Yılın son aylarında doğanlar şanslı değiller mi ?

mesela ben ocak ayında doğdum. yeni yıl demek bir yaş daha yaşlanıyorsun demek. o yüzden yılbaşını falan sevmem. yeni yıla giriyorsun, hemen yaşlanıyorsun gibi. bir süre yeni yaş tribine giriyorum ama sonra geçiyor tabii, yapacak bir şey yok sonuçta.

yılın sonlarına doğru doğanlar ise 8-9-10-12 ay daha sefa sürüyorlar mevcut yaşlarıyla. yeni yıl hemen vurmuyor bunları. sinir bozucu.

Yaş konusunda hep sıkıntı oluyor ya. Mesela 20 Aralık'ta doğdum diye babam bir ay ileri atlatıp 20 Ocak yazdırmış kimliğime. Resmi anlamda sıkıntı yok da söylerken ben 1 yaş küçük söylüyorum. Yaşlanmak kötü :(

  • m e b  (26.09.18 20:54:14 ~ 20:55:17)
Hayır değiller

  • Delay Fuze  (26.09.18 21:00:10)
ne farkeder, öyle ya da böyle hepimiz yaşlanıyoruz. hele yaş ilerledikçe 3-5 ayın hiç önemi kalmıyor.

  • pati  (26.09.18 21:03:25 ~ 21:03:35)
Yoo yeni yasa girmek iyi bir şey bence. Ben her sene yilbaşini ve doğumgününü beklerim heyecanla. 9 yaşindayken de bekliyodum 22 yasindayim hala bekliyorum. Seviyorum bu tarz değişimleri.

Ayrıca sportif anlamda bi calisma vardi ocak doğumlular küçük yaşlardan itibaren fiziksel olarak hep daha fazla geliştikleri için ayni senenin aralik ay doğumlularina göre genelde ocak dogumlular daha cok seçiliyormuş takimlara, böyle böyle profesyonel olma şanslari artiyormuş
  • nundu  (26.09.18 21:09:42)
Zaman herkes için eşit akıyor kimseye torğil yapmıyor :)

@nundu o çalışma öyle değil. Eylül ve sonrası doğumlular genelde başarılı olur diyordu. Bu kişiler genelde yıl olarak kendilerinden bir yaş küçük kişiler ile birlikte okudukları için gibi bir çalılmaydı. Örnek verecek olursam, eylül 1992 doğumşu biri, ocak 92 doğumlular ile değil de 92 eylül ve 93 eylül doğumlular ile aynı anda ojuka başladıkları için mental ve fiziksel olarak gelişimleri biraz daha önde diyordu mantık olarak.
  • yazgisiz infaz  (26.09.18 22:11:24)
Ben sporla ilgili dedim ama. Sanirim kanada'da buz hokeyi ile ilgili yapilmişti çalışma. Altyapilarda atiyorum 12 yaşinda Ocak doğumlu bi çocuk ekim dogumludan 10 ay daha gelişgin olduğu için u13 maçinda seçilme olasılığı daha fazla, buna bağlü ilerde de profesyonel olma olasılığı fazla gibi bi sonuç vardı

  • nundu  (26.09.18 22:15:39)
Evet ben de tam tersini hatırlıyorum, beyzbol vb sporlar içindi hatta.

  • yazgisiz infaz  (26.09.18 22:20:40)