ikinci kedi alıştırma - önemli bir soru*

selamlar, 1 hafta önce eve yeni kedi geldi her şeyi kitabına uygun* yapmama rağmen ikisi aynı ortamdayken koşturmacalı kavgadan başka bir şey yapmıyorlar. pati açıp kaçıyorlar birbirine ve ısırmaya çalışıyorlar (ilk günlerdeki tıslamalar azaldı ama dozu kaçırıp canları acıyınca yine tıslıyorlar). böyle devam ederse yeni geleni sahiplendirmek durumunda kalacağım. ben ilk geldiği zaman küçük kedi için korkmuştum ama durum tam tersi; yeni gelen küçük kedi büyük olanı provake ediyor ve barış anında büyük kedi ona sevgi gösterse bile fırsat bulup büyüğün kulağını ısırmaya çalışıyor mesela (minnacık dişleri var ama büyük tahrik oluyor bu işten).

önemli soru*: bunlar kavgadan birbirini kovalayıp kavga etmekten sonra birbirlerine huzur verecekleri günler gelecek mi? ne yapmalıyım ben koku alıştırma durumları da bitti kokularına alıştılar?

kitaba uygunluk*: ilk gün boyunca kokular değiştirildi, kokuları tanıdılar. sonraki her gün sadece kapı altından birbirlerini görüp patileri tanıdılar, her akşam da küçük kedi taşıma kapında büyük kedi dışarda yaş mama yediler birbirlerini görecek şekilde. sonra küçüğün kapağı açıldı ama kavga dövüş dışında bir durumları olmadı.

küçük kedi: 2-2.5 aylık, erkek, tekir, sokakta kötü durumda bulundu, sıcakkanlı durmadan oyun oynayan yaramaz kedi. oldukça cesur cüssesine göre

büyük kedi: 7 aylık, dişi, smokin. hiç sokak görmedi. iki kez kızgınlık dönemi geçirdi, korkak ve hassas bir yapısı var ama yerine göre saldırganlaşıyor.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim şimdiden.

Canim deri ceketim. Alisma sürecinde ufak olan her şeye işeyip duruyordu, ne eşyalar telef oldu. Simdi birlikte uyuyorlar, sikinti yok. Oluyor yani:)

  • her giriste sifresini unutan adam  (30.09.18 02:19:09)
Daha çoook erken :)
En az 2 ay deneyin.
Koku sürecini de en az 1 ay sürdürün.
Alıştı diyorsunuz ama 1 haftada alışmaları imkansız
  • whatyougetiswhatyoudid  (30.09.18 10:14:54)
evet o günler gelecek :) sarılıp uyuduklarını görüp mutlu olacaksın :) şimdilik biraz sabır..

  • pati  (30.09.18 10:30:13)