After Effects Kullanmalık Bilgisayar Önerisi

Selamlar,

Aşağı yukarı 5 yaşında bir laptopum var, normal olarak uzatmaları oynuyor ve yenilemek istiyorum.

Adobe Premiere CS 6 ile yarı profesyonel çalışmalar yapabiliyorum şu anki laptopla. Çok da sıkıntı olmuyor aslında. Ama işte her ne kadar format falan da atsam gerek chrome açılışı, gerek klasörler arasında geçisi olsun, vs.. bir ağırlık var. Arada çökmeler falan da yaşıyorum. Sinir eden bir diğer konu ise ekran çözünürlüğü yetmediği için Premiere CC sürümü kullanamıyorum mevcut laptopumda. Performansı daha fazla etkilememek ve CC ile benzer nedenlerden dolayı sonuç alamayacağımı düşünerek A Effects kurmayı bile denemedim.

Yeni bir bilgisayar seçerken beni düşündüren mevcut laptopumun özellikleri oldu.

İşlemci: Intel Core i5 3230M CPU@2.60 GHZ
RAM: 8 GB
64 bit
1366x768 display

Bu da AF sistem gereksinimleri: helpx.adobe.com

Şimdi benim ekran kartım mı yetersiz, yoksa ekran çözünürlüğü mü ya da her ikisi birbiriyle bağlantılı mı?

Öte yandan benim 5 yıllık bilgisayar ekran çözünürlüğü dışında AF'yi çalıştırabilecekse, çok da kötü değil mi? Ekran sıkıntısı dışında işlemci ve RAM olarak benzer özelliklerde bir bilgisayar alsam beni götürür mü? Bu işlemci olayından hiç anlamıyorum. Çift çekirdek - 10. nesilin, 4 çekirdek - 5. nesilden ne kadar farkı var?

F/P olarak nasıl bir sistem önerirsiniz? Efektti, boktu püsürdü çok büyük dosyalarla çalışmayacağım aslında biraz da öğrenip basit videolar yapabilmek için istiyorum, dolayısıyla çok donanımlı bir sisteme de ihtiyacım yok. Ama tabii yeni bir bilgisayar almışken de 6 ay sonra antika kalmak istemem.

Masaüstü ya da laptop fark etmez. Kasa+ekran şeklinde bir sistem de kurabilirim.

İkinci el bir imac veya macbook pro işini görür muhtemelen.

  • emfuzi  (28.09.18 01:17:09)
Mevcut bilgisayarın ae’yi açar. Ayarlardan bütün rami adobe uygulamalarına aktarırsan ve program açıkken başka bir uygulama açmazsan ayrıca ae’de çalışırken low preview ayarlarını seçersen gayet akıcı bir performans olur başlamgıç için... ilerde daha efektif şeyler yapmak istersen de bir ssd harddisk alıp, ae’yi ve çalıştığın videoları ona atarsın cillop olur.

  • kapitalist gerilla  (28.09.18 01:30:04)
eski after effectslere bak. bilgisayarına uygun olan bi tanesini kur mesela cc2013

bilgisayar önerisi demişsin ama iki video kesip biçeceksen o after effects kullanmak olmuyor yani.

ya da basit 2d animasyon yapmak.

ama 4k çözünürlükle, özel efektlerle uğraşacaksan, c4d içinde obje çizip anime edeceksen, program içinde 3. parti plugin kullanacaksan veya ray traced çalşıacaksan, o zaman sağlam bi ekran kartı, en az 16gb ram, yüksek çözünürlüklü ekran , ssd ve güzel bi işlemci şart

yeni ae ile eskisi arasında çok büyük uçurumlar yok. programın temeli aynı.

aeyi basit projelerde hızlandıran en önemli şey ssd.
  • killerbee  (28.09.18 02:21:01 ~ 02:28:07)
+ killerbee

  • odiilde  (28.09.18 08:14:02)
@emfuzi ikinci el bir apple'a para bayılmak istemiyorum açıkçası. alışkanlık nedeniyle de windows'ta daha rahat çalışıyorum.

