Uykuyla mücadele timine bir soru (uyanırken)

Sizi güne enerjik başlatabilen bir motivasyon kaynağınız var mı? Varsa nedir? Ya da o ilk uyanmada "biraz daha uyuyayım" diyerek uykuya teslim olmanızı engelleyen yöntemleriniz neler? Misal baş ucunda bir bardak su bulundurup onu kendi kafanıza dökerek bünyede kısa çaplı şok etkisi yaratma gibi saykoluklar sayılabilir.

Duyurudaki çılgın uyku düşmanlarına ve cevap veren herkese şimdiden teşekkürler

uyanamıyorsan uykunda bir sorun var demektir. ya nefesin tıkanıyor- ya da horluyor olabilirsin farketmeden. Uyku tedavisi denen bir sey var.

Onun dışında maşşallahım var, zınk diye uyanıyorum-ne motivasyon ne bişi.
  • binder dandet  (10.10.18 11:07:25)
Ben alarm sesini sevmiyorum. Mi band saat kullanıyorum alarmı kuruyorum, bileğimde titreyerek uyandırıyor hemen uyanıyorum. Oldu da uyanamadım her 10 dk da bir titriyor yine

  • çılgındünya  (10.10.18 11:21:29)
@binder dandet genel olarak uyanabiliyorum kronik bir problem yok, sadece bazen çeşitli sebeplere dayalı olarak -geç uyuma, uyku öncesi beslenme vb- zor geliyor. Bu zamanlar için farklı çözüm yolları var mı diye merak ettim, teşekkür ederim :)

  • noraliya  (10.10.18 11:23:17)
Uykumu yeterince almış olmam. 2 haftaya yakındır 10 dan önce uyumaya çalışıyorum. Benim için sabah 7 de uyanmak hiç zor olmuyor. Bazen daha erken bile uyanıyorum. Çok da sağlıklı bir his.

  • for day to break  (10.10.18 12:10:27)
Dinç kalkmak için sağlıklı bir uyku lazım. Bunun için de temiz ve soğuk hava şart. İnce giyinerek yatmak ve gerçekten soğuk olmadan yorgan kullanmamak lazım. Ben yılda birkaç istisnai gün dışında devamlı pencere ve odamın kapısı açık şekilde uyurum mesela, yorgan da kullanmam. Hiç alarm kurmama bile gerek kalmadan her sabah biyolojik saatim beni uyandırır.

  • iwasbornonamountainside  (10.10.18 12:17:28)
var. yanıma gelip başımı okşayan, kimi zaman da bir tanecik öpüp "baba hadi kalk, çizgi filim izleyelim" diyen bir çocuk.

davul çalsan uyanmayan ben, anında kalkıyorum.
  • babilbaligi  (10.10.18 15:18:56)
Erken yatmak. Baska hicbir yolunu bulamadim 30yildir.

  • stavro  (10.10.18 15:24:46)
uyku kalitemi yükselteceğini düşündüğüm bazı şeyleri rutin haline getirdim. yatmadan evvel iki bardak su içmek, nefes yollarını açık tutmak, ışık - ses izolasyonunu sağlamak, iyi yatak ve yastık tercihi, uyanma saatinden min. 6-7 saat evvel yatağa girip telefon - pc ile alakayı kesmek önemli. gerçi bunları yapmadan askerde 50 kişilik koğuşta da bebekler gibi uyuyabiliyordum ama yine de etkisi var bence. yapı olarak uyanınca tak diye ayağa dikilmeye müsaitim.

  • zgrydn  (10.10.18 15:44:21 ~ 15:45:49)
bi süredir düzenli alarm kullanmayı bıraktım. normalde 15 tane 07:03, 07:06, 07:07(yuvarlak saate alarm kuran bizden değildir) gibi alarmlarla kalkamayan ben kız arkadaşım arayıp uyandırmaya başladığından beri gooooooood moooooorning havasında fişek gibi uyanıyorum.

  • altin yumurtlayan lavuk  (10.10.18 23:31:07)