AGH ile buralardan gidebilir miyiz?

Durumu olmayanlar için özet sondadır.

Merhaba arkadaşlar,

Malum işsizlik kol geziyor ülkede. Ben de yabancı dil bölümü mezunuyum. İkisi birlikte çok güzel işsizlik kombosu oluşturuyor. Yani parayı basıp formasyon alarak öğretmen olmaktan başka pek şansım yok. Özel sektörde " Ne iş olsa yaparım!" lafına çıkıyor benim bölüm.

Bu yüzden beni bir sıkıntı kapladı ne zamandır. Evde durmaktan sıkıldım artık. Ailem de benden sıkılmış gibi geliyor, onlara gittikçe daha fazla yük oluyorum gibi geliyor. Ama 1 yıldır da onlardan para istemiyorum, birikmiş paramdan harcıyorum. Ülkeden de umudumu kestim artık çok uzun zaman önce. Kendimi de bu toplumdan soyutladım. Önceki açtığım işsizlik temalı bir duyuruda bir arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti' ni önerdi. Zaten daha önceden de araştırmıştım. Bu sıralar kafama o takılıyor denesem mi denemesem mi diye?

Aslında bir bakıma AGH ile s.ktir olup gidebilir miyim diye düşünüyorum? Uzun dönem gittikten sonra orada bir bağlantı bulup orada kalma ihtimalim nedir sizce veya oradan birini bulup evlenme ihtimali? Veya gönüllü çalıştıran kuruluş beni beğenirse çalışma izni çıkarttırır mı acaba? Oraya gidince kalmak istiyorum.

Bir de oraya gidip gönüllülük süresi bitince bir şey ayarlayamadan buraya dönme durumu olursa ki -muhtemelen böyle sonuçlanır- yurda dönünce diğerlerinin önüne geçme olasılığım nedir?İşverenler bu tecrübemden dolayı nasıl değerlendirir Şirketler " Ooo adamın 1 yıl yurtdışı deneyimi var, kaçırmayalım! " deme ihtimalleri nedir acaba?( Biraz hayalperestçe oldu kabul)

Bunlardan başka oraya gidince nasıl bir hayat yaşarım onu merak ediyorum.

Yoksa AGH' yi boşverip öğretmen mi olayım?(İçimden gelmiyor, veletlerle, KPSS ile kim uğraşacak)

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Bir de AGH yapmış olan varsa deneyimlerini paylaşırsa memnun olurum.

Özet : Yabancı dil mezunu birinin AGH ile gittiği yerde proje bitiminde kalma ihtimali veya pek tabi olacak olan yurda dönünce işverenlerin fırsat verme ihtimali nedir?

AGH yapmis olanlar daha somut cevaplar verecektir elbette ama bildigim kadariyla cok kucuk bir ucret veriyorlar, kalacak yerin vs ayarlaniyor. 2 haftadan 1 seneye kadar yapabiliyorsun gerci projesine gore. kesin arastirmissindir zaten.

ben de arastirdim. gitmek istedim ama AGH diye bir seyi duydugumda 28 yasindaydim maalesef ve ben secip basvuru yapana kadar 30 oldum. sonra butun bookmarklari bir bir sildim.

yurtdisinda yasama hayalim tam olarak seninki gibiydi. giderim ordan baska yere kapagi atarim filan. 32 yasina gelince yurtdisinda bir is buldum. 2 yildir calisiyorum. kariyerime bir kazanci olmayacak ama turkiye'den ve issizlikten kurtuldum. hatta borclarimi odedim filan...

yurtdisindaki islere bir bak derim ben bir yandan.
  • supergirl  (11.10.18 22:50:36)
@supergirl Senin adına çok sevindim. Her şey istediğin gibiyse kariyer falan pek de önemli değil. Agh' yi de dediğin gibi araştırdım. Her şeyi onlar karşılayınca verdikleri para küçük olsa bile çok para gitmez sanırım. Projeye seçilmek de ayrı zor.

Yurtdışında iş konusuna gelince doktor değilim, mühendis değilim. Seçilmemi sağlayacak yetkinliğim de yok. Yapabilir miyim bilmiyorum.

Sen peki ne kadar uğraştın bu işi bulmak için, nasıl buldun? Anlatman mümkün müdür?
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (12.10.18 00:39:55)