@gerilla ve @killerbee, bilgisayarımı her helükarda değiştirmem gerekecek sanırım. çünkü ekranın solundan 2cm ölü piksel şu an :)

4k çözünürlüğe, obje çizmeye falan niyetim yok. dediğiniz gibi eski sürümler de büyük ölçüde işimi görür herhalde ama kullandığım premiere cs6 ve cc arasında ufak da olsa farklar var. Effects, transitions, tracking falan gibi işlerde yeni sürümde alternatif kolaylıklar mevcut. Bu tür farklar AF için de geçerlidir büyük ihtimalle. Öyle olunca da youtube'deki tutorialleri falan da eski sürümle takip etmeye çalışmak zor oluyor :) bir de işte RAM yükselt onu aç bunu kapa derdine düşüp kasmadan, daha rahat çalışmak istiyorum.

neyse ama anladığım kadarıyla ekran çözünürlüğünü arttırmak şartıyla eski bilgisayarımın özelliklerine yakın bir sistem almak beni idare edecek.

teşekkürler..
  • marcowhisky  (28.09.18 11:27:26)
mümkünse 4 çekirdekli (hyperthreading ile 8) bir işlemci, 16gb ram, ssd ya da en azından 7200rpm disk, yine mümkünse harici ekran kartı (laptopta gtx850m, 950m bile olur, benim laptopum öyle ve hiç fena işler yapmadım sadece yeri geldi quarter'da çalışmam gerekti, export saatler sürdü vs. ama olsun yapılıyor mu yapılıyor)

PC ise daha üst bir ekran kartı da olur tabii. Ama zaten her şey için ekran kartı da kullanılmıyor ben yine işlemcinin iyi olmasından yanayım.

ve evet after effects'in ileri sürümlerinde mask'a otomatik track vs. geldi bir takım kolaylıklar mevcut. Ama Mocha'yı öğren derim o tür şeyler için.
  • nhk ni youkosu  (28.09.18 11:40:27)
eski sistem almak çözüm değil bu sefer şimdi idare etse 1 sene sonra etmeyecek

ae bilgisayarlarının temel özellikleri

1 after effects 3. parti pluginleri belli başlı ekran kartı serileri için üretilir.

2 mac ve windows tabanlı diz üstü bilgisayarlarda istediğin ekran kartını mac de ya bulamayacaksın ya da windows olursa oyun bilgisayarı olarak yüksek fiyattan karşına çıkacak.(macbookpro lar için harici ekran kartı kutuları çıktı ama 400 500 dolar boş kutu, e ekran kartını da takınca içine fiyat tabiki abzürd şekilde şişişyor.)

3 büyük ekran çok önemli, 15 inç macbookpro ile çalışıyorum, fotoğraf editi gibi şeylerde bu ekranın ufak olması o kadar çok zamanımı alıyor ki anlatamam, param olsa gider 27 inç ekran alırdım, çalışma hızım 2 kat artardı, yani ekran önemli. tabi en azından ekranım yarı kalibreli ve retina , böyle olunca senin normal bir ekranda farkedemeyeceğin gradient banding gibi sorunları ben görebiliyorum.

4 ae plugin çeşitliliği olarak windows her zaman ileride

5 en az 16 ram(32 ve üstü tercih sebebi), 128gb ssd(scratch disk olarak after effects içinde yer ayıracaksın sürekli yazıp yazıp sileceği için sürekli hız konusunda ciddi fark yaratacak 128e sadece ae kursan ve scratch disk olarka ayırsan işini çözer.), güzel bir işlemci, ae içinde sorun çıkartmayacak güncel bir ekran kartı, son olarak büyük ve kısmen renkleri doğru gösteren büyük bir ekran(kalibre referans monitörü al demiyorum ama en azından büyük ve çözünürlüğü yüksek olursa daha az sorun yaşarsın). kısmen yaptığın işlerin renklerini kontrol etmek için, bir macbook pro ekranı olabilir, retina bir ipad ekranı olabilir, retina ipadi kullanan çok insan gördüm bu şekilde. neyse bunları alamayacaksan bilgisayar almanın hiç bir anlamı yok.

windows masa üstü ae için en iyi seçenek.

bu seferde fan gürültüsü, fazla elektrik tüketimi olayı çıkıyor.

