bedelli askere giderken götürülecekler hakkında

"10 adet yarım kollu fanila (nano yeşil)
10 adet iç çamaşırı (nano yeşil)
5 adet bot çorabı (siyah veya nano yeşil)
tıraş çantası 1 adet
postal için asma kilit 1 adet
genel kullanım için asma kilit 1 adet
ortopedik bot postal iç tabanlık 1 çift
vatka 1 çift (bot içinde topuk desteklemek için)
bot boyası 1 adet
bot fırçası 1 adet
pudra 1 adet (talk pudrası ayak bakımı için)
para cüzdanı (boyuna takılır) 1 adet
temiz çamaşır torbası 1 adet
kirli çamaşır torbası 1 adet
çamaşır filesi 1 adet
sabun ve kutusu 1 adet
çatal iğne 12 adet
dikiş seti 1 adet
diş fırçası 1 adet
diş macunu 1 adet
tırnak makası 1 adet
tıraş köpüğü 1 adet
traş bıçağı 6'lı paket
el yüz kremi 1 adet
spor için eşofman
uyumak için eşofman"

böyle bir liste var sözlükte.

1-10'ar adet iç çamaşırı neden? 3 çift götürsem ne sıkıntı yaşarım? ve bunlar siyah olsa? yenisine para vermek istemiyorum.

2-bot boyası ve fırçası. boyamazsam askerliğim mi uzar?

3-boyun için para cüzdanı demiş. normal cüzdan götürsem nolur? 21 gün için ne kadar para götürmemi tavsiye edersiniz? banka kartı götürsem kullanabilir miyim?

4-çamaşır filesi ne?

5-sizce çamaşır yıkama imkanı nasıl olacak?

6-sizin tavsiyeniz var mı?

askerde iç çamaşırları yeşildir.

10 çamaşır nedir abi kaç gün yapacaksınız zaten. lazım mı oldu git kantinden al. hem de dışarıdan daha ucuza.

bot boyası da kantinde var. abi 1 kişide bot boyası olsa 20 gün askerlikte 50 kişi ancak bitirir o boyayı.

çamaşır filesi, çamaşırları içine koyup çamaşır makinasına atıyorsun karışmasın etmesin diye, o da kantinde var.

çamaşır yıkama imkanı olmaz. 15 günde bilemedin 1 ayda bir nevresimler yıkanır kışlada. ancak o zaman atarsan atarsın. öyle çamaşır makinası gelmesin zaten aklına sanayi tipi devasa makinalar var.

bunların hepsini kantinden al. laf eden olursa kantinde yok der geçersin.

al üçer çift çorap, 3 çift çamaşır al git. en kötü mach 3 götürürsün, gelirken de geri getirirsin.

zaten elde yıkarsın akşamları zora düşersen.

15 ay askerlik yaptım anca 15 çift çamaşır kullanmışımdır.
  • killerbee  (26.09.18 19:18:24 ~ 19:20:35)
İç çamaşırını istediğin renk al
Bot kilidi gereksiz. Bir kere kullandım sonra uğraşmadım. Dolap kilidi sana kalmış. Bazı yerlerde yasak zaten.
Boyuna cüzdan takan kaldı mı ahaha geç bunu. Al yanına bi debit kart yeter.
Çamaşır torbalarında coşmuşuz yine. Bi file al yeter. Kaldı ki bunların çoğu orada satılıyor zaten.

Spor için eşofman mı? Onlar veriyor zaten. Uyumak için bir şeyler al yeter.

Gördüğüm en saçma liste. Benden tavsiye bu kadar eşya ile gitme pişman olursun. Don mon orada satılır. Sen yanına askı götür. Tıraş bıçağın mach 3 se onu götür. Köpükle jelle uğraşma bi arko tıraş sabunu bir de fırçası en rahat tıraşı sağlar. Diş fırçası macunu götür.
  • catch the arrow  (26.09.18 19:31:30)
abi bu listeyi kim vermiş

bak kışladan girdiğin anda spor ayakkabı, pijama, eşofman, bot, kamuflaj, kış için içlik, askeri kazak(tam emin değilim) tam hatırlayamadım ama 4 5 çift çorap, bi o kadar atlet, don, kemer, bunun yanında bi sürü şey(diş fırçası, diş macunu ıvır zıvır) daha veriyolar.

yani size paralısınız diye, herkes herşeyini kendi mi alsın dediler?

bi cevap ver de bu konuyu açıklığa kavuşturalım.

ben askerlik yapaı 15 seneyi geçti ama askeriyede hiç bişey değişmez.

iç çamaşırını beyaz alsan da bişey değişmeyecek kamuflaj sayesinde yem yeşil olcak.

gelince atarsın zaten. giy giy at mk uğraşma. askeriyede don olsun olsun 1.5 2 liradır.
  • killerbee  (26.09.18 19:31:45 ~ 19:36:16)
2 top a4 kağıtla parmak boyası seti de istiyorlar kayıt için aman unutmayın.

  • loser blueser  (26.09.18 19:36:00)
Aga altı yaptım seninkilerin yarısı kadar şey götürdüm. Dolaplar küçücük zaten abartmayın yanınıza alacağınız şeyleri. Eksikleri orada da bulursunuz. Form doldurmayla yürüyüşle marşla biter hemencecik.

  • wertyu  (26.09.18 19:52:23)
Bomboş git böyle bi poşetle sadece. Gerisi gelir. Bak ciddiyim. Dalga geçmiyorum.

  • [GODDARD]  (26.09.18 23:22:25)
Ben de bi sırt çantası alip gitmeyi düşünüyorum. En fazla dis fircami ve birkaç ihtiyaç duyacağım ilacı (ağrı kesici, bulantı ilacı, mide koruyucu) götürürüm.

Diğer her şey kantinde vardır ağa.
  • the kene  (26.09.18 23:45:27)
reçeten yoksa ilaç sokamazsın kışlaya.

reçeten varsa ve ilaç soktuysan zaten senden alırlar, saati gelince kalkar revire gider orada gözetim altında kullanır çıkarsın.

sanki tatile gidiyonuz. iyi mk mayo, parmak arası terlik, kokain, viski falan da götürün.

bedelli 20 gün diye sevinmeyin, orada askeri kanunlar geçerli, bi disiplin cezası alsan 15 güne hapis yatırır yüzbaşı, kimseye sormaz etmez, 15 o yapıştırır, üstne 15 de tabur komutanı yapıştırır ettimi sana 30 gün, 15 günden sonrası da askerlikten sayılmaz. disko da pis, öyle hapis gibi sabahtan akşama yatırmıyolar yani adamı. 15 gün diskoda kalan 2 arkadaşımın 1 tanesikafayı sıyırdı.

yani öyle 20 gün verdim parasını takılırım, kimseyi takmam etmem demeyin , sonuçları felaket olur.
  • killerbee  (26.09.18 23:55:37 ~ 27.09.18 01:53:41)
Ben 8’inde kutahya’ya gidiyorum. Yatmalik alt ve 2 tshirt disinda bir sey goturmeyecem hijyen malzemeleri disinda.

Onlar da soyle olacak:

Tras bicagi ve ekstra bicak mach 3
Havlu
Sabun (kafami da zeytinyagli sabunla yikiyorum mecburen alerjimden dolayi)
Bol selpak
Dis macun ve firca
Roll-on ve deo
Bir de bunlari saklayacagim ufak bel cantasi. Omzuma yuklenip traşa gidecegim.

Geri kalan oradan temin edersem ne ala. Edemezsem de 17 gun idare ederim her turlu.
  • inannas jofn  (27.09.18 04:21:00)