Laptop'uma RAM takmak hem de tüm slotlara?

Arkadaşlar selam

2012'den kalma bir samsung laptopum var. Aslında iş görüyor. Hele piyasada fiyatlar böyle iken daha da kullanırım.

CPU-Z'yi yükledim. 4GB Ram var ve 3 Slot boşta. Şimdi ben bir slota daha 4 GB ram eklersem(DDR3) verim alır mıyım?

Diğer fantastik soru da şu: Diğer slotlara 4'erlikten üç Ram daha eklesem uçar mı bu bilgisayar (yani toplamda 16 GB Ram ile):P İşin teorisinde olur gibi ama pratikte muhakkak bir yerde cortluyordur bu fikir, nedir o?

Sevgiler

:) anakartın kaç gb ram desteklediği.

  • fucking machine in my head  (14.10.18 13:45:31)
kaça kadar ram destekleniyor ve ddr kaç destekliyor onu öğren. bazı programlar var onlar gösteriyor Google yap. anakartin modelini google yap ayrıca.

asıl söyleceğim ram takviyesinin yanında kesinlikle ssd harddisk alman. farkı o zaman göreceksin. yeni bir bilgisayar almış gibi hissedersin ve günlük işler için yeni bilgisayara para vermene kesinlikle gerek kalmaz. ssd'siz olmaz.
  • Neill  (14.10.18 13:56:45)
bu değişimleri ben yapabilir miyim? mesela slotlardan birine yeni bir ram taktığımda yeniden kurulum vs. gerekir mi?

  • jahjah  (14.10.18 14:02:30)
ram taktığında yeni kurulum gerekmez. youtube da bir sürü video var. ram nasıl takılır, o nasıl takılır, bilmem ne nasıl takılır diye. izlersen adım adım yaparsın. ram falan çok kolay zaten. laptop'u söküp toplamak biraz zor. onun da videolarını izle. eğer daha önce başka şeyleri sokup takma tecruben varsa yaparsın. ilk olacaksa biraz zor olabilir ama her şeyin bir ilki vardır.

  • Neill  (14.10.18 14:09:38)
8 gb ram den sonrasi internet bilgisayari icin gereksiz sayilir. Ram eger yetersiz geliyorsa kasar makine ama fazla fazla varsa da durur oyle gereksiz harcama yapmis olursun.

8gb ram destekliyorsa al bir tane daha yanina 8gb olsun yetecektir.

Asil hiz istiyorsan makinanda fark yaratan, ssd almalisin.

Bunun haricinde fani yanilemek ve kaliteli bir termal macunu duzgun bicimde uygulamak da laptopunun performansini iyi yonde degistirir.

Kendin yapabilir misin?
Laptopuna ve senin handy olup olmamana gore degisir. Internetten laptop modelini yazarak mesela atiyorum HP Elitebook G2 hard drive montage falan yazarak bulabilirsin videolarini aynisini uygulayabilirsin.
  • bos gezenin bos ustasi  (14.10.18 15:16:46)
Hdd'yi çıkarıp direk ssd takabilir miyim? yani destekleyip desteklemediğini neren bileceğim?

  • jahjah  (14.10.18 15:58:53)
4 gb ram artık çok yetersiz, haklısın. İki ayrı tarayıcıda 10-12 sekme açsan 4 gb şişiyor zaten.

Ama kalkıp da 16 gb yapmana da gerek yok, denildiği gibi 8 gb yeterli.

Dikkat etmen gereken laptopundaki ramin mhz'si ile aynı olanından almak. Hatta mümkünse aynı marka/model daha sorunsuz olur.

Rami takmak için de komple laptopu dağıtmana gerek yok, sadece ram değiştimek için bir kapak bile olabilir.

SSD mutalaka al imkan varsa, ço çok fark edecek.
  • John Bloor  (15.10.18 09:43:28)