Askerde çamaşırları kendimiz mi yıkıyoruz

Özellikle ic çamaşırları nasil temizleyeceğiz. Terleriz heralde her gün temizini giymek gerekir.

banyo yaparken yıkayabilirsiniz. ama ben çöpe atmayı tavsiye ediyorum.

  • tukenmez adam  (29.09.18 19:50:23)
Çamaşır günlerinde çamaşırcı er var bir tane ona veriyorsun filenin içinde filede adın yazması lazım. O yıkıyor sonra alıyorsun asıyorsun asılacak yerler var.

  • bos gezenin bos ustasi  (29.09.18 19:50:54)
sen temizini giysen de etrafindaki 300 kisi pek de aldiris etmiyor. bir sure sonra sen de alisirsin kokuya. Makul sayida yedek gotur yaninda.

  • parcxerox  (29.09.18 19:51:55)
6 ay yapsam bitermisim demek ki. Her gun idman yok mu atlet don giymek ve yikamak gerekir her gun. Çamaşırcı her gun mu geliyor. Donlar karismasin

  • her gece aç  (29.09.18 19:56:42)
Ya kardeşim öyle 150 tane don getirenler oldu bitiremedi çoluk çocuğa verdi abartmayın. Çözülür sorunlar, her şeyin çözümü var.

  • bos gezenin bos ustasi  (29.09.18 19:58:01)
fileye atar çamaşırhaneye verirsin. en az 10-15 çift alırsan sıkıntı olmaz. bir hafta idare edecek temiz çamalır olsun. en az.

kendin niye yıkayasın güzel kardeşim? hangi devirde yaşıyoruz ya?

biri mi anlatıyo bunları?
  • Delay Fuze  (29.09.18 20:01:49)
Aklima geldi askerlik yapanlar da hatırlamıyormus kendimiz yikiyoduk heralde dediler. 20 çift görürsem alırlar mi iceri telefon bile almıyorlarmis. Hap falan soksam gizli sıkıntı olur mu

  • her gece aç  (29.09.18 20:05:14)
Nasi kirlenmez. Kirlenmese bile terli giyince hasta olunur. 20 tane don görürsem sıkıntı olmayacaksa olur

  • her gece aç  (29.09.18 20:09:29)
terli giyince hasta olunura çok güldüm.

abi ben askerliğimi anlatsam ki zamanında sözlüğe askerde yaşadığım bi kaç şeyi yazdım.

yüzden fazla mesaj alınca sildim. milleti askerlikten soğutmak suçunu işlediğim için.

yazsam ne hale gelirsiniz hiç bilmiyorum ama çok güldürdün beni akşam akşam.

komutan yat sürün dese, yerler soğuk üşütür hasta olurum diyeceksin demek haha

ocak ve şubat ayında yıkanamadık tam 2 ay.

en sonunda mart soğuğunda tuvalette biraz soğuk su buldum da öyle yıkandım. dışarda dize kadar kar, kalorifer yanmıyor, sular donmuş. elektrik yok, jeneratördeki mazot donmuş.

kışın normal bi günümü yazayım sana.

2-4 nizamiye nöbet(ustalığa başladığımdan terhis olana kadar hep aynı nöbeti tuttum, insan alışıyor.), 4:15 gibi gelip yatıyorum, 7 de kalk ama ben 7:30 a kadar yatıyordum. 7:30 da koğuştan çıkıp iştima alanına gidiyordum.

askerdeki kahvaltı olayı biraz acayip olduğu için, 1 tabak çorba, yarım ekmek veya aşırı şekerli aşırı açık kaynar çay, 5 zeytin, yarım paket ortadan elektrikli şerit testereyle ikiye kesilmiş donmuş(şaka değil) büyük bir çokomel(sarelle vs)donmuş olduğu için istesen de yiyemiyorsun bazen çokomel yerine kaynamaktan rengi koyu yeşile dönmüş haşlanmış yumurta.

öyle olunca tabi gitmiyordum kahvaltıya, bazen eğer kantinde o kalabalık arasında başarabilirsem 2 poğaça alıyordum.

iştimaya çıktın, 8- 8.15 bilemedin 8.30 arası iştima.

dışarsa buz gibi sıfıra yakın. yağmur çamur kar hiç bişey iştimanın yerini ve zamanını değiştirmez. yağmur yarsa panço giyersin. kar varsa eldiven takarsın, o da emirle.

sonra sabah sporu, tüfekli tüfeksiz hareketler, peşinden koşu, artık 1 km mi koştururlar 3 mü, 5 mi allah kerim.

o da bitti mi 15 dakka istirahat, sonra 12 ye kadar ders yine aynı yerde eğitim alanında öyle kapalı yer yok.

12 de yemek 1 de tekrar iştima, akşama kadar yine eğitim, tüfek temizliği, spor, akşam 5 yine iştima, 6 da yemek biter ondan sonra serbestsin.

2 haftada bir gece eğimi olur. 6 da serbestsin 8de yine toplarlar gece 12 ye kadar, bazen 2 ye kadar. 2 de nöbet gelir zaten, nöbete ayrılırsın 4.15 de gelir yatarsın 2 saat uyudun uyudun, uyumadın öteki geceyi beklersin.