öyle yazılımlar var ki video işlemek için, mesela mocha pro. 16 gb ram ile 30 saniyelik 4k videoyu işleyemedim, forumlara baktım adam yazmış

"mac pro kullanıyorum(masa üstü) 64 gb ram'im bilmem kaç tane ekran kartım, çift işlemcim var 30 saniyelik videoyu işleyemedim diye haha."

yani yukarıda after effect giriş bilgisayarı nasıl olur onu anlatmaya çalıştım. giriş diyorum çünkü sınır yok.

birde ae çok kompleks bir program, yeri geliyor c4d yeri geliyor, ilüstrator , yeri geliyor photoshop kullanabiliyorsun ae için.

bunun dışında c4d, davinci resolve, mocha pro gibi yazılımlara, bi ton plugine ihtiyacın olduğu da oluyor.

böyle düşünmende fayda var.
  • killerbee  (28.09.18 11:56:06 ~ 12:12:27)
bir ekran kartını iyi yapan özellik nedir peki? gtx850m ile atıyorum kafa1500 isimli ekran kartını nasıl karşılaştırabilirim?

tabii ki sınır yok bu arada bu tür işler için farkındayım. ben de dediğim gibi öğrenip, basit ve hazır efektlerle videoları süslemek için istiyorum. mocha yı bilmiyorum ama c4d, 4k video üzerinde detaylı çalışmam gerekeceğini zannetmiyorum.

youtu.be

şu videonun sonundaki gibi basit efektler(ki bunları daha civcivli de yapıyorlar, topun geçtiği yer farklı renk oluyor falan), 3D texler oluşturabilmek için kullanmak istiyorum AE'yi. bina modellemeyeceğim. öğrendikçe ve ihtiyaca göre daha fazlası gerekebiliyor tabii ki ama ana niyetim videolarımı biraz renklendirip, biraz daha pro bir görünüm kazandırmak o kadar.
  • marcowhisky  (28.09.18 12:47:58 ~ 12:48:59)
tracking olayı kolay da

3d text dediğin zaman ray traced oluyor o işte ekran kartına ihtiyaç duyan özellik bunun dışında c4dlite modu da var. ya kimse 50 tane programda çalışmak istemiyor zaten de. ae nin ray traced ve 3d özellikleri oldukça kısıtlı olduğu için c4d öğrenme ihtiyacı hissediyor insanlar.

ekran kartının iyisini kötüsünü ben bilmiyorum, dedim ya macbookpro ile uğraşıyorum ben.

işte en önemli şey üçüncü parti pluginleri çalıştırabilmesi.

biraz araştırırsan 3 5 ekran kartı serisi çıkar karşına onlardan seçersin bitane.

temel olarak 2 çalışma formu var birincisi cpu ikincisi gpu.

şimdi iyi işlemci dedim ya, makina hangisini kullanacağını kendi seçiyor,plugine efekte göre. bazılarında sen de seçebiliyorsun ama optimal olanı default olarak işaretli oluyor efect ve pluginlerde.

şimdi cpu süper olur ekran kartı tırt olur, ray traced gibi olaylarda isyan ettirir ben 2 gün render aldığımı bilirim 10 saniyelik video için

gpu sağlam olur işlemci zayıf olur bu sefer de cpu render tarzı işlemlerde yavaş olur bilgisayar.
  • killerbee  (28.09.18 13:00:24 ~ 13:04:28)
en temizi topla bi masa üstü, parana göre alabileceğinin en iyisini al, işlemci ve anakart olarak.

anakartın onboard ekran kartı olsun.

8 gb ram tak

zaman içinde ekran kartı, ssd, ram ilavesi gibi şeyleri yaparsın paran oldukça

eski makina almaktan çok çok daha iyi ve masrafsız olacak.

bak amazondan millet bilgisayar topluyor, gümrük kargo dahil türkiyeye göre uyguna geliyormuş.
  • killerbee  (28.09.18 13:09:57)