"Neden iş değiştirmek istiyorsunuz?"

Selamlar,

Bu soruya yanıt verirken ne kadar dürüst olmak doğru?

"Neden iş değiştirmek istiyorsunuz?

- İşimi sevmiyorum.
- Ücreti beklentilerimi karşılamıyor
- Belirsiz ortam, işleyişler kötü.
- Kendimi geliştirebileceğim bir alan değil.

Bir de "İleride kendinizi x alanında mı görüyorsunuz? Bu alanda kariyer beklentiniz, hayalleriniz var mı?" sorusu var ki beni benden alıyor.

- Hanımefendi, param olsa, kendime yetebileceğim bir konumda olsam neden günümün 8 saatimi bilgisayar başında gözlerimi bozma pahasına abuk sabuk sayısal kodlarla harcayayım? Tek derdim toplumda ayakta kalabilmek için para kazanabilmeyi öğrenmek. İşimi iyi yapmak istiyorum çünkü buna ihtiyacım var. Neden bunlar hayalim olsun? Hayalim konser piyanisti olmak, antik dilleri öğrenmek, bir hastalığın aşısını bulmak, kanseri yokedebilmek falan olabilir ancak.

Bir iş görüşmesinde ne kadar dürüst oluyorsunuz? Bu konuda başınızdan geçen ilginç anılar var mı?

Teşekkürler.

iş hayatında dürüst olmak doğru olmadıgı gibi, iş görüşmesinde dürüst olmak hiç doğru değil
kendini pazarla, nasıl pazarlarsan pazarla. doğru mu söylüyorsun yanlış mı onu farketmek iknın işi

  • dafuq  (27.09.18 11:17:00)
-neden iş değiştirmek istiyorsunuz?
-mevcut işimde kendimi geliştiremeyeceğimi düşünüyorum ve aldığım ücret yaptığım iş oranında tatmin edici değil.

-ileride kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?
-yaptığım işi kaliteli olarak gerçekleştirip, yeni ve gerçekçi fikir/yeni iş modelleri ile sektörde yeni bir bakış açısı kazandıran birisi olarak bilinmek istiyorum.
  • teritori  (27.09.18 11:26:20)
ben sonuncuda dürüst oldum, madem öyle 6 ay sonra kendini geliştirip işi bırakıp başka bir işe geçmeyeceğine nereden emin olabiliriz dedi, ben de "olamazsınız tabii ki, iş hayatı böyledir, siz de daha iyi bir fırsat bulsanız siz de gidersiniz" dedim.

kimin neyi duymak isteyeceğini bilemezsin, doğruluk her zaman prim yapmaz ama bu gibi cevabı olmayan durumlarda kendi doğrunu söylemen her zaman daha etik olur.
  • Bruce  (27.09.18 11:27:32)
Tuzun kuruysa bu saçma sorular sorulmaz zaten. Soruluyorsa ve senin de tuzun kuru, balls 1500 değilse yalandan sallarsın işte böylesine büyük bir şirkette bu pozisyon benim için mükemmel bir fırsat falan fişman.

Yok öyleyse baba malzeme bu self esteem göklerde zaten ver dürüst cevabını, işe almazsanız siz kaybedersiniz diyip geçersin.
  • bos gezenin bos ustasi  (27.09.18 12:04:27)
Genelde dürüst olurum çünkü karşımdakinin sınırlarımı bilmesini isterim. Durup dururken şunlar olursa çalışamam diyemeyeceğim için neden ayrıldınız diye sorduklarında düzgün bir dille anlatırım. Mesela ücreti düzenli alamamak hayatımdaki planlarımı etkiliyordu, yönetimin öncelikleri benim çalışma amacımla uymuyordu vs gibi.

  • curukturpkokusu  (27.09.18 12:25:13)
Başımdaki amirle uyumsuzluk işi bırakmama en iyi sebep. Bir defasında kendini stand-upçı sanan bir müdür toplu iş görüşmesi sırasında; '' sunduğunuz iş şartlarını kabul etmiyorum, zaten Koç Holding'in sahipleri benim yakınlarım diyen var mı aranızda ? '' diye aklınca esprili bir soru sordu hepimize. Kalkıp, 'evet ben varım' diyip çıkmıştım odadan.

  • heidi'nin dedesi  (27.09.18 16:21:33)