78 gün acemi birliği yaptım, tabi hijyen koşulları çok zayıftı, bir hasta oldum 2 haftada 15 kilo verdim, en son düşüp bayılınca ambulansla hastaneye kaldırdılar(askeri hastane büyük kışalaların içinde hastane oluyor, 50 yataklı, 100 yataklı gibi zaten acemi birliğinde sadece 8bin acemi asker vardı, büyük yer hesap et.), orada bizim bölükten bi çocukla karşılaştım, ikimiz de müdahele odasındaydık acil gibi, çocuğun rengi yeşil ile mor arasıydı. nefes alamıyordu, astımı varmış günlerdir zaten doğru düzgün nefes alamamış, orada doktor moktor yok, çavuş var. çocuk bildiğin mosmor nefes alamıyor, çavuş diyor ki yalan atma lan, bi bokun yok niye geldin buraya.(sonra o çcukla usta birliğinde aynı kışlaya aynı bölüğe düştük.)

1 hafta yatacaksın dediler 2 gün sonra çıkardılar 3 hafta sonra tam 25 kilo vermiştim, artık öleceğime o kadar inandım ki, senelerdir görüşmediğim annemi aradım, o geldi, binbir zorlukla içeri ilaç soktu, 10 gün otelde kalıp her gün beni ziyaretçi salonuna çağırdı öyle iyileştim.

acemi birliğinden izne geldiğimde beni gören herkes şok içindeydi, 90 kilo gitmiştim, 65 kilo geri geldim . beni gören herkes sana ne oldu oğlum falan diyordu ben anlayamadım, sonra sivil giysilerimi giyince anladım.

eski fotoğraflarımı buldum ayna karşısında kendime baktım tanıyamadım.

askerde 2 defa kızılaya kan verdik, o kan verdiğimiz gün istirahat olcak diye millet kendini paralıyordu kan vereyim diye.
  • killerbee  (29.09.18 20:14:42 ~ 20:37:52)
Bolca al, kirlenince cope at.

  • nax  (29.09.18 20:25:49)
hafize ana'ya veriyorsun o yıkıyor kuzucuğum.

  • loser blueser  (29.09.18 20:31:43)
Kanı da mı zorla verdiriyorlar. Insan hiç böyle düşünmüyor yapar geçerim diyor da sıkıntı gibi gerçekten. Saglikla ilgili sorun olmaz umarım

  • her gece aç  (29.09.18 21:10:00)
yok zorla olur mu?

kan verenler 3 gün istirahatli olacak diyolar, o gün kan verdikten sonra istirahatli oluyon, ertesi günü sabah iştimaya çağırıyolar izin yalan oluyo

kan vermeyenleri de nöbete oraya buraya yolluyolar, esktradan yapılacak işleri kilitliyolar. askeriyede zorla hiç bişey yok.

mesela spor, spor yapamayna insanlar hastaneye falan gidiyor spor istiharati veriyolar.

sporda kenara ayrılıyon, millet 1 saat spor yapıyor ama sana o bi saatte taaa kışlanın diğer ucundan 20 bidon su taşıtıyolar, spor bitiyo ama sen öğlene kadar anca su taşıyon.

su olmazsa amele işi oluyor kazma kürek, o da olmazsa ot yoldururlar, kozalak toplatırlar, o da olmazsa mevzi kazdırırlar, çeşit bol, insan hiç sıkılmıyo hergün başka bir aktivite olunca.

batıda askerlik böyle, doğuda terör bölgesinde şartlar tamamen değişir pozitif olarak.

mesela iştimada birisi bi kabahat işledi istikamet verdiler süründün. üstün başın çamur oldu komple, öteki iştimaya öyle çıkamazsın, ne yapıcan ne edicen temizliycen, istersen yıkar, istersen sil, istersen ıslak giy, o kamflaj temiz olacak.

senin bu çamaşır yıkama mevzunu duyunca gülmemin sebebi bu.
  • killerbee  (29.09.18 21:12:03 ~ 21:17:39)
acemilikte mi usta birliğinde mi bu da önemli.

ayrıca her yerde işleyiş farklıdır, kesin cevap vermek zor bu nedenle.

edit: bedelli galiba. 20 tane yanınızda götürseniz bile tamam zaten.
  • sanal uyku  (29.09.18 22:10:56 ~ 23:10:57)
Kogusta camasor makinesi vardi, boluk komutani bolugun gelirleriyle almisti.
Ayrica camasirhane oluyor, fileye atip veriyorsun oraya.

Don corap gibi seyleri yikamaya ugrasmaktansa en ucuzundan alip kullan at yapmak daha mantikli askerde.
  • stavro  (29.09.18 22:14:47)
6 ay yaptım, bir kere bile yıkamadım.

kantinde zaten satılıyor. çöpe atıp yenisini alıyordum.

çamaşırcıya ver, sonra al vs vs uğraşmak istemedim.

1 ay bile askerlik yapmayacak biri bunları boşuna dert ediyor. lazım olacak hemen hemen her şey zaten kantinde satılıyor.
  • wilhelmwasmuss  (29.09.18 22:49:56)