şirkette ki maaşlar

arkadaşlar merhaba biraz gerginim başkalarınında fikirlerine ihtiyacım var sizden ricam kendinizi benim yerime koyup öyle cevap vermeniz.

tam anlamıyla kurumsal olmasa da kurumsallaşmaya çalışan 100 çalışanı olan bir firmada çalışıyorum.

1 sene önce işe başladım firma yeni kurulduğu için zamsız bir sene önce çalıştığım 2750 lira ile işe girdim. ocakta alacağımız zam ile gönlümüzü yapacaklarını söylediler. firma açılırken giren tüm personel bu şekilde başladı.

bu 1 senede şirket güzel yol aldı, düzlüğe çıktı. çalışan sayısını arttırdı. yeni mühendisler almaya başladı.

bu mühendislerin hepsi 2-3 ay içinde alındı ve bizden 100-200 fazla alıyorlar.
muhasebedeki arkadaş alenen söyledi. hatta inanmadım gösterdi bordrolarını.

şimdi asıl delirdiğim yeni mezun bi hanım kızımız var benimle aynı odayı paylaşan ve işi öğrettiğim bu kız 3000 lira alıyor.
aklım almıyor. ocakta da zam alacağını söylemişler.

çıkıp fabrika müdürü ile konuşmalı mıyım ocağı beklemeli miyim ne yapmalıyım.

bu arada yanlış anlaşılma olmasın amacım yeni mezun arkadaşlara asgari ücret versinler değil. bizi ucuza kapatıp onlara bu tolerans nasıl gösteriliyor.
nasıl bir yol izleyeyim ?

Aynı maaşa yeni personel bulamayınca maaş sklasasını arttırıp eldeki personele dokunmuyor bazıları. Eski çalıştığım yerde de benzer durumlar olmuştu. Hiçbir mantıklı yanı yok. Eğer sözleşme de maaş gizliliğine dair bir bilgi varsa sıkıntı olabilir bence

  • gazozailacatmauzmani  (09.10.18 16:50:21)
Kümesteki tavuksun maalesef, bizim kurumsal çokuluslu şirketimizde de durum benzer.

  • SiyamkedisiZorro  (09.10.18 16:55:48)
maaş gizliliği kimsenin umurunda değil çünkü muhasebeci arkadaşın yanına aldıkları yeni elemanda tecrübesiz ve eski personelden yüksek alıyor.

muhasebedeki arkadaş eğer müdürlere çıkacaksanız aylin söyledi maaşları deyip beni ortaya atabilirsiniz öyle de çıkcam böyle de çıkcam diyor. şuan maaşları öğrenip kendi aranızda nasıl böyle konuşuyorsunuz gibi bir çıkış yapamazlar.

biz ilk işe girenler firma sahibinin eski iş yerinde ki işi bilen adamlarız rica minnet çağırdı hepimizi işi gücü olanı işinden çıkardı nolur hep beraber kalkındıralım bu şirketi sonra herkes hakettiğini alacak dedi. bizi gözden çıkarmak istemez iş yapacak adamı yok.
  • heee  (09.10.18 16:57:01)
Direkt rest çekeceksin. Eski işimde maliyet kontrol görevine geçince kimin ne kadar aldığını gördüğüm anda doğrudan patrona mail atmıştım bana az veriyorsunuz düzeltme istiyorum diye. Sonraki maaşta planlı olmayan güzel bir zam almıştım.

  • catch the arrow  (09.10.18 16:57:32)
@catch the arrow

işte çok kararsızım şuan da mı yapmalıyım bunu ocakta verecekleri zammı beklemeli miyim onu kestiremiyorum.
  • heee  (09.10.18 16:58:57 ~ 16:59:12)
30 aralıkta öğrensem o gün çemkiririm, azıcık cevval olun ya.

mühendislere vs 3000 lira maaş verilen şirketten ne bekliyorsunuz onu da bilemiyorum pek uzun vadede ama, siz bilirsiniz.
  • ozzpwnz  (09.10.18 17:03:22)
ocak zammını bekleyip ondan sonra yardırırdım. en iyi ihtimal eski yeni maaşları eşitlerler.

  • orijinal nick bulamadim  (09.10.18 17:03:24)
Zamdan önce konuşmazsanız değişen bir şey olmaz. Zamdan önce konuşun ve maaşınızda istediğiniz artışı net bir şekilde belirtin. Duruma bakar, değişme olmazsa iş aramaya başlarsınız.

Şu piyasa şartlarında iş bulmadan, ayrılmayın...

.
  • kartallar yuksek ucar  (09.10.18 17:13:28)
Ocak zammında beklediğiniz maaşı alabilmek için Ocak’tan önce konuşmalısınız. Muhasebeci arkadaşınıza bir sorun, ne zaman belli oluyor zamlar diye, ona göre zam zamanına yakın konuşun.

  • ninotevtidze  (09.10.18 17:16:10)
Konuşun şirkette genel böyle bir huzursuzluk varsa bilmeiler.

  • fasulyek  (09.10.18 17:28:01 ~ 17:29:17)
SiyamkedisiZorro+1

  • cooperr  (09.10.18 18:16:20)