Fren balatası seçimi

Selamlar,

Az önce ikinci el aracımı yetkili servise götürerek 30.000km bakımını yaptırmak için teslim ettim. İlk muayenede ön balataların ömrünün dolduğunu değiştirilmesi gerektiğini söylediler, şu an araçta orjinal ilk balatalar duruyormuş. Adamlar bana iki seçenek sundular, yine orjinal balata taktırırsam 650TL, fabrikanın ürettiği balatayı taktırırsam 130TL. Arada baya fiyat farkı var.. Kalite/Performans olarak sadece ucuz balatanın ses yapabileceğini belirttiler başka bir farkı yokmuş. Soru basit.. Hangi balatayı seçmeliyim?

Asbest kullanimi yasaklandigindan beri fabrikanın ilk koydugu balata disinda koyulan tum balatalar ses yapar artik.

Kale vb. yerli marka balatalarin yabanci menseli balatalardan asahi kalir hicbir yani yok. Gonul rahatligiyla alabilirsiniz. Servislerin yok orijinal, yok fabrika uretimi demesine kanmayin.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (02.10.18 09:31:46)
Balata sarf malzemesi. Araba japonsa Made in Japan bi balata değilse Çin malı olmayan en ucuz seçenek iyidir.

  • bos gezenin bos ustasi  (02.10.18 09:58:03)
Orjinal balatayı da zaten arabanın fabrikası üretmiyor, yine işi balata olan bir firma üretiyor.

Yerli ya da ithal farketmez, herhangi bir balatayı seçebilirsiniz.

Ama tavsiyem balata değişimini serviste değil de frencide yapman, çünkü ihtiyaç varsa disklere yüzeysel bir torna yapıp temizlenmesi gerekebilir.
  • John Bloor  (02.10.18 10:12:54)
bu fabrikanın ürettiği balatanın markası nedir acaba onu öğrenirsen daha rahat seçim yapılabilir. zaten orjinal balata da piyasadaki firmalardan birisine fason olarak üretilir sadece araç markası basılır. ben aracıma piyasada bilinen bir markanın balatalarını taktırdım gayet memnunum. yani hangi marka olursa olsun bir araştır eğer marka tavsiye ediliyorsa ona göre taktır.

  • kraldan cok kralci  (02.10.18 10:17:58)
john bloor'ın son cümlesini biraz açayım çünkü önemli: disk yüzeylerinin yanı hafif bombe yapabiliyor. frenci onu traşlatayım abi diyor 20 dakkada hallediyor. servis ise bu disklerin değişime ihtiyacı var, sonra başınıza bir şey gelirse sorumluluk almayız(başınıza bir şey gelmez) deyip durduk yere disk ücretini de alıyorlar (en ucuzu 700 lira civarından başlıyordu bir ara)

  • yemrem  (02.10.18 10:25:09)
Çok teşekkürler valla büyük aydınlanmalar yaşadım. Kocam daha çok yetkili servis yanlısı ama bundan sonra her sorunda koşa koşa yetkili servise gitmeyeceğim en azından onu öğrendim.
Orjinal ürünün markası Lancia fabrika ürününün ise Opar'dı. Fabrika ürününü taktırdım.
Yanıtlar için tekrar teşekkür ederim.
  • onune3012  (02.10.18 10:36:11)
ortalama 30 40 bin arası değişir. markaya göre balata fiyatları değişiyor. yetkili servisler çok çıkarıyor. 130 değilde 200 300 tllik olanları varsa onu taktır.

  • mikahakkinen  (02.10.18 10:54:16)