip sadece yiyip geçeyim dersem bambi ya da tek büfe'ye gidip hemen hallediyorum.
  • zgrydn  (15.10.18 10:33:49 ~ 10:34:29)