nafaka meselesi

"Sabah'ta yer alan habere göre İsmail Küçükkaya ile 2 yıldır evli olan görsel sanatlar öğretmeni Eda Küçükkaya, İstanbul Aile Mahkemesi’ne başvururak, 1 milyon 200 bin lira tazminatın yanı sıra aylık 15 bin lira nafaka istemli boşanma davası açtı."

www.sabah.com.tr

• bu kişi öğretmen ise nasıl nafaka alabiliyor? nafaka için çalışmıyor olmak gerekmiyor muydu?
• olur da nafaka alırsa, ömrünün sonuna kadar nafaka alma hakkı mı oluyor?
• emekli olsa bile yine nafaka alır mı?
• 15.000 tl nafakayı ve 1.200.000 tazminatı nasıl belirliyor? belirli bir üst/alt limit var mı?

Nafaka fakirleşmeyle ilgili diye biliyorum. Kadın boşandığında eskisinden daha düşük standartlarda yaşamak zorunda kalacaktır muhtemelen.

  • Delay Fuze  (05.10.18 23:23:05)
Kadına yönelik POZİTİF ayrımcılık.

  • [GODDARD]  (06.10.18 00:47:29)
Kadına yönelik pozitif ayrımcılık falan değil, kanun gayet açık. Evliliğin sona ermesiyle fakirleşecek olan taraf nafaka isteyebilir ve miktarı tarafların ekonomik durumuna göre belirlenir. Tazminat da kusur oranına göre belirleniyor, evliliğin sona ermesinde daha az kusurlu olan ya da tamamen kusursuz olan taraf tazminat isteyebilir. Maddi tazminat isterse, maddi zararı ne kadarsa o kadar maddi tazminata hükmedilir. manevi tazminatı da hakim vicdanına göre takdir eder. Yine orda da kusurun ağırlığı ve tarafların ekonomik durumları gözetiliyor.

Türkiye şartlarında genelde evliliğin sona ermesinde fakirleşen taraf kadın olduğu için bazı arkadaşlar kadıma yönelik ayrımcılık diye yorumlamışlar ama kanun kadın/erkek ayrımı yapmıyor.
  • turuncu tonlarda  (06.10.18 01:08:29)
Nafaka, boşanma halinde yoksulluğa düşecek tarafa verilir. Bu kişi erkek de kadın da olabilir. Kanuni olarak alt üst limit yok. Hakim belirliyor karşı tarafın gelirine göre.

  • caletti  (06.10.18 08:19:07 ~ 08:23:04)
Şunu okuyup nafaka takılan kafanızıııııııı
Kadın dayak yemiş aşağalanmış bir de üzerine bebek yapabileceği yılları harcanmış. Nafaka alıyor diyorsanız inanılır bir şey değil.
Kadının anne olma şansı her geçen yılla azalıyor bunu nasıl geri getirecek. Bu yaşadığı travmadan sonra yeni biriyle nasıl evlilik yaşayayıp aile kurabilir?
Aklınız hep parada bence kadının çektiklerine karşılık öok küçük bir miktar adamın ödediği.
  • fasulyek  (06.10.18 09:25:54)
kadin da gun bosanirim para alirim diye evlenmis bile olabilir. 2 yil calissa 1 milyon kazanabilir miydi? neden dugun oncesi kendisine bagirip cagiran adamla evleniyor?

  • xvyz  (06.10.18 10:49:32)
Xvyz+1 şu kadın için de mi üzülelim modern bir hayatı olan kadın (yani aile baskısı töre vs gibi sebeplerle evlenmesi gerekmiyor) iddia ettiğine göre düğün günü kendisine hakaret eden adamla evlenip iki yıl evli kalıp boşanma davası açıp uçuk bir tazminat talep ediyor. Bunun kadını erkeği yok bu düpedüz fırsatçılık ki anlattıklarının ne kadar doğru olduğunu zaten bilmiyoruz.
Kadınların özellikle bu coğrafyada çokça mağdur edildiğini biliyoruz ve ne yazık ki çoğu kadın bizim sahip olduğumuz haklara sahip değil onların sonuna kadar yanındayım ama şu kadını da aynı kefeye koyup feministlik kasmak aşırı düz mantık.

  • pastörizesüt  (06.10.18 12:04:31)