Başkalarının hayatları ve sosyal medya

Selamlar,

Birkaç gündür sosyal medya hesaplarımı açmıyordum. Bu akşam kontrol etmek için login oldum tekrar. (Facebook ve Instagram)

Bir arkadaşım başka bir ülkeye taşınmış. Bir kişi evlenmiş. Siyasi tartışmalar tam gaz devam...

Başkalarının hayatlarına bu kadar maruz kalmak gerçekten iyi mi? Evet, mutluluklarına ortak olamadığım arkadaşlarım olmuş. Fakat zaten sık görüştüğüm insanlar olsaydılar bir şekilde irtibatta olmaz mıydık?

Gündeme dair iyi/kötü şeyleri kaçırmışım. İyi de, elimden bir şey gelmediği durumda sürekli olarak negatif gündeme maruz kalmak bana ne katıyor, benden ne götürüyor?

Az önce (hesapları kapatmadan) app'leri tekrar telefondan sildim, hani alışkanlık, açıp login olmayayım diye.

Düşünüyorum... Düşünüyorum... Başkalarının hayatları ve biz? Ama neden? Bize ne ki?

Kafam çok karışık. Sabah iş var. Fikirlerinizi merak ettim. Siz ne kadar sosyal medya kullanıyorsunuz? Ne düşünüyorsunuz?

Teşekkürler.

Ben de sildim telefondan. Cıvık geliyor bana.

Sabah iş var yatsak fena olmaz
  • benibenim  (08.10.18 01:19:57)
Başkalarının hayatını takip etmiyorum, sanatla-resimle ilgili birkaç profil, filmlerle ilgili 1-2 profil, hayvanlarla ilgili 1-2 profil, bi de birkaç tanıdığım, o kadar. Facebook ve twitter zaten kullanmıyorum.

  • mslny  (08.10.18 01:22:44)
Yeni tanıştığım birinin fotolarını incelemek dışında sosyal medyayı kullanmıyorum. Karşı tarafın da beni az çok tanıması için arada sırada foto bırakıyorum Instagram'a o kadar. En havalılarını tabiki. Yoksa ay sonuna kadar parasız olmam nedeniyle evde oturup duyuru cevapladığımı yazamam.
Twitter'da ise zeki ve esprili insanları takibediyorum. Sadece gülmek için. Mümkün mertebe hiçbişiden haberimin olmamasını istiyorum. Negatif gündem sadece moralimi bozuyor. Uzun bir süredir ne gazete ne tv, tertemiz kafam var.
TV ve sosyal medyayı hayatından çıkarırsan büyük bir zaman kalır sana.
  • rastinon  (08.10.18 01:25:42)
Bir kitap var "Ten Arguments For Deleting Your Social Media Accounts Right Now" isimli, Jaron Lenier yazmış ki kendisi bugünkü anlamıyla internetin kurucularından biri olarak biliniyor. Ben o kitabı çok etkili buldum açıkçası. Şu anda sadece Instagram kullanıyorum, onu da bir nevi okuduğum kitapların listesini tutmak olarak düşünüyorum. Yaklaşık 1000 tane resimden on tanesinde falan görünüyorumdur. Takip ettiğim insanların da tamamına yakını gerçek hayattan tanıdığım kişiler, onların da yarıdan fazlası sessiz ve gizlide yani paylaştıkları şeyleri görmüyorum.

Şimdi şunu sevmiyorum bunu sevmiyorum (selfie paylaşanlar, doğru olmayan alıntılar, kocişim, aşkım fotoları vs) diye yazmaya gerek yok, aşağı yukarı herkes aynı fikirde oluyor böyle bir tartışma sırasında zaten, ama benim en tehlikeli bulduğum bu anlk "ööf bunu niye koymuş ya" diyeceğimiz şeylerden öte, sosyal medyanın uzun vadeli araştırması yapılmamış bir kavram olması. İlişkilerimizi, karakterimizi, insanlara yaklaşımımızı değiştiriyor. Misal yakın zamanda gönül işlerinde paylaşılan şeylere bakın, çoğunda "sonra ben ona like attım, o beni engelledi, bilmemkim beni takip ediyorsa hoşlanıyor mudur, ay yanlışlıkla hikayesine baktım" falan gibi içerikler var. Ben o toplara girmemeye çalışıyorum.
  • sopiro  (08.10.18 07:41:01)
benim hiç bir sosyal medya hesabım yok, yıllardır da bir eksikliğini hissetmedim aksine dışardan baktığın zaman insanlar zombileşmiş gibi geliyor bana üzerine bu kadar kafa yorulacak bir durum da yok ayrıca hesaplarını silince elini kolunu kesmiyorlar merak etme :)

  • mirty  (08.10.18 08:24:06 ~ 08:24:26)
"Başkalarının hayatlarına bu kadar maruz kalmak.."

doğru cümlelerle güzel bir tespit olmuş. instagramda başkalarının hayatlarına bu kadar maruz kalmamak adına storyleri gizledim. yani ekli arkadaşlarımın koyduğu storyler hemen ana ekranıma düşmüyor, bu şekilde biraz engelleyebiliyorum, çünkü öyle bir hale geldi ki, insanları eklemek zorunluluğu getiriyor. eklemeyince ne oldu aramızda bir problem mi var? a dönüşüyor. emrivaki olmuş oluyor,

üff düşününce yine tiksindim şu sosyal medyadan. yemin ederim akıllı insan işi değil. safi zaman kaybı.

not: favladım, lütfen silmeyin arada açıp okurum (diğer yorumlarla beraber)
  • füt  (08.10.18 08:41:07)
Kesinlikle hemfikiriz. Aynı sebeple 4 yıl önce instagram hesabımı sildim. Twitter hesabımda sadece kültürel içerik paylaşan sayfalar var. Facebook’u konser takibi için kullanıyorum. Telefonumda uygulamaları da yok. Çok mutluyum.

  • lynda.com  (08.10.18 08:48:50)